PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=565413}

Cuda Układu Słonecznego

Wonders of the Solar System
7,8 906
ocen
7,8 10 1 906
Cuda Układu Słonecznego
powrót do forum serialu Cuda Układu Słonecznego

Świetny

ocenił(a) serial na 9

BBC to najlepsza TV świata. Mają tam wszytko. rozrywkę, dokument, film.
Discovery, NGC i inne mogą się schować ze swoją dokumentalną papką.

Bardzo polecam ten oraz wonders of the universe

ocenił(a) serial na 10
a1_andrzej

a jeszcze Brian Cox jest zarąbiście fajny i po prostu uwielbiam go słuchać <3 jak dla mnie najlepsza seria BBC. i wonders of the universe tez boska

ocenił(a) serial na 9
pani.dzo

taak. Widać, że to człowiek z ogromną pasją.
Gdyby wykładowcy na pl uczelniach prowadzili wykłady z taką pasją i zaangażowaniem...

Ta seria jest po prostu "absolutely absolutely stunning".

ocenił(a) serial na 6
pani.dzo

Ja mam z nim problem. Ciągle się uśmiecha, co jest nienaturalne i dziwnie się ogląda. Ma nieprzyjemny głos i nieciekawy akcent. Wydaje się "patronising". Tłumaczy nieźle choć bardziej się mi podobają tłumaczenia Hawkinga.

Rlyeh

What do you mean by "patronising" and could you write it in Polish? Not everyone can understand in English, you are on Polish site and it seems you are Pole, so I don't understand why are you write some of the words in English. I only can assume that you read some "very intelligent and OFTEN VILE" comments from Guardian or Independent site's comment section (about Brian Cox) and you thought it would be "cool" to use this phrase in English on Polish site...

oh, btw it seems you forgot to use another very popular phrase - "dumbed-down". I'm really disappointed, że nie napisałeś: Brian Cox jest odpowiedzialny za "dumbing down science"...

Jeśli chodzi o akcent, to ja na przykład uważam wprost przeciwnie "Lancashire accent" jest bardzo przyjemny dla ucha i muszę również zaznaczyć, że nigdy nie miałam trudności ze zrozumieniem Prof. Coxa- nawet gdy udziela wywiadu lub prowadzi cykliczną audycję radiową "Infinite Monkey Cage", gdzie mówi o wiele szybciej niż na filmach produkcji BBC. :-)

ocenił(a) serial na 6
Betelgeuse_Star

Oczywiscie, fakt, ze nie moge sie wyslowic w rodzimym jezyku, faktycznie na pewno oznacza, ze wyciagnelam moja opinie z gazety. Bardzo mi przykro, ale musze rozczarowac - nie czytam, ani gazet (nawet Idependent), ani recenzji. Co do mojego slowa, niestety nie, nie potrafie sie inaczej wyslowic, gdybym mogla, to bym to zrobila. Powiedzmy, ze zalozylam, ze ludzie znajacy to serie, znaja ja z BBC, wobec czego zrozumieja co napisalam. Juz na pewno nie uzylam angielskiego slowa na polskiej stronie, by brzmiec inteligentnie - wydaje sie mi, ze ma to raczej przeciwny efekt; niestety wszelkie debaty prowadze z reguly po angielsku, w zwiazku czym brzmie czasem jak idiota we wlasnym ojczystym jezyku.

Nie uwazam, ze dumbing-down jest czyms "negatywnym". Seria Howkinga podobala sie mi wlasnie ze wzgledu na fakt, ze byla bardzo zrozumiala i jasna. Czas najwyzszy by laik mogl wiecej zrozumiec ze wspanialosci wszechswiata. :) Tylko tym samym nie trzeba brzmiec jakby sie mowilo do pieciolatkow. No chyba, ze jest to przeznaczone dla pieciolatkow.

Nigdzie nie napisalam, ze mam problem ze zrozumieniem go. Ot po prostu za nim nie przepadam. Jako prezentera. Kiedy widzialam go w QI byl raczej mniej denerwujacy.

Rlyeh

Może mylnie to odebrałam, ale dla mnie to tak wygląda, jakbyś przeczytała gdzieś w sieci jakąś negatywną wypowiedź na temat tego miniserialu (na każdy temat zawsze się znajdą negatywne komentarze, ludziom podobają się rożne rzeczy, każdy z nas ma inny gust ) i to określenie się Tobie spodobało. Z resztą mniejsza o to, dla mnie nadal wydaje się dziwne, że użyłaś słowa, którego nie potrafisz zdefiniować po polsku. Są przecież słowniki polsko-angielskie, można też dobrać odpowiedni synonim (nie powinno to zająć więcej niż 5 minut).
Miejsca takie jak to przeznaczone są do dyskusji, wymiany poglądów, tylko jak ustosunkować się do czyjejś wypowiedzi, jeśli nawet autor nie potrafi w ojczystym języku wyrazić, o co mu tak naprawdę chodziło?
Ja bym "patronising" przetłumaczyła "protekcjonalny", ale nie wiem czy właśnie to miałaś na myśli? Czy uważasz, że Brian Cox w swoich programach się wywyższa, jest arogancki i traktuje widzów lekceważąco?
Czasami zaskakujące jest jak różnie osoby mogą odbierać zachowanie tego samego człowieka. :-)
Mnie natomiast Cox zawsze wydawał się bardzo przystępny i bezpośredni (do tego stopnia, jakby jakiś kumpel mi tłumaczył fizykę, a nie profesor), z dużym dystansem do siebie i sporym poczuciem humoru. Właściwie jedyna rzecz jaka go wkurza (z tego co zaobserwowałam), to pytania na temat astrologii, sfingowanego lądowania na księżycu, globalnego ocieplenia itp. itd. - wtedy rzeczywiście może być "patronising" i nawet zwyzywać delikwenta ;-)
Nie wiem też, czy ten przytyk o mówieniu do pięciolatków miał być właśnie pod adresem Briana Coxa? Jeśli tak, to czy mogłabyś podać jakieś konkretne przykłady?
Rozumiem, że może Cibie denerwować jego fizjonomia (permanentny uśmiech) i barwa głosu, ale rzekomej protekcjonalności naprawdę nie potrafię się doszukać. :-)

Wydaje mi się również, że sporo osób zna ten serial z kanału Discovery Science lub polskiego BBC Knowledge, gdzie serial pokazywano z polskim lektorem (niestety każdy odcinek okrojony do 50 min ze względu na blok reklamowy...)

ocenił(a) serial na 6
Betelgeuse_Star

Byc moze wlasnie fakt, ze profesor Cox mi nie lezy mam wrazenie jakby mowil do 5-latkow (o to mi chodzilo). Byc moze to wlasnie wina tego permanentnego usmiechu. Niestety nie podam przykladow co do minuty, poniewaz nie ogladam juz tego serialu. Czasami zreszta ciezko cos wskazac dokladnie, byc moze to po prostu moje odczucie. :)

Gdybys mnie znal, to bys sie nie zdziwil, ze uzywam slow, ktorych nie potrafie przetlumaczyc - kiedys pracowalam ze znajomym-Polakiem, do dzis mi wypomina, ze kiedys uzywalam slowa "sloik", bo nie moglam sobie przypomniec jak sie "dzbanek" nazywa po polsku. Niestety mam takie problemy dosc czesto. Od lat latwiej sie mi wyslowic w obcym jezyku i czesto brakuje mi zwrotow w ojczystym. Zreszta nigdy nie bylam super-pismienna. :)

Rlyeh

Mam pytanie poczytałem sobie twoje inne wypowiedzi żeby sprawdzić czy faktycznie masz problemy z pisaniem po polsku i jakoś nie zauważyłem tego problemu przykuło jednak moją uwagę cos innego czy zmnieniłeś/łaś płeć?

ocenił(a) serial na 8
marwel1980

Do dzisiaj nie odpowiedziało? Pewnie słowa szuka.

ocenił(a) serial na 9
Rlyeh

Gdyby ktoś zafundował Ci podróże do najciekawszych zakątków ziemi(jest jeszcze seria "Cuda życia"), to też byś nie przestawała się uśmiechać ;)

Facet jest OK. Ma wielką pasję, tłumaczy bardzo obrazowo, a wolne tempo dodaje doniosłości poruszanej tematyce.

ocenił(a) serial na 6
acidity

Ha ha, no tak. :)

a1_andrzej

potwierdzam, a do tego Top Gear, czy świetne programy kulinarne z Gordonem Ramseyem ;D

a1_andrzej

Zgadzam sie w 100%. Oprocz Wonders of the Solar System i Wonders of the Universe polecam rozniez BBC Planet i BBC Earth, BBC How Earth made us, BBC Earth - the Power of the Planet, BBC South Pacific, BBC Oceans, BBC Human Planet. Jest jeszcze seria BBC Horizon (kilkadziesiat odcinkow o roznej tematyce). Wciagajace rzeczy :)

przemas_81

Oj wymieniłeś chyba najlepsze z najlepszych:) Dodam tylko kilka:
http://www.filmweb.pl/serial/David+Attenborough%27s+First+Life-2010-604847
http://en.wikipedia.org/wiki/Chemistry:_A_Volatile_History
http://en.wikipedia.org/wiki/Shock_and_Awe:_The_Story_of_Electricity
http://en.wikipedia.org/wiki/Science_and_Islam_(documentary)

I mój najbardziej ulubiony, który oglądałem już chyba dziesiątki razy:
http://www.filmweb.pl/serial/%C5%BBycie-2009-543946

ocenił(a) serial na 8
przemas_81

Horizon ma ponad 500 odcinkow :) sa na piracie nawet,niestety pierwsze sa w tragicznej jakosci zajechanej tasmy VHS,ale biorac pod uwage wiek odcinkow mozna to wybaczyc :)

ocenił(a) serial na 8
androgenius

sprawdzilem i skoryguje,jest ponad 1100 odcinkow, z tego co najmniej 512 na piracie,pewnie wiecej nawet,biorac pod uwage pozostale releasy.

a1_andrzej

Żadną papką bo duchy i reinkarnacja są faktem. I termodynamika temu nie przeczy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones