Lena Żelichowska 

Helena Żelichowska

7,4
146 ocen gry aktorskiej
Lena Żelichowska
Lena Żelichowska, obok Iny Benity, była aktorką najczęściej obsadzaną w rolach kobiet, których wdzięk i sex appeal mocno działa na mężczyzn. Zaczynała w wieku lat nastu jako tancerka. W latach 1926-29 tańczyła w Teatrze Wielkim, a następnie w stołecznych teatrzykach rewiowych: "Morskie Oko", "Wesoły Wieczór", "Rex", "Hollywood". W kinie zadebiutowała u boku Ordonki w "Szpiegu w masce"(1933) Mieczysława Krawicza. W "Czarnej perle"(1933) Michała Waszyńskiego zagrała intrygantkę Renę. W "Tajemnicy panny Brix"(1936) Bazylego Sikiewicza pojawiła się jako tytułowa tajemnicza turystka. Partnerowała Stefanowi Jaraczowi w dramacie "Jego wielka miłość"(1936), grała niewierną i niewdzięczną żonę zahukanego aktora. Z kilkunastu ról Leny Żelichowkiej warto przypomnieć jeszcze Justynę Bogutównę w ekranizowanej przez Józefa Lejtesa " Granicy"(1938). Jej ostatnią rolą była gwiazda kabaretu Kamilla, dla której tracą głowę "wszyscy" mężczyźni. Niestety "Żołnierz królowej Madagaskaru" Jerzego Zarzyckiego wszedł na ekrany w czasie okupacji.
W czasie wojny Lena Żelichowska osiedliła się w San Francisco wraz z mężem Stefanem Norblinem. Po jego samobójstwie pracowała jako manicurzystka. Nie wróciła na scenę. Doskonałe warunki zewnętrzne, oryginalna uroda, temperament, talent, inteligencja sprawiły, że zaliczano ją do największych gwiazd filmu i teatru.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 12 sierpnia 1910

data śmierci: 14 października 1958

miejsce urodzenia: Warszawa, Imperium Rosyjskie, (obecnie Polska)

dwukrotnie zamężna: 1. Janusz Grzędzica (od 1934); 2. Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine (do 12.08.1952, jego śmierć), syn Andrew (ur. 1944)
Zmarła w San Francisco (Kalifornia, USA). Jej ciało zostało skremowane. Po latach prochy aktorki i jej męża Stefana Norblina zostały sprowadzone do kraju i pochowane 12.10.2012 r. w rodzinnym grobowcu Norblinów na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Bardzo udana rola w ''Granicy''.

Jestem bardzo zaskoczona tym , iż w ówczesnych czasach powstawały już takie filmy, w których niezwykle utalentowani aktorzy

ja oglądałam kilka filmów z jej udziałem i przyznaję,że bardzo podobało mi się,jak grała w "Tajemnicy panny Brinx". Chociaż w "Czarnych perłach" też była fenomenalna...Ona miała niebywały talent do odgrywania kobiet zachwianych psychicznie!

I "DOROŻKARZU NR.13" AKTORKA O NIECO DRAPIEŻNEJ URODZIE BYŁA ZNANA Z RÓL KOBIET FATALNYCH

POSZUKUJE PAMIATEK ZWIAZANYCH Z OSOBA L.ZELICHOWSKIEJ; BIZUTERII;GADZETOW.MEBLI ORAZ WSZELKICH DROBIAZGOW.
GRZES
polonus13@yahoo.com

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones