Discovery Civilisation: Wielcy Egipcjanie
od 5 marca 2007 do 19 marca 2007 konkurs zakończony
Czy wiesz, który z faraonów miał ponad 200 żon i konkubin? Która z kobiet rządzących Egiptem poślubiła własnego brata w wieku 12 lat? Który z władców Egiptu zdobył sławę tysiące lat po śmierci, stając się najbardziej rozpoznawalnym faraonem na świecie?

Discovery Civilisation już w marcu zabierze widzów w daleka podróż do Egiptu, aby odsłonić przed nimi tajemnice największych władców królestwa nad Nilem. "Wielcy Egipcjanie" to sześcioodcinkowa seria, dzięki której poznamy życie codzienne, intrygi, historie miłosne, zwyczaje oraz osiągnięcia najsłynniejszych faraonów.

Odcinek 1 - Wielcy Egipcjanie: Kleopatra - 13 marca, godzina 21.00
Odcinek 2 - Wielcy Egipcjanie: Ramzes - 17 marca, godzina 21.00
Odcinek 3 - Wielcy Egipcjanie: Echnaton - 22 marca, godzina 21.00
Odcinek 4 - Wielcy Egipcjanie: Tutantchamon - 24 marca, godzina 21.00
Odcinek 5 - Wielcy Egipcjanie: Hatszepsut - 26 marca, godzina 21.00
Odcinek 6 - 00 Wielcy Egipcjanie: Snerfu - 28 marca, godzina 21.




Odcinek 1 - Wielcy Egipcjanie: Kleopatra - 13 marca, godzina 21.00
Opowieść o Kleopatrze - pięknej królowej Egiptu, która wszelkimi sposobami próbowała zapewnić niepodległość swemu krajowi.
Kleopatra nie była Egipcjanką, lecz wywodziła się z Ptolemeuszy, panującej dynastii pochodzącej z Macedonii. Jej dwaj bracia byli królami regentami. Z powodu ich młodego wieku Kleopatra przejęła władzę w bardzo młodym wieku.
Polityczny sojusz z rzymskim wodzem Juliuszem Cezarem położył pomógł Kleopatrze wygrać wojnę domową w Egipcie. Kleopatra urodziła Cezarowi syna, Cezariona, który później zmarł.
Największą miłością jej życia był rzymski generał, Marek Antoniusz, który walczył razem z nią pod Akcjum przeciwko cesarzowi Oktawianowi. Antoniusz i Kleopatra zostali tam pokonani. Antoniusz odebrał sobie życie, a kilka dni później Kleopatra otruła się, prawdopodobnie jadem węża.

Odcinek 2 - Wielcy Egipcjanie: Ramzes - 17 marca, godzina 21.00
Ramzes wstąpił na tron w młodym wieku jako regent i rządził razem ze swoim ojcem Setim I. Zasiadał na tronie aż do śmierci w wieku 96 lat.
Jego długie panowanie nadało kształt epoce Nowego Państwa. Tuż po wstąpieniu na tron Ramzes II przeprowadził kilka wojen przeciwko Syrii i zapewnił Egiptowi pokój na kolejne lata swych rządów.
Wzniósł wiele wspaniałych, pełnych majestatu budowli, a wśród nich dwie świątynie w Abu Simbel, salę hypostylową w Karnaku, przepiękną świątynię grobową Ramesseum, olbrzymie posągi, wielki grobowiec oraz rozbudował świątynię w Luksorze.
Miał 200 żon i konkubin, 96 synów i 60 córek. Faraon Ramzes rządził Egiptem przez 67 lat. Żył dłużej niż 13 pretendentów do jego tronu.

Odcinek 3 - Wielcy Egipcjanie: Echnaton - 22 marca, godzina 21.00
Urodził się jako Amenhotep IV i dorastał w niezwykłej rodzinie żyjącej według królewskich egipskich obyczajów.
Dla osłabienia potęgi kapłanów Amona w Tebach, przeprowadził reformę religijną, próbując na stałe wprowadzić monoteizm - wiarę w jednego boga ? Atona. Za swoich rządów, co prawda tylko na krótką chwilę udało mu się zreformować całą ideologię państwa. Przeniósł stolicę z Teb do nowo wybudowanego miasta słońca Achetaton (Horyzont Atona), obecnego Tell el-Amarna. Faraon przyjął też nowe imię Echnaton (Blask Atona), zamiast dotychczasowego Amenhotep IV.
W ostatnich latach Echnaton rządził wraz ze współregentem o imieniu Semenechkare. Faraon zaniedbał dyplomacje i politykę zagraniczną kraju na rzecz rozwoju religii, co w schyłkowym okresie rządów przyczyniło się do sytuacji skłaniającej kraj ku kryzysowi.
Po śmierci Echnatona reforma religijna upadła, nastąpił powrót do wiary w starych bogów, świątynie Atona zostały zniszczone, a ślady po Echnatonie starano się wymazać.

Odcinek 4 - Wielcy Egipcjanie: Tutantchamon - 24 marca, godzina 21.00
Tutenchamon, ostatni król XVIII dynastii, sprawował rządy, które trwały mniej niż 10 lat. Zmarł nagle w wieku nastoletnim. Mimo to jest najbardziej znanym faraonem egipskim.
Stał się słynny po odkryciu jego grobowca, pełnego niezwykłych skarbów, takich jak sarkofag, złota maska i około 5 tysięcy innych wartościowych przedmiotów.Z odkryciem grobowca łączono kilka tajemniczych zgonów osób, które brały udział w pracach wykopaliskowych. Niektórzy przypisują to klątwie.
Podczas swoich krótkich rządów Tutenchamon zrobił wiele, aby naprawić szkody wyrządzone przez swego ojca Echnatona. Młody król przeniósł stolicę z powrotem do Memfis i przywrócił dawny kult Amona.
Śmierć Tutanhamona stanowi zagadkę po dziś dzień. Młody faraon zginął najprawdopodobniej od silnego uderzenia w tył głowy...

Odcinek 5 - Wielcy Egipcjanie: Hatszepsut - 26 marca, godzina 21.00
Władczyni starożytnego Egiptu, jedna z najsłynniejszych kobiet-królowych. Hatszepsut była córką Totmesa I i królowej Ahmes, siostrą i żoną Totmesa II, z którym rywalizowała o sukcesję. Jako jedyne dziecko z prawego łoża darzona była olbrzymią miłością i odebrała niezwykle staranne wykształcenie.
Po śmierci brata i jednocześnie męża Totmesa II przejęła rządy w imieniu swojego niepełnoletniego syna. Prawdopodobnie w drugim lub trzecim roku regencji ogłosiła się królem i przyjęła, jako pierwsza kobieta w historii Egiptu, tytuł faraona. Miała wtedy zaledwie 22 lata.
Jej zasługą był znaczny wzrost gospodarczy kraju. Uważana za pokojowo nastawioną władczynię, jedną z największych królowych w historii. Z jej inicjatywy odbyła się wyprawa do legendarnej krainy Punt po wonności, mirrę i kadzidło, niezbędnych do wyrobu pachnideł i perfum, a także po heban, kość słoniową, złoto i inne egzotyczne produkty. W czasie jej rządów Egipt rozkwitł.

Odcinek 6 - Wielcy Egipcjanie: Snerfu - 28 marca, godzina 21.00
Opowieść o niezwykłych dokonaniach Snefru, potężnego faraona, który władał Egiptem 4500 lat temu.
Apogeum swojej świetności Egipt osiągnął za panowania IV Dynastii. Jej założyciel, Snefru był nie tylko sprawnym administratorem - którego dziełem było ostateczne ukształtowanie władzy absolutnej, wspaniałym budowniczym - o czym świadczyć mogą zbudowane dla niego trzy piramidy w Meidum i Dahszur, ale przede wszystkim energicznym zdobywcą. Za jego panowania odbyły się liczne wyprawy do Libii, Nubii oraz na Synaj, nastąpił także podbój kraju Wawat czyli Dolnej Nubii. Przez niego zbudowana została również twierdza w Buhen przy drugiej katarakcie.


Zapraszamy Was do konkursu, w którym możecie zdobyć książki "Egipt. Dookoła Świata" oraz "Egipt. Najatrakcyjniejsze miasta" ufundowane przez stację Discovery Civilisation oraz Wydawnictwo Pascal. Aby je zdobyć trzeba poprawnie odpowiedzieć na dwa pytania.


Odpowiedź: W wieku 17 lat, w 51 r. p.n.e.

Nagrody otrzymują:
justi.13@...
rds3@...
jacekdopadlo@...
szlagmanek@...
akozera69@...
bojankos@...
majka_102@...
izka26@...
amy123@...
emenems83@...