12 małp

Twelve Monkeys

1995 2 godz. 9 min.
7,6 210 873
oceny
7,6 10 210873
40 366
chce zobaczyć
7,7 18
ocen krytyków
{"rate":7.7222223,"count":18}
{"type":"film","id":1210,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Twelve+Monkeys-1995-1210/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu 12 małp
 • soulfight ocenił(a) ten film na: 10

  jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek oglądałem, w ogóle to tęsknie za sci-fi z minimalnym udziałem efektów specjalnych, ale za to z za*ebistym klimatem i świetnym scenariuszem

 • Cobra_Choke ocenił(a) ten film na: 10

  soulfight Nic dodać i nic ująć, to SF z półki Blade Runner. Miałem szczęście oglądać 12 małp niegdyś w kinie :))

 • TomHanks ocenił(a) ten film na: 9

  Cobra_Choke Zazdroszczę tym, którzy takie perełki mogli kiedyś widzieć na wielkim ekranie... Czytałem tu kiedyś wypowiedź starszej pani, która do kina chodziła na stare westerny! Nie potrafię wyjaśnić, jak bardzo chciałbym tego doświadczyć.

 • TomHanks Czasem są specjalne pokazy, odnowione wersje itp. i możliwości obejrzenia klasyków w kinie. kilka lat temu oglądałem Lśnienie.

 • KLAssurbanipal Jednak to nie jest to samo co pójście np na premierę 12 małp w latach 90 :D

 • InuSama Można iść do więzienia i pozwolić się cofnąć w czasie.

 • kinoman77_filmweb ocenił(a) ten film na: 9

  Cobra_Choke Też miałam to szczęście.

 • kinoman77_filmweb ocenił(a) ten film na: 9

  kinoman77_filmweb Miałem

 • soulfight teraz zostaje tylko tęsknota awłasciwie już mozna powiedzieć że marzenia,bo dzisiaj liczasie tylko właśnie owe efekty specjalne i nic wiecej

 • joanna10019 ocenił(a) ten film na: 9

  dj_carlos Film staje się jeszcze bardziej fantastyczny, gdy uświadamiasz sobie, że to nie si-fi, a dramat, opowieść o chorym człowieku i jego wizjach. :)

 • joanna10019 Sorry, ale to jest właśnie film SF, a nie żaden dramat o chorym człowieku. Wiem jednak czemu tak piszesz, kiedyś ktoś napisał własną interpretacje tego filmu w której przedstawił to dzieło właśnie jako dramat o człowieku chorym psychicznie. Mylił się on jednak. Nie dostajemy żadnych przesłanek aby tak myśleć, nie patrzymy na akcję tylko z perspektywy głównego bohatera i dostajemy wiele dowodów na to, że faktycznie jest podróżnikiem w czasie.

 • joanna10019 ocenił(a) ten film na: 9

  albertos25 No ja mam inne zdanie. ;-) Wydarzenia w teraźniejszości są pokazywane z różnych punktów widzenia, ale wydarzenia dotyczące podróży w czasie, tylko z punktu widzenia Bruca. No ale ten film zachwyca mnie między innymi dlatego, że tak rożnie można go interpretować. Każdemu według uznania.

 • joanna10019 Są filmy, w których reżyser pozostawia zakończenie otwarte i faktycznie widz może wybrać pomiędzy dwiema prawdopodobnymi wersjami zdarzeń. Przykładem może tu być "Pamięć absolutna".
  Istnieją również filmy z drugim dnem, gdzie pozornie wszystko jest takie jak nam to przedstawiają, ale jak się bliżej przyjrzeć to widać elementy które wskazują nam, że jednak jest inaczej. Tutaj polecam przyjrzeć się filmowi "Obłęd" z Adrienem Brodym. Ja na to nie zwróciłem uwagi, ale pod filmem znalazłem taką opinię i wydaje się ona trzymać kupy.
  Wracając teraz do "12 małp" to tego filmu nie można umieścić w dwóch powyższych kategoriach. Nie można go sobie dowolnie interpretować i nie posiada on drugiego dna. Pokaże Ci to na przykładzie.

  [UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER][UWAGA SPOJLER]

  Śmiercionośny wirus który zabił większość ludzkości istniał naprawdę. Wyniósł go z firmy jeden z pracowników ojca Jeffrey Goines (Brad Pitt). Widać nawet jak na lotnisku otwiera fiolkę z wirusem.

  [KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA][KONIEC SPOJLERA]

  Mam nadzieję, że rozjaśniłem sprawę.

 • Vitcher ocenił(a) ten film na: 7

  joanna10019 W takim razie skąd miał w nodze kulę z ok 1920, i jakim cudem był na zdjęciu z tamtego okresu?

 • dbc09 ocenił(a) ten film na: 10

  soulfight Zgadza się!