PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=38934}

Śmierć na Evereście

Into Thin Air: Death on Everest
5,4 506
ocen
5,4 10 1 506
Śmierć na Evereście
powrót do forum filmu Śmierć na Evereście

SKANDAL!!!

użytkownik usunięty

Jon Krakauer opisując wydarzenia z 1996 kierował się czystą głupotą!! Wstyd, że sporo ludzi zawierzyło w jego wersję wydarzeń i oczernianie prawdziwego bohatera, jakim był Anatolij Bukriejew! On SAM, rozpoczął akcję ratunkową, która uratowała życie większości ludzi z ekpiy Fishera. Człowiek legenda, jeden z najlepszych himalaistów a tak oczerniany przez tego matoła Krakauera.

Dla chcących poznać trochę FAKTÓW, polecam książkę "Wspinaczka" i artykuły z tamtego okresu gdzie analizowana jest wyprawa potwierdzająca heroizm Anatolija.

Nie jestem "znawcą tematu" ale interesuje mnie na tyle,że poczytałem parę opinii o tej tragedii i potwierdzają one Twoją wersję. Krakauer przedstawił jednostronnie wydarzenia. Bukriejew ripostował co prawda ale bardzo delikatnie i chyba dlatego jego wersja jest mniej popularna. Reasumując "ludzie z branży" stoją za wersją Anatolija.

ocenił(a) film na 1
kasjan45

Zgadza się, Krakauer to straszna szmata, co tylko potwierdza, że góry nie są dla wszystkich (co nie zmienia faktu, że każdy ma prawo się tam spróbować). Podczas gdy on padł jak przecinak i całą tragedię przespał w swoim namiocie, Bukriejew w czasie burzy śniegowej sam wychodził kilka razy do góry aby ratować klientów wyprawy, którzy za swoją głupotę o mały włos nie zapłacili utratą swojego życia (weszli na szczyt zbyt późno, krańcowo wyczerpani, zostali na nim zbyt długo, bezmyślnie opóźniając zejście).

ocenił(a) film na 1
goodfiles26

http://www.youtube.com/watch?v=5zrIsf22s_c

Tutaj jak najbardziej trafne słowa Simone Moro, wspinacza, który miał trochę więcej szcześcia niż Anatolij na Annapurnie.

goodfiles26

Dzięki za link ....... który wyjaśnia w zasadzie wszystko. Simone mówi tak emocjonalnie i przekonywająco że nic dodać nic ująć. Jeszcze raz dzięki!

goodfiles26

A to tłumaczenie tego wywiadu powyżej
http://wyprawy.net/d1513__simone_moro_-_wywiad_w_cieniu_everestu_.html

kasjan45

Anatolij Bukriejew pracował dla Scotta, niezaprzeczalnie za kwotę 2x wyższa od przewodników z innych ekip..... zlekceważył swoje podstawowe zadania. Nie chce mi s czytać bzdur ze w ostatnim momencie był bohaterem - w ostatnim był ale to było za późno. Jako przewodnik miał i musiał pomagać (wejściem z tlenem) osoba/klient którzy szukali pomocy na początku.
Mial przy nich być a nie wejść jak najszybciej i zejść z chwila kiedy zabrakło mu sil.
Tylko Neal czekał na nowych na szczycie.

ocenił(a) film na 1
zioda

Gościu, dobry jesteś.

Sam sobie zresztą napisałeś, że pracował dla Fishera a nie dla Halla. Scott miał swoich klientów i swojego przewodnika, któremu płacił tyle ile razem sobie wynegocjowali i moim zdaniem nie ma to najmniejszego znaczenia. Ze swojego zadania się wywiązał, nikt z jego "podopiecznych" nie zginął. Rob Hall miał swoich przewodników, byli nimi Andy Harris i Mike Groom.

Śmieszy mnie tego typu podejście: "płacę 65k$ więc mam mieć zagwarantowany sukces i bezpieczeństwo". Co ci ludzie, którzy tak myślą mają w głowie to ja k#%@ nie wiem.

To obowiązkiem Roba Halla, szefa ekipy z Nowej Zelandii (która poza wspinaniem się nie miała NIC WSPÓLNEGO z ekipą Scotta) było poinformowanie swoich klientów: "czujesz się zbyt wyczerpany, to nie wspinaj się dalej tylko zawracaj póki jeszcze masz na to siły, bo na takiej wysokości nikt nie zniesie cię na barana i będziesz mógł liczyć tylko na siebie". I pewnie taka informacja była, tylko niektórym wtopa pieniędzy i chwilowa euforia przysłoniła realną ocenę sytuacji. Co zresztą na tej wysokości się zdarza i jest to jedyne usprawiedliwienie dla grupki ludzi, która wtedy tam zginęła.


użytkownik usunięty
kasjan45

Link już nie działa ale można go znaleźć. Wystarczy wpisać: wywiad Simone Moro w cieniu Everestu

goodfiles26

opinia Messnera: https://www.youtube.com/watch?v=yaWHdHPwkV0

goodfiles26

a czy to nie jest tak, że Krakauer jako mało doświadczony wspinacz, lepiej było żeby został w namiocie? Nie powinien oczerniać tych co pomagali, ale chyba w jego sytuacji lepiej bylo zostac niz isc, narazac sie i byc bardziej kula u nogi niz kims kto pomaga? Nikt nie powinien byc zmuszany do heroizmu.

ocenił(a) film na 1
m_gendlek

Po tylu latach od zainteresowania tą sprawą, przeczytaniu książek i wysłuchaniu wielu opinii, mogę napisać tylko jedno. Podobnie jak Maryla Rodowicz, która utknęła w szybie wentylacyjnym w Dubaju, niech Krakauer cieszy się, że żyje. Po ch*j on się tam w ogóle wpie$d@lał?! : )

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones