Jennifer Louise Olson

Jenni Olson I
Jenni Olson urodziła się i wychowała w Falcon Heights w stanie Minnesota. W 1990 r. ukończyła studia filmowe na University of Minnesota.

W 1986 r. zainicjowała powstanie Minneapolis/St. Paul Lesbian, Gay, Bi, & Transgender Film Festival, a w latach 1992 - 1994 była współdyrektorem The San Francisco International Lesbian & Gay Film Festival pracując z Markiem Finch'em - pionierem filmu queer.

Jest bardzo zaangażowaną badaczką nurtu New Queer Cinema. Od czasu studiów Olson zajmowała się gromadzeniem materiałów oraz pisaniem o filmach obracających się wokół zagadnień LGBT (Lesbian Gay Bisexual Transgender). Została uznana jedną z najważniejszych ekspertek w tej dziedzinie. Z wielkim zaangażowaniem pracuje jako dyrektorka programowa i jurorka na licznych festiwalach filmowych. Jest autorką obszernej bazy informacyjnej (PopcornQ.com) na temat filmów LGBT, która jest kontynuacją i rozwinięciem jej książki "The Ultimate Guide to Lesbian & Gay Film and Video" (Serpent's Tail, 1996). O filmach z kręgu LGBT pisuje między innymi dla: The Bay Area Reporter, Filmmaker, The Advocate, San Francisco Guardian, Out, Girlfriends oraz indieWIRE.com. Na całym świecie znana jest z działalności producenckiej i reżyserskiej.

Eksperymentalne, niezależne filmy Olson są niezwykle osobiste, poetyckie, jednocześnie wyrażone przy pomocy bardzo oszczędnych środków. Łączą w sobie zmysłowe, sugestywne obrazy, kobiecą seksualność i miejskie krajobrazy San Francisco. Jej pełnometrażowy debiut reżyserski "The Joy Of Life" (2005) można było obejrzeć podczas premiery na festiwalu w Sundance w 2005 r. "Blue Diary" (1997) - jej pierwszy film krótkometrażowy został pokazany na ponad 100 międzynarodowych festiwalach filmowych (między innymi na Międzynarodowym Festiwalu w Berlinie).

Wraz ze swoją partnerką, Julie, i dwiema córkami, Hazel i Sylvie, zamieszkała w San Francisco.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 października 1962

miejsce urodzenia: Falcon Heights, Minnesota, USA

wzrost: 163 cm

Była członkinią jury filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym Sundance w 2002 roku.

forum osoby Jenni Olson

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum