Ken Loach 

Kenneth Loach

7,5
649 ocen pracy reżysera
Ken Loach
Kenneth Loach urodził się w 1936 roku w Nuneaton (Anglia, Wielka Brytania) w rodzinie robotniczej. Jego pochodzenie wyraźnie odbiło się na jego późniejszej twórczości artystycznej.
Przez dwa lata pracował w Royal Air Force (lotnictwo wojskowe), po czym rozpoczął studia w Oksfordzie na wydziale prawa. Tutaj zaczął rozwijać swoją teatralną pasję, będąc prezydentem studenckiego "Experimental Theatre Club". Po ukończeniu studiów porzucił prawo i bez reszty poświęcił się pracy w teatrze, gdzie grał i reżyserował sztuki.
Następnie zatrudnił się w telewizji ABC. Po dwóch latach przeniósł się do BBC, gdzie wraz z Tonym Garnettem nagrał serię ambitnych i zaangażowanych filmów dla "The Wednesday Play", które wywołały polityczną debatę. Zarówno Loach, jak i Garnett byli zatwardziałymi socjalistami i pragnęli zainspirować ludzi do głębokiej ekonomicznej przemiany. Obaj połączyli włoski neorealizm (filmowanie w plenerach, aktorzy - amatorzy) i francuską Nową Falę (niepowiązana ze sobą narracja) tworząc nowy gatunek - docudrama. Stosując techniki filmów dokumentalnych oraz opowiadając fikcyjne historie, ich filmy poruszały trudne tematy tj. problem bezdomności, aborcję, młodzieżowy buntu itp. W 1969 roku Loach i Garnett uniezależnili się od telewizji i nakręcili za własne pieniądze, swój ostatni wspólny film "Kes".
Najlepsze filmy Loacha łączą w sobie indywidualne problemy ludzi z polityczną otoczką. Reżyser tworząc filmy i osadzając je w pewnych realiach, dba o szereg detali, m.in. by używano dialektu i kolokwializmów charakterystycznych dla danego regionu.
Ken Loach jest jednym z rekordzistów jeśli chodzi o udział w konkursie głównym Festiwalu w Cannes, do 2010 roku dziesięć jego filmów walczyło o Złotą Palmę.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 czerwca 1936

miejsce urodzenia: Nuneaton, Anglia, Wielka Brytania

BAFTA
Zdobył BAFTA, 47 innych nagród oraz 60 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Lesley Ashton (od 17.07.1962), 5 dzieci: Stephen (ur. 1963), Nicholas (ur. 1965), Hannah (ur. 1967), James (ur. 1969) i Emma (ur. 1972)
Studiował prawo (Oxford).
W styczniu 2008 roku Ken Loach publicznie poparł postulaty strajkujących górników z kopalni Budryk.
Był członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1990 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

TOP

użytkownik usunięty

Wypisujcie obejrzane przez was filmy tegoż reżysera od najlepszego do najgorszego :)

zawsze stara sie wrzucic chocby smaczek o pilce

wzruszające

użytkownik usunięty

a ja płacze tylko na jego filmach....Bo są takie realistyczno-smutne....

ale sposób wyrażania poglądów w przypadku Loacha wybitny w sensie języka kina....

Bardzo dobry rezyser. Trzyma poziom. Film oznaczony "reż. Ken Loach"? tak, oczywiście. Bardzo chętnie się poczęstuje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones