WFF 2019: Twórca "Wspomnienia: Geneza Obcego" o filmie

W tym roku mija 40 rocznica premiery kinowej filmu Ridleya Scotta "Obcy - ósmy pasażer Nostromo". Zaczęło się od 29-stronnicowego scenariusza Dana O'Bannona, a skończyło na arcydziele światowego kina. Dokument śledzi proces twórczy towarzyszący powstawaniu kultowego dziś filmu. Jak to się stało, że zawładnął zbiorową wyobraźnią? Odkrywamy jego korzenie w mitologii greckiej i egipskiej, w nie uznających poprawności podziemnych komiksach, parazytologii, kosmicznych horrorach H.P. Lovecrafta, sztuce Francisa Bacona. Poznajemy geniusz twórcy postaci tytułowego Obcego - szwajcarskiego malarza H.R. Gigera, twórcy scenariusza Dana O'Bannona i oczywiście samego Ridleya Scotta. Film składa się z rozmów z członkami ekipy, ekspertami kulturoznawstwa, z niepublikowanych materiałów zza kulis. Jest zapisem procesu tworzenia filmu w symbiozie z potęgą mitów i naszej zbiorowej nieświadomości.

komentarze 10

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
scricxovan
Obcy - 8. pasażer "Nostromo" & Obcy 3 .
4
NedznySzczur
Ten gośc po lewej wygląda jak typowy sprzedawca w komisie samochodowym.
_Michal
Gratuluję wywiadu i bogatego słownictwa. Chciałbym zobaczyć ten film w kinie.
Persil
Odgrze wane kotlety, a nowy obcy jest mi jakiś taki obcy.
Persil
Odgrzewane kotlety, a nowy obcy jestobcyjakiś taki obcy.
Fury77
1i2 reszta szkoda gadac . Chcialbym ciag dalszy 2 czesci Ripley ,Hicks i Rebeca przezyli...
1
GunMeat
Z Obcego zostały już tylko wspomnienia.
grzegorz_cholewa
Obcy istnieją do 3 części . Potem lepiej przeczytać jakieś komiksy o nich. Przebudzenie naprawdę dobre miało tylko efekty, reszta zupełnie nic ciekawego nie wnosi do sagi. Ciekawe co by było gdyby Verhoevenowi dano nakręcić Obcego. Starship Troopers nawet nieco przypominają uniwersum Obcego.
3
AutorAutor
"OBCY 4" Jean Pierre'a Jeuneta to film równie bezkompromisowy, co poprzednicy. Ostatni taki. Może się podobać, może - nie, ale trudno odmówić studiu 20th Century Fox oryginalności i odwagi, by powierzyć Obcego francuskiemu artyście.
kadim_filmweb
disney ma prawa wiec RIP Alien zaorali markę prometeuszem i przymierzem

zwiastuny