Margaret Mitchell I

Margaret Munnerlyn Mitchell Marsh

[{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autorka materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":42,"rate":9.19047619047619,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
9,2
42 oceny materiałów do scenariusza
Margaret Mitchell I
Margaret Mitchell urodziła się 8. listopada 1900 roku w Atlancie w stanie Georgia. Wychowała się w otoczeniu weteranów Wojny Secesyjnej i ich potomków, którzy powiedzieli małej Peggy wszystko o tamtych czasach, poza tym, że Konfederaci przegrali ją.Miała 10 lat kiedy dokonała tego odkrycia. Po skończeniu szkoły średniej dostała sie do Smith College, jednakże nie zdawała ostatecznego egzaminu, ponieważ musiała wrócić do Atlanty, by zaopiekowac się domem rodzinnym po śmierci jej matki w 1918. Krótko potem została zatrudniona w Atlanta Journal, gdzie była redaktorką coniedzielnej kolumny. Margaret poślubiła Reda Upshawa w 1922, ale szybko rozwiedli się, kiedy wyszło na jaw, że Upshaw był przemytnikiem. W 1925 roku ponownie wyszła za mąż za Johna Marsha, przyjaciela rodziny.
Margaret Mitchell napisała tylko jedna powieść "Przeminęło z wiatrem", która do dziś bije rekordy popularności. Autorka zaczęła ją pisać w 1929 roku. Ze względu na złamaną nogę musiała pozostać w domu i, po przeczytaniu wszystkich książek o wojnie secesyjnej z biblioteki, postanowiła napisac swoją własną. Książka przeleżała w jej szufladzie 7 lat, aż do Atlanty przyjechał Howard Latham, wydawca książek. Peggy została poproszona o oprowadzenie gościa po mieście. Latham szukał w na południu nowych autorów. W końcu powiedział, że gdyby kiedykolwiek napisała książke, to niech mu wyśle. Mitchell była zbyt skromna, żeby pomyślec o swoim starym manuskrypcie. Jednak gdy usłyszała znajomego, mówiącego "Peggy jest zbyt głupiutka, żeby napisac książkę", szybko zmieniła zdanie. I tak w 1936 roku jej powieść ukazłą się w USA i od razu stała się bestsellerem.
Margaret Mitchell zginęła w wypadku samochodowym w 1948 roku w Atlancie.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 listopada 1900

data śmierci: 16 sierpnia 1949

miejsce urodzenia: Atlanta, Georgia, USA

wzrost: 147 cm

dwukrotnie zamężna: 1. Red Berrien Upshaw (02.09.1922 - 1924, rozwód); 2. John R. Marsh (od 04.07.1925 do jej śmierci)
Zginęła w wypadku samochodowym, w Atlancie.
W 1922 roku ukończyła Smith College in Northampton, w Massachusetts.
W 1937 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera za powieść "Przeminęło z wiatrem"
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych