KONKURS

Terror

od 25 maja 2018 do 7 czerwca 2018
do wygrania: 2 książki "Terror" Dana Simmonsa.
Od 4 kwietnia na kanale AMC możecie oglądać serial "Terror", który powstał na podstawie kultowej powieści Dana Simmonsa. To właśnie z nią związany jest nasz nowy konkurs. Wszyscy uczestnicy zabawy mają szansę na zdobycie własnych egzemplarzy książki. Tradycyjnie nagrodzimy autorów najciekawszych odpowiedzi na pytanie konkursowe.

"Terror" odtwarza przebieg tragicznej w skutkach wyprawy badawczej z maja 1845 roku. Dwa statki – HMS Erebus i HMS Terror – pod dowództwem doświadczonego żeglarza, sir Johna Franklina, wyruszyły ku północnym wybrzeżom Kanady, celem poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. To ciąg przesmyków pomiędzy wyspami Archipelagu Arktycznego, gdzie od kilkuset już lat, kosztem wielu istnień ludzkich, szukano możliwości opłynięcia Ameryki Północnej, chcąc zaoszczędzić na odległości przemierzanej drogą morską pomiędzy wybrzeżami Atlantyku i Pacyfiku. Na statkach zgromadzono spore zapasy żywności, które w teorii miały wystarczyć na około pięć lat. Wyposażono je w silniki, konieczne do przebijania się przez lód, i zapas węgla. Wtedy, w maju 1845 roku, ostatni raz widziano je w Anglii…

Nawet dziś nie wiadomo dokładnie, jakie były losy poszczególnych uczestników owej podróży. Jednak Dan Simmons wykorzystał dostępne informacje, relacje z kilku późniejszych wypraw poszukiwawczych, skrawki wiedzy od tubylczych plemion, domysły i fantastyczne plotki… i stworzył kunsztowną opowieść o ostatnim rejsie dwóch statków, HMS Erebusa i HMS Terroru, które utknęły w lodzie, co stało się początkiem końca tej ekspedycji.
Konkurs zakończony! Zwycięzcy:
  • Arek_Gadomski
  • Daniel_Wysocki