Christian Bale 

Christian Charles Phillip Bale

8,8
128 066 ocen gry aktorskiej
Christian Bale
Miał trzynaście lat, gdy Steven Spielberg wybrał go spośród czterech tysięcy chłopców, którzy chcieli zagrać Jamesa Grahama w "Imperium słońca" (1987). Występ w epickim dramacie Spielberga przyniósł Christianowi nagrody: National Board of Review oraz Young Artist Award.

Jest najmłodszym z czworga dzieci państwa Bale. Jego ojciec był pilotem, a matka tancerką i klaunem w cyrku. Macochą Bale'a została znana feministka Gloria Steinem. Obaj dziadkowie Christiana występowali w filmach. Jedna z jego sióstr jest reżyserem teatralnym.

Jako dziewięciolatek wystąpił w reklamie płatków śniadaniowych. Grał także w filmach telewizyjnych. Na scenie teatralnej debiutował w wystawianej na londyńskim West Endzie komedii "The Nerd", z Rowanem Atkinsonem w roli głównej. W 1989 r. wystąpił w filmowej adaptacji dramatu Williama Szekspira "Henryk V" w reżyserii Kennetha Branagha. Rok później zagrał Jima Hawkinsa w nakręconej dla telewizji "Muppety na Wyspie Skarbów (1996)Wyspie skarbów", w roli Johna Silvera wystąpił wówczas Charlton Heston. Trzy miesiące trenował taniec i sztuki walki dla potrzeb filmów "Newsies" i "Swing Kids". W filmie "Małe kobietki" zmienił akcent na amerykański. Rolę Lauriego, oddanego przyjaciela sióstr March, otrzymał dzięki wstawiennictwu odtwórczyni Jo March, Winony Ryder. W 1996 wystąpił w adaptacji powieści Henry Jamesa "Henry JamesPortret damy" Jane Campion. W filmie "Metroland" Philipa Saville zagrał młodego mężczyznę, który zastanawia się czy wybrał właściwą drogę w życiu. Żonę Chrisa zagrała Emily Watson ("Przełamując fale"). Reżyser Todd Haynes w "Idolu" powierzył Bale'owi rolę dziennikarza, który wytrwale poszukuje twórców londyńskiej sceny glam rockowej, Curta Wilda (Ewan McGregor) i Briana Slade'a (Jonathan Rhys-Meyers). W "Śnie nocy letniej" Michaela Hoffmana zagrał Demertiusa, który początkowo odrzuca, a następnie błaga o miłość Helenę (Calista Flockhart). W "American Psycho" wcielił się w Patricka Batemana - nowojorskiego yuppie, który nocami morduje młode kobiety i konkurentów. 

Christian kocha zwierzęta. Ma dwa psy i trzy koty. Często zasila konto Greenpeace i World Wildlife Foundation. Jest wegetarianinem. Lubi pływać i surfować, a w zimie jeździć na snowboardzie.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 stycznia 1974

miejsce urodzenia: Haverfordwest, Walia, Wielka Brytania

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 21 innych nagród oraz 48 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Sibi Blažić (od 29.01.2000), 2 dzieci: córka Emmeline Luka (ur. 27.03.2005) i syn Joseph (ur. 2014)
Ma trzy siostry: Erin, Sharon i Louise.
Ubiegał się o rolę Jacka w filmie "Titanic", ale reżyser James Cameron nie chciał, aby główne role Amerykanów grało dwoje Brytyjczyków. Angaż otrzymał Leonardo DiCaprio.
W 1995 roku starał się o rolę Robina w filmie "Batman Forever", która ostatecznie przypadła Chrisowi O'Donnellowi.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych