Postać

Patrick Bateman

{"id":"541","linkUrl":"/character/Patrick+Bateman-541","alt":"Patrick Bateman","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cpo/05/41/541/934.4.jpg"}

Patrick jest zamożnym materialistą, który pracuje jako bankier inwestycyjny na Wall Street. Prowadzi podwójne życie - za fasadą wziętego finansisty kryje seryjnego mordercę. Główny bohater filmu "American Psycho", nakręconej na podstawie kontrowersyjnej książki Breta Eastona Ellisa o tym samym tytule.

Bateman jest personifikacją typowej chciwości yuppie – płytki, bogaty, uzależniony od narkotyków i seksu oraz rozbuchanej konsumpcji. Wszyscy przyjaciele wydają się dla niego jednakowi, do tego stopnia, że często ich ze sobą myli. Sam również wielokrotnie jest brany za kogoś innego. Bateman czerpie przyjemność z obsesyjnej szczegółowości opisu każdego elementu swojej garderoby, planu ćwiczeniowego, wizytówek, drinków czy zaawansowanych technologicznie sprzętów RTV. Zaręczył się z równie powierzchowną kobietą, Evelyn Richards, mimo to ma również kochankę (narzeczoną kolegi, geja, którego Patrick nie znosi) oraz regularnie korzysta z usług prostytutek czy spotyka się z kobietami poznawanymi w klubach – wiele z nich kończy jako jego ofiary. Jedyna kobieta (i prawdopodobnie jedyna osoba), do której żywi cieplejsze uczucia, to jego sekretarka, Jean.

Wiele za swoich ofiar morduje tylko i wyłącznie dlatego, że czuje się od nich gorszy, że spotkało go z ich strony jakieś upokorzenie. Mężczyzna niekiedy zastanawia się, czy naprawdę jest poczytalny; miewa również ataki psychozy i halucynacje. To, czy Bateman faktycznie popełnił wszystkie opisywane przez siebie zbrodnie, pozostaje kwestią otwartą, zależną od interpretacji.

Bateman rekompensuje sobie braki przez obsesyjną próżność i różne rytuały. Kupuje najmodniejsze, drogie ubrania i akcesoria, traktując to jako środek efektywnej kontroli swojego chaotycznego życia. Nie próbuje rozumieć innych ludzi, etykietuje ich na postawie ubrań. Bateman zabija równie chaotycznie, jak w rzeczywistości żyje: bez preferencji i określonych metod.

Więcej Mniej
twórca Bret Easton Ellis data powstania 1 stycznia 1991 pochodzenie USA
American Psycho
Zwiastun nr 1 2:04
Patrick Bateman jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.