PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=811024}

Łzy Cennet

Cennet'in Gözyaşları
6,9 471
ocen
6,9 10 1 471
Łzy Cennet
powrót do forum serialu Łzy Cennet

Stworzyłam taki temat, w którym zapraszam do dodawania linków i informacji o innych produkcjach, w których zagrali aktorzy z tego serialu.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

http://turcjatv.pl/playlist/zdradze-ci-pewien-sekret-cala-seria/
Link do serialu Sana bir sir verecegim (Zdradzę Ci pewien sekret), w którym w pierwszych dwunastu odcinkach zagrała Esra Ronabar, grająca w Łzach Arzu Soyer. Jest to jedyny (jak na razie, mam nadzieję) serial poza Łzami Cennet dostępny z tą aktorką w polskiej wersji językowej (napisy). W tym linku dostępnych jest około 18 na 22 odcinków serialu. Reszta jest dostępna w grupie "Kosem Wspaniałe Stulecie" na Facebooku.

joanka288

Obejrzałam wszystkie odcinki tego serialu. Muszę przyznać, że jestem rozczarowana zakończeniem. Myślę, że ten serial mógł mieć pierwotnie zupełnie inny scenariusz, ale musiał on być zmieniony z powodu nieobecności głównej bohaterki. Szkoda, że nie zawieszono produkcji tego serialu i nie powrócono do niego, gdy Esra Ronabar czuła się już dobrze. Myślę, że wówczas serial ten byłby o wiele lepszy. W każdym razie uznanie dla twórców, że nie zmienili aktorki odgrywającej rolę Sevgi. Pierwsze dwanaście odcinków, w których zagrała Esra Ronabar, to bardzo dobra część serialu. Warto obejrzeć, by zobaczyć - myślę, że można tak powiedzieć - preludium do roli Arzu Soyer.

ocenił(a) serial na 10
lukarna

To jest i moja opinia :) Uważam, że zakończenie powinno być takie, że Nihatowi w końcu udaje się znaleźć antidotum i dzieci tracą swoje moce, co ich chroni zarówno przed Wielkim Bratem, jak i przed śmiercią, o której mówił Nihat. Oczywiście jakaś konfrontacja Sevgi, Mehmeta i Nihata z Wielkim Bratem i jego ludźmi powinna być, nawet dzieci powinny na niej być, żeby wykorzystały na nim swoje moce... ale efekt tego powinien być taki, że Wielki Brat i jego ludzie trafiają do więzienia, a oni uwalniają córkę Sevgi i resztę dzieci. Potem tracą moce, Mehmet żeni się z Sevgi, reszta dzieci trafia do swoich rodzin, a z nimi zostaje jeszcze córka tego kulawego porywacza, która zabijała dotknięciem. I wszyscy żyją długo i szczęśliwie.
Jeszcze co do serialu - na pewno nieobecność Sevgi dużo popsuła, ale i bez niej mogli wymyślić jakiś sensowniejszy scenariusz.

joanka288

Zgadzam się z Tobą, nawet bez Sevgi mogli wymyślić coś lepszego. Nie chcę za bardzo opisywać zakończenia, bo może będzie to czytał ktoś, kto jeszcze nie oglądał, a chciałby, ale to, co ostatecznie spotkało Aylin i Tilkiego wcale nie jest dla mnie romantycznym zakończeniem, raczej jest to przekleństwo, ponieważ, owszem, zakochali się w sobie, ale w całej tej historii zdecydowanie bardziej cierpieli, niż byli szczęśliwi. Poza tym, co w końcu stało się z Wielkim Bratem? Pod koniec ginie on po prostu z oczu. No i ta Esra z wyrzutami sumienia i karteczką z informacją, gdzie jest Sevgi. Super, radość. :) A Nihat? Też rozpłynął się w niebycie jak wiele innych rzeczy...

ocenił(a) serial na 10
lukarna

Tak, to samo i ja odczuwałam. I jeszcze to, że serial, który był zaczęty jako trochę "serial dziecięcy", w znaczeniu, że o dzieciach, kolorowy i słodki :-), po pojawieniu się Savasa, zrobił się serialem dość problematycznym, a w drugiej części był bardziej o przemocy niż o dzieciach. Bardzo fajnie byłoby gdyby Esra grała do końca i gdyby był to bardziej familijny, niż fantastyczny i ponury z przemocą serial.

joanka288

Tak, przyznaję, gatunkowo serial uległ przemianie. Brakuje mi tu takiego klasycznego happy endu, jak to w kinie familijnym właśnie bywa. Ostatecznie, według mnie, serial kończy się źle, problemy nie zostają rozwiązane, a nad tą końcową radością, o której wcześniej pisałam, gromadzą się ciemne chmury braku wiarygodności. Ogólnie, jako całości serialu nie polecam, ale dzięki niemu poznałam kilku nowych dla mnie aktorów, a to już coś. :)

ocenił(a) serial na 10
lukarna

Ja go polecam ze względu na pierwsze 12 odcinków oraz wszystkich aktorów, szczególnie rodzinkę, ich sąsiadów i grono ze szkoły. Jak widziałam wszyscy z nich, nawet mała Zeynep, cały czas w czymś grają. Dziewczynka grająca Zeynep grała jeszcze m.in. w takim serialu Kara Yazi (Czarne pismo), który jest dostępny w którejś grupie na Facebooku i gdzie jakąś drobną rolę zagrała Zehra Yilmaz czyli Melisa Soyer z Łez. Zaczęłam oglądać ten serial, ale po jednym odcinku na razie zarzuciłam, kiedyś dokończę. W tym serialu Zeynep a raczej Su Burcu bo tak ma na imię (nazwiska nie pamiętam) jest już o wiele starsza. Niedługo dodam tu informację o tej produkcji z racji tego, że zagrała w nim Melisa :)

joanka288

Muszę przyznać, że jesteś na tym forum prawdziwą i niezastąpioną skarbnicą wiedzy. :) Pozdrawiam. :)

ocenił(a) serial na 10
lukarna

Może jestem wariatką :-), która ma obsesję na wszystkim co łączy się z Łzami Cennet??? A tym sposobem pajęcza nić rozszerza się na inne seriale i innych aktorów :)
Faktem jest to, że do tej pory nie przywiązywałam tak dużej wagi do seriali tureckich, ale po Łzach Cennet zrozumiałam, że żaden wcześniej, choć podobały mi się, nie zachwycił mnie aż tak, żeby szukać powiązań.
A obsada serialu Zdradzę Ci pewien sekret zrobiła na mnie naprawdę mile wrażenie.
Podobnie jest z serialem, który oglądam obecnie - Elimi Bırakma w grupie Turcja Polish Fans na FB - jak pisałam niżej ma wiele powiązań z Łzami Cennet (ten sam reżyser, miejsca kręcenia... nawet samochód Melisy :-) ) ale również obok podobieństw, posiada bardzo dużo dla mnie nowych i bardzo ciekawych aktorów. Szczególnie wyjątkowymi postaciami są dla mnie 11 latek, który perfekcyjnie gra chłopca chorego na autyzm, na dodatek jest bardzo ładnym dzieckiem oraz jego macocha - aktorka gra okropną wydrę, ale jest również bardzo uzdolniona. Polecam :) Nawet do zobaczenia wszystkich podobieństw z Łez i wszystkich aktorów, którzy grają tam a wcześniej byli (poza tymi co w jednym i drugim grali lekarzy i policjantów :-) ) całkiem innymi postaciami w Łzach.

joanka288

Spodobało mi się w "Łzach Cennet" to, że nie ma w tym serialu tak zwanego lokowania produktu. Nie wiem, czy tak jest tylko w tym serialu, czy też jest to ogólnie cecha kina tureckiego, ale wydaje mi się to bardzo profesjonalne. Zakryte są wszelkie nazwy firm. Czy to telefonów, czy samochodów. Z dugiej jednak strony intryguje mnie, jakim dokładnie samochodem jeździła Arzu Soyer. Gdyby udało Ci się dowiedzieć, daj znać. :)

ocenił(a) serial na 10
lukarna

Oj, to już wyższa wiedza tajemna :-)
Na razie tego nie wiem, ale uważam, że taką informacją mógłby podzielić się jakiś znawca ;) Mi podobał się zarówno samochód Arzu, jak i Melisy, ten czerwony z czarnym dachem. Identycznym czerwonym z czarnym dachem przez większą część serialu Elimi Bırakma jeździła właśnie ta ruda macocha, o której pisalam.

ocenił(a) serial na 10
lukarna

Co do samochodu Arzu - po raz pierwszy i chyba ostatni pojawił się w Elimi Bırakma (końcówka 27 odcinka). Na 95% jestem przekonana, że to to samo auto. Jedzie nim sam, bez kierowcy, główny bohater serialu - Cenk, który co ciekawe przez większą część serialu jeździł sportowym, czerwonym autem, potem przez kilka zaledwie odcinków czarnym terenowym, podobnym do tego, którym jeździł Kaya pod koniec Łez Cennet, a pod koniec ostatniego, przetłumaczonego odcinka, jaki jest dostępny w grupie na Facebooku, bohater jedzie samochodem Arzu z pracy do domu, po drodze zatrzymuje się w kwiaciarni, po czym jak chce ruszyć, wsiada do niego brat jego koleżanki i nie wiedząc, że Cenk jest niewinny w sprawie, o którą go podejrzewa, chce go zastrzelić, a potem dochodzi do wypadku i samochód wraz z chłopakami rozbija się. Zatem, raczej już go nie pokażą.
Przy okazji dopiszę, że jestem bardzo ciekawa ile muszą wydać na taki czy inny serial, gdzie oprócz ubrań, kosztownego wyposażenia i kilka razy na odcinek bogato zastawionego stołu, jest ogromna ilość ekipy i aktorów od głównych po statystów, którym dość dobrze płacą... i ciągle rozbijają ekstra samochody ;-)

ocenił(a) serial na 10
lukarna

Polecam żebyś zobaczyła kilka scen z Esrą z początku, środka i końca serialu Odchłań z 2012 r. Zagrała w nim podobnie jak w Łzach i to jest dla mnie preludium do scen złej Arzu i potem przerażonej Arzu. Na początku grała tam członka mafii zajmującej się prostytucją, a potem gdy chciała uciec, zrobiono z niej niewolnicę. Jak została o tym "poinformowana", to zagrała bardzo dobrą scenę przerażenia. Rola w Zdradzę Ci pewien sekret, to preludium raczej do dobrej Arzu, ale także do tej, która ma miny z podstępem i niedowierzaniem.
Przy okazji jeszcze raz chwalę ją za umiejętność zagrania złej osoby, jak i dobrej - różnych charakterów, ponieważ oglądając nowy serial - Elimi Bırakma (reżyser ten sam, co w Łzach Cennet) zobaczyłam Sunę sąsiadkę Mukkades w bardzo podobnej roli - kobieta zagrała identycznie w obu serialach. Mam nadzieję, że potrafi zagrać i inny charakter, może narzekam bez powodu, będę szukać specjalnie jej innych ról.

joanka288

Dzięki za polecenie. Z przyjemnością obejrzę. :) Oj, tak. Esra to wielka aktorka, potrafi doskonale odegrać różne charaktery. :)

ocenił(a) serial na 10
joanka288

Serial "Zdradzę Ci pewien sekret" jest obecnie dostępny w grupie facebookowej Turcja - serialowe hity i filmy.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

https://youtu.be/QuJz_JOi4NY
Link do programu telewizyjnego z wiosny 2017 r., w którym jest rozmowa z Esrą Ronabar (Arzu) i Muratem Kilicem, który gra z nią w sztuce teatralnej Bati. Filmik jest długi i w tureckiej wersji językowej, ale ja dodałam go tylko jako ciekawostkę z powodu, że od około 9.55 minuty są wyświetlane fragmenty wszystkich ról serialowych i jednej filmowej Esry Ronabar. Oczywiście wszystko jest po turecku, ale jest to duża ciekawostka ponieważ można zobaczyć w jakich rolach telewizyjnych grała ta aktorka, która jest nota bene jedną z najlepszych aktorek dramatycznych Turcji i większą wagę przykłada do ról teatralnych niż serialowych. Dzięki temu, że zobaczyłam wszystkie jej role telewizyjne, mogę stwierdzić, że rola Arzu Soyer jest jej najlepszą rolą telewizyjną ponieważ w porównaniu do wcześniejszych serialowych ról była moim zdaniem najbardziej wymagająca. Pośród tych ról pokazanych w tym krótkim fragmencie nie ma roli z serialu Łzy Cennet ponieważ filmik nagrany był zanim zaczęto kręcić Łzy.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

Wszystkie poniższe linki są do seriali, w których zagrała Esra Ronabar, jednak seriale te nie mają polskiego tłumaczenia, więc można jedynie obejrzeć ją w tych rolach po turecku. Ja oglądałam kilka scen z jej udziałem we wszystkich tych produkcjach.

https://www.youtube.com/results?search_query=kader+ay%C4%B1rsa+bile.
Kader Ayırsa Bile (Nawet jeśli to jest przeznaczenie) z 1998 r. Miniserial złożony z czterech odcinków. Esra Ronabar zagrała tam młodą dziewczynę Sunę kiedy sama miała 20 lat.

https://www.youtube.com/results?search_query=A.G.A+bolum
A.G.A z 2003 r. Również czteroodcinkowy miniserial, w którym Esra zagrała dziewczynę o imieniu Cansu.

https://www.youtube.com/watch?v=1oi5dnUH0MI&t=924s
Bir İstanbul Masalı (Opowieść o Stambule) tasiemiec kręcony w latach 2003-2005. Jest sporo odcinków, ja byłam bardzo ciekawa i prześledziłam jej rolę w tym serialu, co nie było łatwe bo to serial z dużą liczbą wątków i aktorów oraz jeszcze bez polskiego tłumaczenia. Gra tu denystkę Birnur, która zakochuje się w niejakim bogatym Demirze (gra go Ozan Güven, znany polskim widzom jako Rustem Pasza ze Wspaniałego Stulecia), który niby się w niej zakochuje i potem żeni ale tak naprawdę biega za innymi dziewczynami. Potem rodzi się im córka ale to nic nie daje bo Demir z dnia na dzień czuje większą niechęć do żony. Ona cały czas o niego walczy bo jest szalenie w nim zakochana, ale na nic to się zdaje bo już się nie zejdą. Poza tym w serialu pokazane jest życie bogatego państwa - rodziców Demira i jego brata Selima oraz ich służby - rodziny, która mieszka w domku obok ich posiadłości. Tak naprawdę wiodącą historią miłosną jest tu relacja brata Demira, Selima z Esmą, córką rodziny, która pracuje w ich rezydencji. Z powodu, że jest dużo odcinków i w nie wszystkich gra Esra Ronabar, dodałam link do odcinka, w którym jest w wielu scenach bo dziecko bohaterki, którą gra zostaje porwane.
Link do kanału serialu: https://www.youtube.com/channel/UCMjxUpT-ivLak-julYMxgbg

https://www.youtube.com/watch?v=WBwBGO0EPLI
Beyaz Gelincik (Biały Mak) tasiemiec kręcony w latach 2005-2007. Również jest to serial z dużą ilością odcinków, ale prześledziłam wątek bohaterki, którą gra tu Esra Ronabar. Z powodu, że jest ona w małej liczbie scen na dany długi odcinek u góry dodałam link do filmiku z jej postacią z tego serialu, a link do kanału serialu na You Tube dodam na dole. W serialu Biały Mak Ronabar gra pediatrę o imieniu Bahar, która zakochuje się w właścicielu pól bawełny Ömerze Aslanbaş (w tej roli znany w Polsce z serialu Rozdarte serca, Erkan Petekkaya), który albo ma już żonę, albo to dopiero narzeczona. Jest również sporo wątków, rodzina etc. Jednak rola Esry Ronabar w tym serialu podobna jest do jej roli w serialu, który opisywałam wyżej. Ona zakochuje się po uszy w przystojnym Omerze, a on jest między młotem a kowadłem - ma zaborczą kobietę, która nie daje go sobie odebrać. Więc platoniczna miłość ślicznej pani doktor i bogatego chłopaka nie przetrwała.
Link do kanału serialu: https://www.youtube.com/channel/UCLd24zoJsb6Fv5MtkEsyLmQ/featured

https://www.youtube.com/results?search_query=k%C3%BCst%C3%BCm+%C3%A7i%C3%A7e%C4% 9Fi+filmi
Küstüm Çiçeği (Kwiat Kustum) - serial z 2010 r. Esra Ronabar gra tam wiejską młodą kobietę z dużym temperamentem o imieniu Şahane. Oglądałam tylko urywki i mogę powiedzieć, że bohaterka jest trochę podobna do Arzu z początku serialu. Rola ciekawa.

https://www.youtube.com/channel/UCIbVPDMi7jP8awjkETNZjtg
Uçurum (Odchłań) - serial z 2012 r. Jest dostępny cały na You Tube, niestety bez napisów a szkoda. Jest to serial bardzo ważny w karierze Esry Ronabar (gra w nim kobietę o imieniu Nur), a także jest to serial wyjątkowy, opowiadający o mafii, zajmującej się prostytucją. Esra gra w nim jedną z głównych ról - kobietę, która pracuje dla tejże mafii. Kobietę złą na początku, potem chce uciec, ale niestety nie może... i w efekcie staje się ofiarą, czyli role się odwracjają - na jej miejsce pojawia się tak samo jak ona bezwzględna babka, a ona staje się ich niewolnicą, zmuszaną do prostytucji. Serial bardzo brutalny, Esra Ronabar podobnie jak w roli Arzu, doskonale sobie tu radzi i odgrywa najróżniejsze emocje.

https://www.facebook.com/groups/877607279010504/1696108830493674/?comment_id=188 2751225162766&notif_id=1548697005974800&notif_t=group_comment_reply
Tatlı Küçük Yalancılar (Słodkie kłamstewka) - serial z 2015 r. dostępny z polskimi napisami, podobnie jak Łzy Cennet w grupie Turecka Serialomania na Facebooku, gdzie żeby oglądać trzeba dołączyć do tej grupy. Nie ogladałam tego serialu, wiem tylko, że zagrała tu rolę dość charakterystyczną, ale był to epizod.

https://www.youtube.com/watch?v=IBE95y-gzB8
Hayattan Korkma (Nie bój się życia) - jedyny film w jakim do tej pory zagrała Esra Ronabar z 2007 r. Jest to opowieść rozgrywająca się na wsi, a postać którą gra Esra nazywa się Zilli Emine i z kilku urywków, które widziałam podobna jest dla mnie do roli z Kwiatu Kustum z 2010 r. i jednocześnie do Cavidan w młodości i Arzu z początku Łez Cennet.

Oprócz tych seriali Esra zagrała jeszcze w minimum jednym, którego nie mogłam znaleźć. Szkoda, że nie można zobaczyć powyższych produkcji w polskiej wersji językowej bo wydają mi się dość ciekawe. Mimo to polecam obejrzenie kilku scen z jej udziałem we wszystkich tych serialach i w filmie.

joanka288

Jesteś niesamowita! Dziękuję za te wszystkie linki. Na pewno nie obejrzę wszystkiego od początku do końca, ale z pewnością przejrzę bodaj fragmenty. Dołączam się do Ciebie, szkoda, że brak polskiej wersji językowej. Pozdrawiam. :)

ocenił(a) serial na 10
lukarna

Dzięki :)
Ja po prostu w październiku skończyłam "Łzy Cennet" i od tego czasu zaczęłam szukać wszystkiego o Esrze bo zachorowałam ciężko :-) Życzę miłego oglądania. W tej chwili jestem na przedostatnim odcinku A. G. I. i choć bez tłumaczenia, to w miarę pojmuję. Początek i pierwszy odcinek niespecjalny, ale potem jest ciekawie. I mała poprawka - odcinków jest (chyba) pięć. Na pewno nie cztery. Chcę znaleźć też jakieś produkcje z innymi aktorami z "Łez" i też tu dodać. Na razie widziałam po jednym serialu z serialową młodzieżą - Selimem, Cennet i Melisą. I to dodam w najbliższym czasie. Ale bardzo chciałabym znaleźć coś z innymi, choć raczej będzie to także bez tłumaczenia. Pozdrawiam :)

ocenił(a) serial na 10
joanka288

https://m.facebook.com/groups/891640984282807?ref=bookmarks
Serial "Zdradzę ci pewien sekret" z polskimi napisami jest obecnie dostępny tylko w tej grupie na Facebooku.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

https://www.youtube.com/playlist?list=PLu7IcF0M-30bJLGXfs3THMi07evoCd43N

Obejrzałam serial A.G.A i dodaję trochę lepszy link, choć tamten również jest poprawny. Serial składa się z pięciu odcinków. Opowiada o ucieczce pewnego młodego człowieka Alego (pseudonim A. G. A), oskarżanego (chyba i chyba niesłusznie) o morderstwo. Podczas swojej ucieczki stara się udowodnić swoją niewinność. W tym celu chce znaleźć niejakiego Suata, który moim zdaniem maczał w tym palce, ale nie do końca rozumiałam przez brak polskiego tłumaczenia. Po drodze odwiedza pewną kobietę, która według mnie coś wie, ale jak tylko do niej przychodzi, ktoś tą kobietę porywa (albo zabija) i on zmuszony jest zabrać z tego mieszkania 6 letnią córkę tej kobiety. Dziewczynka od początku mu ufa, jednak bardzo tęskni z matką. Akcja rozgrywa się gdzieś na wsi - celem Alego jest oczyszczenie się z zarzutów przed wymiarem sprawiedliwości jak również przed dziewczyną o imieniu Ayse. Byli w sobie zakochani, ale ona uwierzyła, że on jest winny i jest bardzo obrażona. W tym celu Ali udaje się do Stambułu, gdzie ona mieszka na stałe. Jej ciotka i kuzyn są źli i moim zdaniem mają coś wspólnego z tym morderstwem. Serial bardzo ciekawy, choć krótki i zakończenie moim zdaniem powinno być po szóstym, a nie piątym odcinku. Rola tej dziewczynki o imieniu Eda jest bardzo fajna i zajmuje dużo miejsca w serialu. Wspólna gra dziecka i tego uciekiniera, przypomina mi duet Basi i Antoniego Walickiego ze starej wersji filmu "Awantura o Basię". Esra Ronabar gra tu młodą dziennikarkę, Cansu, koleżankę Ayse. Mieszka z rodzicami i (chyba to jej brat) bratem Tuną, który od samego początku wierzy i pomaga Alemu. Cansu również chyba mu wierzy, dużo rozmawia z Ayse i jej tłumaczy... W przedostatnim odcinku robi wywiad z Alim, który odbija się szerokim echem w rodzinie Ayse i na policji. Esra Ronabar gra najwięcej w dwóch ostatnich odcinkach. Na końcu serialu Ayse uwierzyła Alemu i krzyknęła do niego - "wierzę ci". Polecam ;)

ocenił(a) serial na 10
joanka288

https://www.facebook.com/pages/category/Theatrical-Productions/Kirpi-Tiyatro-266 692440421894/
Strona facebookowa prywatnego teatru, Kirpi Tiyatro, który w jesieni 2016 r. założyła Esra Ronabar wraz z innymi aktorami. Od zimy 2017 r. wystawiają tam jedną, jak na razie sztukę autorstwa francuskiego pisarza Rémi De Vos pod tytułem "Zachód", po turecku "Batı" https://www.wywrota.pl/teatr/28797-remi-de-vos-zachod-zapowiedz-dramatu.html
W sztuce tej partneruje jej Murat Kiliç, a przetłumaczyła i wyreżyserowała ją Arzu Bigat Baril. Na stronie facebookowej tego teatru jest wiele zdjęć z tej sztuki, a także kilka prywatnych zdjęć aktorów robionych zapewne przed teatrem. Są również krótkie filmiki ze sztuki i zaproszenia na inne spektakle innego teatru, który wystawia na tej scenie.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

Pani Joanno jestem pod wrażeniem ogromu pracy i pasji w poszukiwaniu innych produkcji poza łzami, w których grała Esra oraz inni aktorzy z tego serialu. No i jeszcze streszczenie-gotowce. Tylko oglądać. Dziękuję i pozdrawiam

ocenił(a) serial na 10
ewcich

Dziękuję bardzo :) Serial Łzy Cennet, zarówno scenariusz, aktorzy, wykonanie i miejsca w których kręcono, zrobił na mnie ogromne wrażenie, jest moim numerem 1 i odnośnikiem do wszystkich innych produkcji, zarówno tych współczesnych, podobnych do niego, jak i dawniejszych, w których zagrali jego aktorzy.
W następnym poście opiszę kolejny serial, który właśnie oglądam, a który jest z różnych powodów bardzo podobny do Łez.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

https://m.facebook.com/groups/180680672339711?tsid=0.5767536992981406&source=res ult
Elimi Bırakma ("Nie puszczaj mojej dłoni") - jest to serial, który znalazłam jakiś czas temu w grupie Turcja Polish Fans na Facebooku. Reżyserem jest ta sama osoba, która reżyserowała "Łzy Cennet" - Sadullah Celen. Zaczęto go realizować zaraz po zakończeniu Łez i już od lipca 2018 wyświetlano w telewizji tureckiej. Grupa na Facebooku bardzo szybko zaczęła go tłumaczyć i praktycznie niecały tydzień po emisji danego odcinka w telewizji tureckiej, jest on dostępny na grupie Turcja Polish Fans z napisami. W tej chwili na Facebooku jest dostępnych 27 odcinków, 28 będzie jutro w telewizji tureckiej. Nie wiadomo ile ich jeszcze będzie do końca. Jestem obecnie na początku 25 odcinka. Nie będę opisywała fabuły, bo to można przeczytać w opisie serialu na Facebooku, ale chcę napisać o podobieństwach tego serialu do innych tureckich seriali, zwłaszcza do "Łez Cennet" bo jest ich sporo.
Przede wszystkim jeśli chodzi o aktorów, to również tak jak w Łzach, bardzo dobrze przedstawiają swoje role. Kilku głównych grało wcześniej w serialach, które widziałam, takich jak "Rozdarte serca", "Czarna perła" czy "Cena miłości". Jeśli chodzi o aktorów, którzy wcześniej grali w "Łzach Cennet", to głównie są to postacie, które w jednym i drugim zagrały role epizodyczne. W kilku początkowych odcinkach gra dość znaczącą rolę służącej, Süeda Cil, aktorka, która w Łzach zagrała Sunę, sąsiadkę Mukkades. Miło było znowu ja zobaczyć, ciekawa jestem, czy jeszcze się pojawi... Ale pomimo, że jej postać w Elimi Bırakma jest podobna do Suny, zagrała ją identycznie. Ciekawa jestem bardzo czy potrafiłby zagrać postać o innym charakterze... może ma już dość takiej "łatki". Do 24 odcinka pojawili się też inni z Łez:
- aktor grający kierownika budowy, który był w zmowie z Arzu - zgrał komornika,
- aktorka grająca więźniarkę Halime, która dręczyła Arzu - zagrała zwykłą, miłą kobietę z biednej dzielnicy,
- aktor grający Turana, człowieka Cihana - zagrał miłego kelnera w restauracji,
- aktor grający lekarza opiekującego się Cengizem po operacji - zagrał także lekarza w szpitalu (rola identyczna)
I na koniec dwóch aktorów, którzy w 80% grali w Łzach, muszę to jeszcze sprawdzić - drugi lekarz w szpitalu zagrał najprawdopodobniej lekarza, który przyszedł do rezydencji zbadać Melisę kiedy udawała paraliż nóg, a opiekunka rozwożąca dzieci ze szkoły do domów, to najprawdopodobniej sekretarka z domu Cihana, ta z czarnymi włosami.
Serial Elimi Bırakma jest bardzo podobnie nakręcony do Łez Cennet, sądzę, że jeśli reżyser jest ten sam, to może i cała ekipa... i dlatego mają te same metody pracy.
Niektóre miejsca kręcenia, jak i "wyposażenie" jest takie samo:
- dwie restauracje na świeżym powietrzu (restauracja nad wodą, w której Arzu spierała się z Cengizem oraz gdzie Cennet siedziała z Selimem, kiedy on dostał SMS od Cengiza, napisany przez Kayę i restauracja, w której Melisa nakryła Ozlem na schadzce z kochankiem),
- restauracja, w której Orhan postrzelił Selima (kręcona z innej perspektywy przez chwilę, poznałam po dużych, czarno-białych zdjęciach dzieci i drzwiach,
- jeden z bohaterów Elimi Bırakma wchodził do tego samego budynku, który w Elimi Bırakma jest biurowcem, a w Łzach była to przychodnia do której w jednym z ostatnich odcinków przyjechał lekarz, który w rezydencji Cihana leczył człowieka, którego potrąciła Melisa,
- kilka tych samych miejsc na nabrzeżu,
- jeden z samochodów, którymi jeździła Melisa-czerwony z czarnym dachem, w którym siedziała kiedy przypominała sobie reakcje Arzu na Cennet po odkryciu, że jest jej matką, a potem ruszyła z parkingu do domu - przez długi czas jeździła nim także jedna z głównych bohaterek Elimi Bırakma, możliwe, że to było to samo auto,
- identyczny jaht, który wynajął Kaya i potem przetrzymywał tam Arzu wynajął na rejs z dziewczyną jeden z bohaterów Elimi Bırakma.
I najważniejsze podobieństwo - nowy dom Nilgün i Selima, do którego przeprowadzili się kiedy Cennet się truła, to ten sam dom, w którym mieszka jedna z rodzin z Elimi Bırakma. Uważam, że dom ten wykorzystano także w serialu Elimi Bırakma ponieważ w Łzach Cennet był on widoczny przez sześć ostatnich na 36 wszystkich odcinków tureckich i to w bardzo małej ilości scen. Ale i tak wszyscy, którzy wcześniej oglądali Łzy Cennet, od razu poznali ten dom, jak i inne podobieństwa, które tu przedstawiłam. Sądzę, że do końca serialu jeszcze coś wyłapię, przede wszystkim nie wiadomo ile będzie jeszcze odcinków. Polecam zobaczyć ten serial.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

Zapomniałam o tym, że jeszcze minimum jeden policjant z Łez Cennet grał policjanta w Elimi Bırakma. Oraz o tym, że pojawia się ten sam posterunek policji z zewnątrz, do którego szła Melisa w ostatnim odcinku. Pojawia się również "pomarańczowy" szpital, w którym leżał Cengiz a potem Melisa. Sala Melisy, korytarz, hol na dole oraz zdjęcia z zewnątrz szpitala i na tych kamiennych ławkach, na których siedzieli Arzu z Mahirem i Cennet z Orhanem. Pojawił się również antykwariat Kayi - to samo miejsce, ale scenografia lekko zmieniona.
Wszystkie te miejsca, w których kręcono również Łzy Cennet były w Elimi Bırakma pokazane inaczej, z innej perspektywy albo na przykładzie antykwariatu Kayi - ze zmienioną scenografią.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

Jestem obecnie po obejrzeniu serialu Słodkie kłamstewka (dostępne z napisami w grupie Turecka Serialomania na Facebooku), w którym Esra Ronabar zagrała epizod, a który i ze względu na Esrę i ze względu na sam temat, bardzo polecam.
Jest to serial krótszy niż zwyczajna turecka opera mydlana bo trwa 13 około dwugodzinnych odcinków. Tematem przewodnim serialu jest pewna sytuacja, z którą musi się zmierzyć grupa koleżanek. Jedna dziewczyna z ich paczki zostaje porwana, a po jakimś czasie porywacz zaczyna szantażować pozostałe dziewczyny. Więc starają się rozwiązać tę zagadkę, co wraz z upływem czasu staje się coraz trudniejsze. Wszystkich ze swojego otoczenia podejrzewają o związek z tą sprawą. Dlatego kiedy jedna z dziewczyn, która pracuje jako sekretarka u pani psycholog, spotyka w gabinecie niewidomą dziewczynę z ich szkoły, która przychodzi na terapię do psycholożki, traci kompletnie rozum i włamuje się do szafki z historiami chorób pacjentów. Uważa bowiem, że koleżanka ta może mieć związek z tą sprawą. Sytuacja ta jednak nie umyka sprytnej psycholożce...
Panią psycholog zagrała właśnie Esra Ronabar. Jest to rola epizodyczna, związana z resztą serialu tylko tym, że jedna z dziewczyn z tej paczki zaczyna u niej pracować i sytuacja z niezidentyfikowanym szantażystą "zmusza ją" do włamania się do jej szafki... Rola jest krótka, czteroscenowa. Pojawia się w odcinku 2 (sceny od 1.00.34, 1.17.46 i 1.20.02) oraz w odcinku 4 (scena od 41.45). Rola aktorki, która brawurowo wcieliła się w Łzach Cennet w Arzu i w tym serialu jest bardzo dobra. Nawet, gdy nie interesuje Was tematyka takiego thrillera młodzieżowego, polecam zobaczyć fragmenty, które wypisałam wyżej, z genialną Esrą Ronabar :-)

ocenił(a) serial na 10
joanka288

https://m.facebook.com/groups/877607279010504?ref=bookmarks
W tej grupie na Facebooku znajduje się serial Dayan yüreğim ("Trzymaj się serce moje"), w którym zagrał Berk Atan, Selim z Łez. Serial był kręcony w 2017 roku - przed rozpoczęciem pracy nad "Łzami Cennet".

ocenił(a) serial na 10
joanka288

https://m.facebook.com/groups/602294286617030?ref=bookmarks
W tej grupie na Facebooku jest dostępny z napisami serial Güneşin Kızları ("Córki Słońca"). Zagrał w nim Berk Atan czyli Selim z Łez, reżyserował go Sadullah Celen, czyli reżyser Łez, jedną z głównych ról zagrał również aktor grający w "Łzach Cennet" Cihana, wroga Kayi, jednakże nie tylko dlatego polecam zobaczyć ten serial. Przede wszystkim dlatego, że dla mnie, choć oczywiście "Łzy Cennet" są lepsze, Güneşin Kızları jest ich bratem bliźniakiem. A dlaczego? Kto nie widział, niech się przekona :-)
Uważam, że wszyscy miłośnicy "Łez Cennet" powinni zobaczyć Güneşin Kızları.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

Dziękuję za rekomendację, podziwiam Twoje wnikliwe poszukiwania.

ocenił(a) serial na 10
joanka288

https://m.facebook.com/groups/180680672339711?ref=bookmarks
W tej grupie facebookowej znajduje się serial Kara Yazı ("Czarne pismo"), który nakręcono w 2017 r., przed "Łzami Cennet". Grała w nim Zehra Yılmaz czyli Melisa Soyer z Łez, ale serial ten jest ważniejszy z powodu innej roli, jaką przedstawił tu znany z roli Haluka Mertoğlu z Güneşin Kızları, Emre Kınay. Tak jak "Łzy Cennet" i Güneşin Kızları są wg mnie bliźniaczymi serialami, to samo jest jeśli chodzi o Güneşin Kızları i Kara Yazı. Polecam, najlepiej najpierw Güneşin Kızları, a potem Kara Yazı.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones