PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=858070}

Aida

Quo Vadis, Aïda?
8,0 17 006
ocen
8,0 10 1 17006
8,1 34
oceny krytyków
Aida
powrót do forum filmu Aida

Dziękuję Jasmili Žbanić za ten film. Dla niektórych przypomnienie, a dla niektórych lekcja o koszmarnym epizodzie wojny na Bałkanach. O hańbie tych, który winni chronić bezbronnych, a oddali ich w ręce oprawców. Bez zagłębiania się w szczegóły historyczne masakry w Srebrenicy i kontekst indolencji błękitnych hełmów, film ten jest świadectwem makabrycznych masowych zbrodni, a zarazem indywidualnej, osobistej traumy oraz pustki, jaka pozostaje w tych, którzy ocaleli.
Obraz Žbanić jest paradoksalnie dosadny, choć subtelny. Nie potrzeba tu dosłownych scen przemocy, bo cały film przepełnia atmosfera grozy bijącej z wydarzeń, które wydarzyły się nie tak dawno, w nie tak odległej części Europy. Poza odtworzeniem upadku Srebrenicy, również wiele ze scen (chłopiec z króliczkiem, częstowanie cukierkami zatrwożonych dzieci, „przemowa” Mladića w autokarze do kobiet, odkrywanie masowych grobów) to reminiscencja prawdziwych zdarzeń. Przeraża i rozdziera serce.
Może zabrzmi to pompatycznie, ale uważam, że to obowiązkowa lektura dla wszystkich (nie tylko) młodych ludzi w tej części (względnie komfortowego i bezpiecznego) świata.

ocenił(a) film na 8
Shadow_dawnego_gggggg

Miałam na myśli ruskie kamasze.

ocenił(a) film na 1
sweet_anger

No nie, już też pierdołowate oskarżenia, że jestem ruskim trollem. No co z tym Armim Hammerem?

ocenił(a) film na 1
sweet_anger

ty, anger, to twoja towarzyszka? https://i.redd.it/ais46657irw51.jpg Bojowo jesteście nastawieni. Już się boję:)

ocenił(a) film na 1
sweet_anger

sweet angerze,
zadam zagadkę:
Jak sprawdza się szczelność samochodów w fabrykach w Chorwacji i Kosowie?

ocenił(a) film na 1
sweet_anger

Maffashion była ,,prorokiem”, bo wieściła pewną ,,śmierć” Brzozowskiego na Eurowizji. Jacek K. wieścił co innego. Taka z niej jasnowidzka, a tego że ja konkubent zdradzał (z Lalą?) to nie umiała wyczuć.

ON TEŻ WYOBRAŻA SOBIE CO BĘDZIE:
https://twitter.com/sikorskiradek/status/1412135846728409090
SŁUCHAJ PRAWDZIWYCH PROROKÓW, DOBRZE NA TYM WYJDZIESZ:

https://politicalmeme.pl/korwin-prorok/

ocenił(a) film na 8
Shadow_dawnego_gggggg

Chłopie, weź haloperidol i nie pier*ol.

ocenił(a) film na 1
sweet_anger

,,Oto rząd Izraela 2022: ekstremiści, nacjonaliści, rasiści, przeciwnicy procesu pokojowego, zwolennicy osadnictwa, łamania palestyńskich praw, przeciwni prawom kobiet, LGBT+, przeciwni jakimkolwiek formom liberalizmu. Rząd religijnych, konserwatywnych światopoglądowo mężczyzn. Pośrodku on, król Bibi, jak pieszczotliwie lub złośliwie nazywa się w Izraelu nowego premiera" - PISZE Karolina Przewrocka-Aderet. I CO, ZADOWOLONY? A W POLSCE angerom ŹLE. POLSKA POD RZĄDAMI PIS TO ZŁO, A W IZRAELU DOBRZE.

ocenił(a) film na 1
sweet_anger

,,Oto rząd Izraela 2022: ekstremiści, nacjonaliści, rasiści, przeciwnicy procesu pokojowego, zwolennicy osadnictwa, łamania palestyńskich praw, przeciwni prawom kobiet, LGBT+, przeciwni jakimkolwiek formom liberalizmu. Rząd religijnych, konserwatywnych światopoglądowo mężczyzn. Pośrodku on, król Bibi, jak pieszczotliwie lub złośliwie nazywa się w Izraelu nowego premiera" - PISZE Karolina Przewrocka-Aderet. I CO, ZADOWOLONY? A W POLSCE angerom ŹLE. POLSKA POD RZĄDAMI PIS TO ZŁO, A W IZRAELU DOBRZE.

ocenił(a) film na 8
Shadow_dawnego_gggggg

Stary, idź w końcu do psychiatry, albo się chociaż ode mnie odpierdziel.

ocenił(a) film na 7
surykatka_2

Słowo naziol, faszol i Bóg wie kto tam jeszcze w waszych ustach brzmi co najmniej jak komplement. To już nie te czasy kiedy wasz protoplasta z dalekiego wschodu wujek Stalin głosił, że: "Gdy obstrukcjoniści staną się zbyt irytujący, nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej". Dzięki m.in. takim ludziom jak ty to słowo już tak mocno się zdezawuowało, że wywołuje jedynie uśmiech politowania. Zresztą to wszystko na co cię stać w obliczu argumentów które przytoczyłem wyżej. Dla mnie wykazywanie się tak dalece posuniętą ignorancją byłoby powodem do wstydu ale jak widać znamy inne pojęcie tego słowa. Pozdrawiam. Naziol.

Dzida_86

A najlepsze że faszyzm, nazizm, komunizm to taki zdenerwowany socjalizm.

ocenił(a) film na 1
surykatka_2

surykatko, ile mam ci tłumaczyć, że nie było żadnego ludobójstwa w Srebrenicy. Były tylko zbrodnie wojenne. I to 2. Najpierw ci ze Srebrenicy mordowali Serbów, później Serbowie się mścili.

ocenił(a) film na 1
surykatka_2

ty, surykatka, to twoja towarzyszka? https://i.redd.it/ais46657irw51.jpg Bojowo jesteście nastawieni. Już się boję:)

Dzida_86

Myślący widz domyśli się całego kontekstu. Nie trzeba wszystkiego pokazywać jak krowie na rowie.

ocenił(a) film na 7
Tom_Ja

O czym ty bredzisz? Jak widz ma się domyślić kontekstu w momencie celowego zakrzywienia rzeczywistości i ukazania jej w czarno-białych barwach na zasadzie zły Serb/dobry Boszniak?

Dzida_86

W punkt

ocenił(a) film na 1
Dzida_86

bośniacy i albańczycy byli dobrzy... w służbie w ss.

ocenił(a) film na 8
Dzida_86

Dobry komentarz. Z najlepszego źródła znam historie równie tragiczne z drugiej strony ... Film świetny, jednak można było ciut poszerzyć o obraz dramatu Serbów.

ocenił(a) film na 8
gorzcola

Wg mnie jest jednak pokazane, że przegrani są wszyscy. Dawni sąsiedzi, którzy jeszcze niedawno żyli obok siebie w miarę zgodnie, nagle stali się wrogami. Bo tak ktoś zadecydował, zasiał nienawiść i dostarczył karabiny. Nie ma sensu spierać się o detale. Ważny jest przekaz a sugestywność obrazu jest niesamowita.

ocenił(a) film na 8
siouxie

Zgadzam się w pełni.

ocenił(a) film na 1
siouxie

To że nagle dawni sąsiedzi zaczęli ze sobą walczyć to jest wina tylko i wyłącznie takich typków jak clintonek, tudman, izetebegovi i rugova. To zbrodniarze. Ludzie zdoli do każdych zbrodni. To im się Haga należy. bośniacy, horvaciki i albańczycy służyli hitlerkowi, mordowali Serbów, Żydów i Romów. Mieli swoje dywizje ss. To, że Jugosławia, tak naprawdę chorwacja i słowenia coś dostała po II w. św. (Istria) to zasługa tylko i wyłącznie Serbów. To oni walczyli po właściwej stronie, tak w I, jak i w II w. św. Ale po II w. św. wybaczyli swoim oprawcom. Mogłoby być dobrze, ale nagle w latach dziewięćdziesiątych XX w. w horvacików, muzułmanów i albańczyków wstąpiły demony nacjonalizmu. Wróciły duchy ustaszy, pavelica, esesmanów. Swoje zrobiła też dyplomacja niemiecka, która za wcześnie uznała niepodległość słowenii i horwacji.
Wszyscy walczyli ze wszystkimi. Wszyscy walczyli o wszystko. horvaciki np. nie tylko żądali dla siebie niepodległości ale odmawili jej Serbom z Krainy. Za to roszczą sobie pretensje do Mostaru, który jest w... hercegowinie. Ale wtrącili się juesejcy, którzy koniecznie chcą islamizować Europę. Przez nich cierpią Serbowie, Grecy, Ormianie, Macedończycy. Nie zgadzam się z Tobą, że wszyscy są przegrani. Przegrani są tylko Serbowie. clintonek i tudman zrobili to co nie zrobili hitler, musolini i pavelic. Pozbyli się z horwacji ostatniego Serba. muzułmanie utrzymują w tym swoim państwie, zwanym Bośnia i Hercegovina inne narody jak w więzieniu. albańczycy odebrali Serbom Kosowo.
Wszyscy są wygrani poza Serbami. Ten naród który najwięcej się wycierpiał i który najwięcej wywalczył dla Jugosłowi dalej jest prześladowany. Serbowie żyją w Kosowie w gettach. Część uprowadzono do Albani. Terroryści z uck handlują ich organami wewnętrznymi. Prawie wszystkie cerkwie zostały spalone.

Sabistyna

Polacy bronią na chama PROROSYJSKICH Serbów, o co cho?!

ocenił(a) film na 1
Agniete

Wszystko mylisz. Piszesz ,,Polacy". Słuchaj, Serbów broni garsta obiektywnych ludzi w Polsce. Reszta ich nienawidzi bo tak mówią media, politycy czy ,,naukowcy". Tutaj na forum, oprócz mnie chyba tylko 2 użytkowników stara się nie ulegać wciskanej nam wszędzie nienawiści do Serbów.
Tak, masz rację. Serbowie są prorosyjcy. Ale czego się po nich spodziewasz?! To tak jakbyś miała pretensje do Ormian, że są prorosyjscy. Gdybyś wiedziała ile Ormianie wycierpieli w trakcie I w. św. to nie dziwiłabyś się, że oni tak rosjan lubią. Każdy naród ma inne doświadczenia, inną historię. My, Polacy, na przykład lubimy Turków. Tak ukształtowały nas rozbiory. A Serbowie, Bułgarzy, Ormianie... no cóż. Długo byli pod krwawym butem Turków.
My lubimy juesejców. I co mamy z tego? Ustawę 447, antypolskie filmy. Gdybyś wiedziała co ustasze wyprawiali z Żydami w jasenovacu, to zastanowiłabyś się szerzej na propagandą w usa. Dlaczego ona jest taka antypolska. Dlaczego jest taka prohorvacka.
Każdy ma swoje poglądy polityczne. Ja np. nienawidzę rosjan. Śmieszy mnie gdy elementy antypolskie oskarżają swoich przeciwników politycznych o bycie ,,ruskimi trolami". Przecież antypolska propaganda juesejców, żydów i rosjan jest identyczna. Te sam zarzuty, zazwyczaj bezpodstawne. Antypolonizm jest czystym ,,ruskim trolingiem".
Tak, bronię Serbów. Dlaczego? Widzę ich racje, staram sie być obiektywny. Ale co to ma wspólnego z moim stosunkiem do rosjan? Nic. Nie chcę mieć nic wspólnego z rosją, białorusią, litwą, ukrainą. Wszystkie te narody łączy tylko i wyłącznie nienawiść do Polski i Polaków. Wszystkie mają krew Polaków na rękach.
Nie dziw się, że Serbowie lubią rosjan. Tylko na nich mogą liczyć. To mały, słaby naród, który dużo wycierpiał w swojej historii. Ale potrafili wybaczyć swoim oprawcom po II w. św. Wszystkie narody Jugosławii mogły żyć w pokoju po II w. św. Ale nie chciały tego. Wolały nienawiść, wojny. Od nowa rozpoczęły konflikt z Serbami.

ocenił(a) film na 1
Agniete

agniete,
zadam zagadkę:
Jak sprawdza się szczelność samochodów w fabrykach w Chorwacji i Kosowie?

Sabistyna

Łatwość oceniania z wygodnego fotela. Żaden film nie może być lekcją. Tylko prawdziwe życie daje lekcje.

Sabistyna

Podpisuję się pod tym. Trzeba obejrzeć. Obecna sytuacja na Ukrainie pokazuje, że niczego nie możemy być pewni.

ocenił(a) film na 1
Sabistyna

sabistynko,
zadam zagadkę:
Jak sprawdza się szczelność samochodów w fabrykach w Chorwacji i Kosowie?

Shadow_dawnego_gggggg

jezu czlowieku jedz sobie do tej swojej Serbii, a najlepiej do Powiazanej z nia Rosji i bedziesz szczesliwy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones