Tove Jansson 

Tove Marika Jansson

8,5
18 ocen materiałów do scenariusza
Tove Jansson
Tove Jansson urodziła się w Helsinkach. Jej rodzicami byli Victor Jansson (rzeźbiarz) i projektantka Signe Hammarsen Jasson. Sama Tove także zaczęła rysować i pierwsze sukcesy w tej dziedzinie odniosła, gdy miała zaledwie 14 lat - jej rysunki zostały opublikowane w jednym ze szwedzkich periodyków. Studiowała w Helsinkach, Sztokholmie i Paryżu.
Wkrótce poczuła także powołanie pisarskie. W 1939 roku napisała niewielkich rozmiarów książeczkę pt. "Małe trolle i wielka powódź" (opublikowana w 1945 roku) - był to początek wielkiej przygody z Muminkami. Pierwszą większych rozmiarów powieścią o tych sympatycznych "trollach" była 'Kometa nad Doliną Muminków' (wyd. 1946), a ostatnią 'Dolina Muminków w Listopadzie' (1971).
Pisała także książki dla dorosłych, jednak sławę przyniosły jej właśnie książki o Muminkach.
W 1966 roku została uhonorowana Medalem Hansa Christiana Andersena, a w 1994 roku - Nagrodą Szwedzkiej Akademii.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 9 sierpnia 1914

data śmierci: 27 czerwca 2001

miejsce urodzenia: Helsinki, Finlandia

Zmarła w Helsinkach (Finlandia).
Wszystkie jej książki zostały oryginalnie napisane po szwedzku, ponieważ Jansson była w Finlandii przedstawicielką szwedzko-języcznej mniejszości.
W 1966 roku dostała Nagrodę Hansa Christiana Andersena (przyznawaną od 1956 roku i nazywaną często "małym Noblem") za wkład w rozwój literatury dziecięcej.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones