PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=830935}
6,0 5 380
ocen
6,0 10 1 5380
4,8 21
ocen krytyków
Żelazny most
powrót do forum filmu Żelazny most

Kapitalny film

ocenił(a) film na 8

Nie wiem od czego zacząć....najpierw puszczam piłkę do tych wiecznie zesr...przepraszam literówka zestresowanych krytyków, którym za każdym razem trudno jest ocenić polski film na więcej niż (zgaduję wymuszone cztery gwiazdki?). Aż normalnie nie mogłem uwierzyć.

OK, piłka puszczona. Teraz konkret. Świetny, trzymający w napięciu do końca film, bez tanich happy endów, nagłych zwrotów rodem z hollywoodzkich wyciskaczy łez. Świetna gra aktorska głównych bohaterów, Na początku obawiałem się (?) czy Julia Kijowska dźwignie tak trudną wbrew pozorom rolę a może nie pasował mi (?) jej styl gry - ale w kilku scenach przekonała mnie do siebie tak, że śmiało powiem dźwignęła to koncertowo.

Od początku jakoś tak intuicyjnie wierzyłem w ten film i się nie zawiodłem. Poza tym w tle obrazki górniczego Śląska, których normalnie nie zobaczycie. Świetnie rysowany ludzki, codzienny strach niby rutynowego, a jednak czasem ostatniego zjazdu na dół.

Dla mnie świetny, uniwersalny film, który ma szanse na nagrody za granicą!

ocenił(a) film na 8
PiotrHulek

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami które rozegrały się na KWK Śląsk w 2015 roku....historia miłosna oczywiście wymyślona.
Noc z 17 na 18 kwietnia 2015 roku. 16 minut po północy. Potężne tąpnięcie o sile 4,2 w skali Richtera, odczuwalne m.in. w Katowicach, Bytomiu, Chorzowie. Do wstrząsu doszło w rudzkiej kopalni Wujek Ruch Śląsk, należącej ówcześnie do KHW.

Kilkanaście minut wcześniej na powierzchnię wyjechało 18 górników. 50 sekund przed tąpnięciem zarejestrowano nieudaną próbę połączenia telefonicznego z aparatu, znajdującego się na dole, pod tzw. sekcjami (mocnymi zabudowami, przygotowanymi na zawał).

Niebawem okazało się, że brakuje dwóch pracowników: 36-letniego sztygara (staż pracy w kopalni: 3 lata i 7 miesięcy) oraz 44-letniego ślusarza (staż pracy w kopalni: 24 lata, 10 miesięcy).

O godz. 2.10 rozpoczyna się akcja ratunkowa i dramatyczny wyścig z czasem. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że będzie to najdłuższa akcja ratunkowa w powojennej Polsce. Trwała dokładnie 67 dni.

Zaangażowanych w nią było blisko 1000 osób, w tym 742 ratowników, którzy przepracowali łącznie ponad 14,5 tys. roboczo-dniówek, w niezwykle trudnych warunkach, bowiem cały czas występowało zagrożenie metanowe, wstrząsów wtórnych, a temperatura miejscami przekraczała 50 st. C. W wyniku wstrząsu doszło do wypiętrzenia dolnej części chodnika i zaciśnięcia infrastruktury dołowej w niewielkiej przestrzeni.

Całkowity koszt akcji wyniósł ok. 23 mln zł. Ale jak podkreślał Zygmunt Łukaszczyk, prezes KHW, podczas konferencji prasowej w czerwcu 2015 roku, koszty były sprawą marginalną.

Akcja była pierwszą, podczas której zastosowano tak głęboki odwiert z powierzchni (ponad 1000 m głębokości), w miejscu, które mogło być najbardziej zbliżone do punktu, gdzie mogli znajdować się zaginieni górnicy. Przez wywiercony otwór badawczy opuszczono specjalnie skonfigurowaną na potrzeby tej akcji kamerę, która w czasie rzeczywistym rejestrowała wysokiej jakości obraz. Później opuszczono także zestaw głośnik-mikrofon, który służył do nasłuchu, źródło światła chemicznego oraz pojemnik z płynami izotonicznymi. Odwiert wykonała firma Dalbis z Tarnowskich Gór.

Ten film to hołd dla tych górników którzy wtedy zginęli....

ocenił(a) film na 7
Seba_70

Dzięki,za przypomnienie o tej tragedii,to wpłynęło na moją ocenę filmu.

ocenił(a) film na 8
PiotrHulek

Zgadzam się, film mnie zaskoczył - bardzo pozytywnie. Niewiele jest takich normalnych - w najlepszym tego słowa znaczeniu - produkcji polskiego kina. Nawet dźwiękowcy sprawili, że nie trzeba było odgadywać co mówią bohaterowie. I w końcu można pokazać normalne mieszanie - nie slumsy i nie 200-metrowy apartamentowiec.
O samej historii nie wspomnę, nie da się pozostać obojętnym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones