Śmiem wątpić

Ja też jestem dzieckiem "Zielonego Smoka"! To taka niewielka, prowadzona przez szalenie sympatyczną rodzinę chińska knajpa w Poznaniu, której na pewno przydałaby się kampania reklamowa w poczytnym portalu internetowym. Duże porcje, bogate menu, klimat jak u mamy, urodziwa obsługa (pozdrawiam!). Świetny kurczak po wietnamsku, niezgorsza cielęcina w sezamie, wcale dobra zupa mięsna. Przyznaję cztery sajgonki w pięciostopniowej skali i stawiam obiad każdemu poznaniakowi i każdej poznaniance, którzy wytłumaczą mi, dlaczego zaśmiewali się do łez na seansie filmu Bence Miklauzica.

Jeśli był to śmiech z fabularnego rozdania – sterany, rozwiedziony agent nieruchomości  z Budapesztu musi sprzedać magazyn, w którym niespodziewanie odkrywa Chińczyka, pilnującego nielegalnego składu towarów – to nie rozumiem. Jeśli ubaw był z kreślonej dwustukilową ręką relacji między bohaterami, to "śmiem wątpićJeśli z pisanych na kolanie dialogów oraz gagów, opierających się na siermiężnie poprowadzonym motywie zderzenia kultur, to już w ogóle dziękuję za uwagę i tyle mnie widziano. Dawno nie oglądałem filmu, który w tak nachalny sposób podkreślałby swoje dramatyczne pretensje i komediowe aspiracje. Wręcz przymuszał do "śmiechu" i "zadumyMiklauzic wymieszał Kaurismakiego i Loacha, doprawił szczyptą Hrebejka, a potem wypiekł czerstwą tragikomedyjkę o przyjaźni wykluczonych. Ale po drugiej ekranu wykluczonych było więcej, przynajmniej na moim seansie. W końcu, kto nie chciał brać udziału w śmiechawie, nie musiał.

Przed projekcją reżyser przywitał się z publicznością. Powiedział, że zawsze chciał nakręcić film o kung-fu, ale nie starczyło mu budżetu. Z kung-fu ostał się tylko tytuł. I gdyby "Dzieci Zielonego Smoka" były w połowie tak dobre jak ta anegdotka, ich autor nie musiałby w następnej kolejności tłumaczyć, o czym właściwie nakręcił film.

Michał Walkiewicz
Dziennikarz filmowy. Absolwent filmoznawstwa UAM, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2008), laureat dwóch nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2015, 2017) oraz MediaTora (2018).... przejdź do profilu