Marcin Nykowski

1,0
1 ocena pracy dźwiękowca
4 filmy
OnLine
Jacek Głomb kieruje legnickim Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej od 1994 r. Reżyser mówi o sobie, że jest dziedzicem koncepcji polskich alternatywnych scen teatralnych lat siedemdziesiątych XX wieku. Pod jego kierownictwem legnicka scena zmieniła oblicze. To fenomen na polskiej scenie teatralnej. Legnicki Teatr Dramatyczny stał się jednym z najbardziej interesujących miejsc na artystycznej mapie kraju. Jacek Głomb stworzył ciekawy zespół teatralny, z którym przygotował wiele elektryzujących spektakli. Legnicki teatr ma w swoim portfolio m.in. przedstawienia zrealizowane w przestrzeni miejskiej. Były to np. "Zły" wg Leopolda Tyrmanda w reżyserii Jacka Głomba, który grano w fabryce amunicji (1996) czy "Młoda śmierć" Grzegorza Nawrockiego w reżyserii Tomasza Sobczaka (1997), którą pokazano w dyskotece. Bardzo głośny był spektakl z 2000 r. "Ballada o Zakaczawiu" wg scenariusza Macieja Kowalewskiego, Krzysztofa Kopki i Jacka Głomba. Z teatrem współpracuje m.in. Przemysław Wojcieszek, który zrealizował tam swój spektakl "Made in Poland” (2004).
OnLine
Film dokumentalny oparty jest na analizie niemal stustronicowego, ściśle tajnego dokumentu, który na zawsze miał pozostać w archiwach wywiadu wojskowego PRL-u. Zawiera on skrupulatny opis działań podjętych przez specsłużby NKWD i UB wobec IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. Przygotowano specjalną akcję, która zakończyła się spektakularnym sukcesem Urzędu Bezpieczeństwa. Całkowicie rozbito resztki podziemia niepodległościowego w Polsce. Skompromitowano też rząd RP na uchodźstwie. Na mocy umowy o współpracy pomiędzy delegaturą WiN a wywiadem USA wprowadzono do struktur CIA agentów NKWD.
OnLine
Kameralny film z wielką historią w tle. Wspomnienie o prof. Jadwidze Makowieckiej. Bohaterka jest typową przedstawicielką polskiej inteligencji. Podczas II wojny światowej działała w konspiracji oraz była organizatorem akcji obronnych w trakcie Powstania Warszawskiego. Po wojnie oddaje się pracy społecznej.