PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3737}
7,3 13 376
ocen
7,3 10 1 13376
6,5 4
oceny krytyków
Akcja pod Arsenałem
powrót do forum filmu Akcja pod Arsenałem

Nie wiem, czy wiecie, że Rudy miał dziewczynę, którą kochał i z którą chciał się ożenić... Po Akcji pod Arsenałem została aresztowana wraz z całą rodziną... Sympatia Zośki do tej pory przechowuje zdjęcia Tadeusza, Basia Alkowa długo nie potrafiła się zdecydować na małżeństwo z innym mężczyzną. To wszystko jest takie smutne!!! A taka Hermionka, co o życiu pojęcia nie ma, potrafi jeszcze obrażać TYCH WSPANIAŁYCH LUDZI!!! Szkoda, że tak mało osób wie, ze powstała kontynuacja Kamieni - powieść o bohaterach Powstania Warszawskiego - pt. Zośka i Parasol.

MinnIe27

tak , to przykre . jakbym sobie pomyślała , że ktoś dla mnie ważny w sekundzie przestałby istnieć ... nie umiem sobie wyobrazić tego bólu .

ocenił(a) film na 10
MinnIe27

Gdzie o tym słyszałaś. Bo czytałam o nich tyle książek, szukałam jakiś wiadomości. I tylko wiedziałam o Alku. A bardzo mnie to interesuje.

ocenił(a) film na 8
ola65

Czytałam w książce Barbary Wachowicz "Zośka, Alek, Rudy. Gawęda o bohaterach "Kamieni na szaniec" (są tam fragmenty listów Alka i Basi, zapiski Zośki, dużo zdjęć), a także we wspomnieniach Anny Zawadzkiej i Jana Rossmana, poświęconych Zośce:) Cała trójka (nie tylko Alek) miała już swoje sympatie - i to takie "na poważnie". W tamtych czasach niewiele historii miłosnych kończyło się happyendem, niestety:( Wszystkie trzy dziewczęta przeżyły wojnę - ich chłopcy zginęli...

ocenił(a) film na 10
MinnIe27

kurde ,że jak mieszkam w takiej dziurze i porządnych książek nie ma;/

ocenił(a) film na 8
ola65

O te książki faktycznie nie jest łatwo:) Ja książkę Barbary Wachowicz zamówiłam przez internet, pozostałe publikacje wytropiłam w bibliotece uniwersyteckiej;). I tak jakoś wyszło, że zaczęłam się interesować także powstaniem warszawskim i losami żołnierzy batalionu Zośka.
A tak na marginesie - sympatia Zośki miała na imię Halina, nie Helena:) Niestety, nie udało mi się ustalić, jakie były jej powojenne losy (czy np. wyszła za mąż itp.). Może ktoś z Was wie?

MinnIe27

Helena wyszła dwukrotnie za mąż napisała też książkę "Zośka moja wielka miłość" można poznać Tadeusza prywatnie

ocenił(a) film na 10
MinnIe27

a kogo miał zośka?

ocenił(a) film na 10
Pevensie18

Helę Glińską

ocenił(a) film na 10
MinnIe27

rudy miał dziewczynę. to maryna trzcińska ,,monia''

ocenił(a) film na 10
Pevensie18

Tak, to niebywale smutne . :(
Wtedy potrafili NAPRAWDĘ kochać . Poczytajcie sobie więcej w książce : To Zośki wiara ( Barbara Wachowicz ) coś pięknego ..

ocenił(a) film na 8
niepokorna_ja.

Chciałabym obejrzeć "Oni szli Szarymi Szeregami", ale jakoś nie mogę tego nigdzie dostać:( Książkę Barbary Wachowicz czytałam i naprawdę ciężko było mi czasami powstrzymać się od płaczu (zwłaszcza w momencie, gdy dowiadywałam się o śmierci np. braci Romockich, Długoszowskich czy też obu sióstr Kowalskich)... Ale śmierć Zośki to był dla mnie straszny wstrząs; płakałam jak małe dziecko i chyba zawsze będę płakać, czytając o Jego cierpieniu po stracie przyjaciół i tej jednej kuli, która trafiając w niego - ugodziła w serca wszystkich, którzy go kochali...

MinnIe27

W dziurze też może jest jakaś biblioteka a w niej musi być książka"Kamienie na szaniec", jest teraz nowe wydanie, mnóstwo zdjęć, także chłopców ze swoimi dziewczynami o których piszecie wyżej,zdjęcia mamy Rudego i na końcu taki specjalny dodatek. W najgorszej bibliotece taka książka to żelazny egzemplarz.

ocenił(a) film na 10
bapoza

ja mam właś nie to wydanie.

MinnIe27

Cześć! Od ponad roku szukam książki Barbary Wychowicz. Nigdzie nie mogę jej kupić . Znasz kogoś kto chciałby ją sprzedać?

ocenił(a) film na 8
Zofia_Wojciechowska

A sprawdzałaś na allegro? Może tam się znajdzie. Nie znam nikogo, kto posiada (oprócz mnie samej, ale ja nie odsprzedam na pewno ;) )

ocenił(a) film na 10
Zofia_Wojciechowska

tutaj znalazłam link na olx do kupna jej ksiażki https://www.olx.pl/d/oferta/wierna-rzeka-harcerstwa-kamyk-na-szancu-rudy-alek-zo ska-CID751-IDOERao.html#55388e5923

ocenił(a) film na 10
Zofia_Wojciechowska

znalazłam te książki tutaj, na olx https://www.olx.pl/d/oferta/wierna-rzeka-harcerstwa-kamyk-na-szancu-rudy-alek-zo ska-CID751-IDOERao.html#55388e5923

użytkownik usunięty
MinnIe27

Niestety to dotyczy chyba całego pokolenia, a nie tylko tej konkretnej trojki. Takich ludzi, związków była cała masa i podobny los dotknął wielu. Tym bardziej smutne to wszystko...

ocenił(a) film na 10

Teraz nikt nie potrafi tak żyć, tak kochać, być takim przyjacielem ..

ocenił(a) film na 7
niepokorna_ja.

Nie ma takich represji. Wojna wszystkich złączyła do walki z okupantem. Chwała bohaterom, każdy z nich po kolei stał się wzorem do naśladowania.

brk91

I właśnie to jak żyli, czym żyli, dla kogo wydaje się być najważniejsze. Bo to jest ślad za którym można podążać, nie można wpisać tego wszystkiego między bajki i zapomnieć. Śmierć.. Śmierć jest ważna, bo zabiera człowieka, kończy coś.. Ale ważniejsze chyba jest to że zostaje ślad, przykład, ścieżka!

Tuan_Jim

racja, sama książka jest wspaniała, przerabiałem w 3klasie gim i przeczytałem ją chyba 7razy, ale do końca życia zapamiętam to jak szlochałem jak dziecko podczas czytania rozdziału o torturach rudego i wcale się tego nie wstydzę, wręcz przeciwnie jestem dumny że mamy takich przodków!

niepokorna_ja.

zgadzam się prawie zupełnie. Faktem jest, że w teraz takiego oddania, miłości nie widać. Ale wtedy były inne czasy, była wojna. Nie można porównywać realiów okupowanego państwa z czasami wolności. kto wie, gdyby teraz wybuchła wojna, może ujawniłoby się wiele takich przyjaźni, może nawet silniejszych, trwalszych. Niepokorna, zapewne masz kogoś bardzo bliskiego, nie mówię nawet o miłości - przyjaciela. Gdyby zagrażała mu śmierć, czy nie postąpiłabyś tak samo jak koledzy Rudego? :)

ocenił(a) film na 7
stokrotka12

Nikt by teraz tak nie postąpił raczej. Nie oszukujmy się

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones