PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=712918}

13 minut

Elser
6,4 1 966
ocen
6,4 10 1 1966
5,2 4
oceny krytyków
13 minut
powrót do forum filmu 13 minut

Film może i nie najwyższych lotów,ale warto zobaczyć ,ze względu na nieznany zamach na przeprowadzony na Hitlera już w listopadzie 1939 roku,przez prostego cieślę o poglądach antyfaszystowskich.Szkoda,że Elser wszystkiego do końca nie przemyślał i tak głupio wpadł.Film pokazuje bezskuteczną walkę jednostki ze złem,w postaci zbrodniczej polityki Hitlera.Dobrze,że takie filmy powstają i pokazują niejednoznacznie sylwetkę Niemca,nie koniecznie nazistę.
Przecież wszyscy naziści byli Niemcami,ale nie wszyscy Niemcy byli nazistami.Jak wspomniany już Elser,czy rodzeństwo Scholl.Film pod względem artystycznym nie jest najlepszy,ale edukacyjnym na pewno.

Iz1_filmweb

,,ze względu na nieznany zamach na przeprowadzony na Hitlera już w listopadzie 1939 roku" no litości znajomości podstawowych faktów dotyczących historii pierwszej połowy 20 wieku pogratulować,mniej durnych seriali a więcej Discovery Channel,National Geographic,TVP Historia i wizyt w bibliotece zalecam.

rob38

Nie rozumiem o jaką litość chodzi odnośnie znajomości podstawowych faktów dotyczących historii okresu II wojny światowej.Litość to współczucie dla czyjegoś bólu?Akurat ja się historią interesuję,ale niektórzy ,którzy mają w szkole okrojoną historię o tym zamachu w porównaniu z zamachem z 1944roku( przeprowadzonym przez Stauffenberga w Wilczym Szańcu )w ogóle nie słyszeli.Chodziło mi bardziej o kontekst :Niemca -nie nazisty.Wyjścia poza schemat,jednak nie dla wszystkich takie spojrzenie nieschematyczne jest proste.

Iz1_filmweb

Przepraszam powinno być ,,no litości gratuluje znajomości....''teraz zrozumiałe?Nie bez powodu uważa się że Polacy nie potrafią czytać za zrozumieniem.Moim zdaniem albo się historie zna albo nie i nie zwalaj winę na oświatę bo to jest po prostu żałosne.
,

rob38

Myślę, że już sobie pewne kwestie wyjaśniliśmy. A z tą oświatą bywa różnie. Ja osobiście nie spotkałam podręcznika , w którym zamach na Hitlera z 1939 roku, był szerzej omówiony. Może jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy uczyli się z takiego podręcznika. Proszę więc o tytuły, chętnie do niego zajrzę, żeby pogłębić swoją wiedzę. Może wtedy będziemy wymieniać myśli i spostrzeżenia z tego samego pułapu intelektualnego.

ocenił(a) film na 9
Iz1_filmweb

Daj spokoj, nie ma sensu rozmawiac z takim 'znafca fszystkiego'. Wyglada na to, ze Rob38 patronizuje wszystkich ktorzy nie wiedza czegos co on wie. Ale to jego problem. Fakt, o zamachu wspomina sie w gdzieniegdzie, ale fajnie zobrazowac cala historie, wejsc w skore Elsera, zobaczyc do czego moze prowadzic nacjonalizm bez kontroli I rozsadku.

ocenił(a) film na 7
rob38

Discovery Channel,National Geographic,TVP Historia ?

Niestety ale te kanały dzisiaj nic sobą już nie prezentują.
Era doskonałych dokumentów / seriali dokumentalnych skończyła się i od paru ładnych lat kanały te serwują papkę dla bezmyślnych typu licytacje, łowcy okazji i tym podobną sieczkę.

O TVP Historia już nie wspomnę bo to jednokierunkowa propaganda ala Gebels.

Filmu jeszcze nie oglądałem ale obejrzę.
Historia zamachu jest znana choćby z „Sensacji XX wieku” czy innych programów tego autora.

ocenił(a) film na 8
Iz1_filmweb

Zaskakująco dobry film obejrzałem tak , ze względu na jego treść jak i grę aktorską. Toż to, zupełnie nieznana mi,a wręcz bohaterska, postać w historii Niemiec. Ciekaw jestem, czy ma gdziekolwiek odsłoniętą tablicę upamiętniającą jego osobę. JEŻELI TEN FILM MIAŁBY BYĆ JEDYNĄ TAKĄ TABLICĄ TO CHWAŁA TYM, KTÓRZY TO UCZYNILI. Gdyby ten zamach się udał nie przeżywalibyśmy tragedii związanej z nazizmem. Wspaniały człowiek - pochylam, Z SZACUNKIEM, swoją głowę. 8/10 !!!

Szpila_1308

Zgadzam się, że że film ukazuje nieznaną a zasługującą na uwagę postać.Sam jeden człowiek wystąpił przeciwko machinie nazistowskiej. On już w 1939 r. przeczuwał,że dalsza zbrodnicza polityka Hitlera może doprowadzić do wielkiej katastrofy. Widać jego determinacje w zlikwidowaniu Hitlera, chociażby te poranione kolana,kiedy ślęczał godzinami na zainstalowaniu ładunku wybuchowego.I te kolana go zdradziły. Szkoda, 13 minut mogło faktycznie zmienić bieg historii. Zastanawia jeszcze fakt, że naziści przetrzymywali go tak długo w Dachau.Został zastrzelony niemalże przed zakończeniem wojny. Zamachowcy z 1944 r.zostali od razu rozstrzelani lub zawiśli na hakach rzeźnickich.Również pochylam głowę nad wszystkimi ,którzy próbowali zgładzić największego mordercę w dziejach ludzkości.

ocenił(a) film na 8
Iz1_filmweb

Żółwik !!! Pozdrawiam.

Szpila_1308

Pozdrawiam również

Iz1_filmweb

Największych morderców było dwóch.Zapomniałeś o bydlaku z ZSRR

BohseOnkelz

Zgadza się, Stalin wymordował podczas Wielkiego Terroru w latach trzydziestych ubiegłego stulecia miliony ludzi i to własnego narodu.Między nazizmem a komunizmem w wydaniu Stalina można więc postawić znak równości.

ocenił(a) film na 8
Iz1_filmweb

Pisząc "wszyscy naziści byli Niemcami", pomijasz, a przez to wybielasz Austriaków, którzy przecież też w ogromnej większości poparli Hitlera, a wśród nazistowskich zbrodniarzy wojennych było wielu Austriaków. Ładnie to tak?

Sqrchybyk

Nie chodziło mi o wybielenie austriackich nazistów ,absolutnie nie, tylko o marginalną rolę, jaką odegrali w III Rzeszy.Uważam, że Austria tak do końca nie rozliczyła się ze swojej przeszłości związanej z II wojną światową.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones