PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=836}
7,6 520 497
ocen
7,6 10 1 520497
8,4 45
ocen krytyków
American Beauty
powrót do forum filmu American Beauty

być może jestem totalnym prostakiem, jeśli tak to przyznaję się bez bicia, więc nie bluzgać proszę. ale mam pytanie. czy w zakończeniu jest podpowiedź co do tego kto zabił Lestera? bo z jednej strony chciała to zrobić żona chyba, ale z drugiej ojciec Ricky'ego miał zakrwawioną koszulkę. no i znowu z drugiej strona żona Lestera krzyczy i wrzuca pistolet do jakiegoś pudła jakby chciała go ukryć (czy cuś). więc do końca nie jestem pewna.

ocenił(a) film na 10
sznurowadlo_7

Oczywistym jest fakt, że to ojcec Rickiego zabił Lestera. Natomiast żona ofiary chowała broń ponieważ sie przestraszyła, tak naprawde niechciała go zabic.

ocenił(a) film na 7
Sinnerr

no, tak też sobie myślałam, dzięki bardzo!

ocenił(a) film na 10
sznurowadlo_7

przecież pokazane było, że to jego żona go zabiła.

ocenił(a) film na 10
fifa114

hm, no to moze masz jakas inna wersje. w mojej tego nie było.

fifa114

ojej... zabil go ten krypto jak sie zjarzyl ze lester nie jest gejem i ze moze wyjawic jego prawdziwa orientacje, ktora tak starannie ukrywal

ocenił(a) film na 8
fifa114

przeciez ojeciec rickiego go zabil wcale nie jest pokazne jak zona go zabija a ojciec rickiego mial koszulke we krwi, potem nawet widac jak zona go oplakuje przy jego rzeczach po tym jak go znajduje martwego

Sinnerr

witam, zawsze wydawało mi się że ojciec Rickiego zabił Lestera, ale zauważ, że ojciec Rickiego oraz żona Lestera mieli różną broń. Broń przykładana do głowy Lestera należy do jego żony :) pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
spike287

to czemu ojciec Rickiego ma krew na koszulce ?? zaciął się przy goleniu?

DANIELEK

no właśnie i tutaj pojawia się pytanie, czy to błąd reżysera (jeśli chodzi o broń przykładaną do głowy Lestera), czy może jednak reżyser chciał skomplikować na tyle zakończenie, aby nie było jednoznacznej odpowiedzi, interpretacje pozostawiając widzowi. Czy może jest jeszcze jakiś ważny element, o którym zapomniałem, a który mógłby nakierować na rozwiązanie pytania? Ja pozostaję przy zdaniu, że to jednak żona Lestera go zabiła. Skąd w takim razie krew na koszulce ojca Rickiego? No tej kwestii jeszcze nie rozwiązałem, ale może jak ponownie obejrzę film, znajdę jakiś szczegół, który pozwoli rozwiązać ten problem :) pozdrawiam

spike287

Moim zdaniem wszystko jest jasne. Ten facet nie dość, że miał poplamioną koszulkę to jeszcze miał na sobie rękawiczki, aby nie pozostawić odcisków palców. A w filmie nie widać jakiej broni używa ten gościu, widać tylko, że BRAKUJE jednej z jego zestawu. Sądzę, że reżyser celowo podpuszcza ludzi, którzy już są tak zakręceni, że wierzą we wszystko i w nich jednocześnie.

ocenił(a) film na 8
spike287

Mylisz się. Broń żony Lestera to Smith & Wesson 4006, a pistolet Fitts'a to SIG-Sauer P226. To właśnie SIG-Sauer pojawia się w scenie zastrzelenia Lestera zatem pułkownik Fitts go zabił.

ocenił(a) film na 8
spike287

kiedy Lester opowiada, co widział przed śmiercią, jest pokazane, co działo się w momencie zastrzelenia. Dzieci leżą w łóżku, blondyna się poprawia, a żona idzie w deszczu do domu, z pistoletem w ręku. I słychać strzał. Następnie jest pokazane, jak ojciec Ricky'ego ściąga zakrwawioną koszulkę i następuje zbliżenie na ścianę z bronią, na której brakuje jednego pistoletu. Ludzie, to była tak dosłowna aluzja, że już bardziej się nie dało.

ocenił(a) film na 8
aliceinhell

Zgadzam się. Nie wiem dlaczego w ogóle tak wiele osób się zastanawia nad tym. "Wyeliminowano" po kolei wszystkie osoby, które mogłyby to zrobić, pokazując gdzie są w momencie strzału. To nie jest żadna zagadka dla widza. ;)

ocenił(a) film na 9
sznurowadlo_7

Pewnie że ojciec Ricky'ego go zabił. Wg mnie dlatego że poczuł się gorszy od swego syna, gdyż (w jego przekonaniu) Lester robił to z Ricy'm a z nim nie chciał.

piotrek_majes

ja uważam, że ojciec Ricky'ego bał się, że Lester zafunduje mu outing.

użytkownik usunięty
piotrek_majes

zgadzam się z piotrkiem, Pułkownik zabił Lestera, bo został podwójnie upokorzony, raz że jego tajemnica się wydała, dwa, że został odrzucony jako mężczyzna; moim zdaniem Pułkownik nie pomyślał, ze pomylił się co do orientacji Lestera (bo pozory wskazywały, że się nie pomylił), ale że Lester woli syna niż jego
dziwne, że ktoś myśli, ze to żona zabiła

ocenił(a) film na 10
sznurowadlo_7

Zawsze myślałem że to koleżanka z pracy Lestera (z fast-foodu) go zastrzeliła... :P Za dużo złego jedzenia tak skutkuje... :D

ocenił(a) film na 8
DANIELEK

hehe pani kierownik z fast foodu to idealna reklama dla tego typu lokali :)

ocenił(a) film na 10
sznurowadlo_7

nie rozumiem w czym problem. Mnie też wydaje się oczywiste, że to ojciec ricky'ego. Nawet jeśli został zabity z tej samej broni, jaką miała jego żona, nie zmienia to faktu że to on miał zakrwawioną koszulkę. Ojciec miał wiele broni, mogl mieć i taką jak żona Lestera. A broń mogła wrzucić z przerażenia. W ataku przerażenia chciała ukryć pistolet, ponieważ mogliby pomyśleć, że to ona zabiła męża. ;]

ocenił(a) film na 10
Lomuelle

Dobrze kochani! :) Ojciec Rickiego zabił Lestera. Jest przecież śliczne ujęcie na ścianę w jego pokoju gdzie brakuje jednej spluwy, a on zdejmuje zakrwawioną koszule... Wszystko jasne. Nie męczmy się nawzajem:) Choć z tą kierowniczką fast foodu to samo do mnie przyszło:) Koniec tematu! :)

użytkownik usunięty
sznurowadlo_7

Ludzie, obejrzyjcie wy ten film dokładnie. Pod koniec jest ujęcie Carolyn, kiedy idzie w deszczu do domu. Kiedy idzie, ze środka słychać strzał. Potem widzimy ojca Ricky'ego ściągającego zakrwawioną koszulę. Proste?

ocenił(a) film na 8

dokładnie. są pojedyncze ujęcia jak córka i jej chłopak słyszą strzał (przerywnik wspomnieniowy), potem jak blondyna słyszy strzał w wc (przerywnik wspomnieniowy) a potem jak żona idzie w deszczu i słyszy strzał (przerywnik wspomnieniowy) i zapłakany zakrwawiony sąsiad wchodzi do domu w którym brakuje pistoletu (zbliżenie). I nie ma nad czym dyskutować.

ajka_k

Ojciec Rickiego to morderca. Broń z której oddano strzał wygląda identycznie jak ta, której brakuje w jego gablocie.

ocenił(a) film na 10
pred89

o czym wy gadacie? przecierz został zamordowany przez trolla takiego jak Ty

ocenił(a) film na 10
sznurowadlo_7

jesli ktos uwaza ze bron przystawiona do glowy Lestera byla bronia jego zony niech obejrzy te scene jeszcze raz. ja to zrobilem. to jest bron Colonela. widac to dokladnie po oslonie spustu. jest ona spiczasta czyli taka jak u broni Colonela. Carolyn miala bron z zaokraglona oslona. po tym szczegole moza z cala pewnoscia stwierdzic ze zabil Colonel (chociaz oczywiscie i bez tych faktow jest to calkiem oczywiste)

ocenił(a) film na 9
sznurowadlo_7

a nie lepiej rozkminiać,, że ona tez chciała to zrobić, może ja wyprzedził ;P; żartuję; chociaż zawsze podobało mi się myślenie o zakończeniu tego filmu, jako o czymś nie do końca pewnym...

chyba muszę jeszcze raz obejrzeć ;)
czołem!

ocenił(a) film na 9
sznurowadlo_7

Wiecie co... Ta debata od razu przypomniała mi jeden z moich ulubionych filmów, mianowicie "12 gniewnych ludzi" xD Jeśli jeszcze go nie oglądaliście, gorąco polecam - Wasze naginanie teoretycznie oczywistych faktów jest wręcz bliźniaczo podobne do tego filmowego (ale wpierw obejrzyjcie, to zrozumiecie o co mi chodzi :P)

Dla mnie w każdym razie wystarczającymi dowodami na zabicie Lestera przez Colonela były:
1)scena, w której słychać strzał, a Carolyn wciąż znajduje się na zewnątrz
2)obryzgana krwią koszulka Colonela (no bo chyba nie zaciął się przy goleniu :P)
3)zbliżenie kamery na opuszczone przez broń miejsce, jednoznacznie pokazujące sprawcę morderstwa

Jedyne co zmusi mnie do zmiany zdania to argumenty jeszcze lepsze niż te, których Henry Fonda używał w "12 Angry Man"

Pozdrawiam Was, detektywi :D

ocenił(a) film na 9
Daniello_

nop, oglądałam ost kolejny raz, mniej przyćmiona, to Colonel; choć przyznam, że wolałam żyć w niepewności ;P

lau

Takiego Szajsu jeszcze nie oglądałem , badziewie ostatnie za żadne skarby bym tego gówna 2 raz nie obejrzał.

ocenił(a) film na 9
Ghost22

to nie ten wątek mamGhost22 ;P. mam świadomość, że istnieją tacy, jak Ty, ale tu rozmawiamy o zakończeniu.

Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 10
lau

Zabił go pułkownik bo jak żona szła do domu to usłyszała wystrzał więc to
nie mogła być ona. I się nie mylę bo podczas pisania tego posta mam
włączony film :)

ocenił(a) film na 6
Freeway2012

boszeeee

ocenił(a) film na 9
Daniello_

jutro tu napiszę

ocenił(a) film na 10
sznurowadlo_7

Czytam to wszystko i widzę, że zupełnie nie macie racji. Przecież mu się wydawało, że został zabity! Bo jakby inaczej mógł później o tym opowiadać? On żyje!

ocenił(a) film na 9
ekiwok

xD hehe ;) masz poczucie humoru ;)

użytkownik usunięty
ekiwok

Wreszcie jakaś sensowna odpowiedź i zamknijmy już ten temat!

ocenił(a) film na 9
ekiwok

On NIE żyje. Opowiada to wszystko po śmierci, prawdopodobnie z Nieba.

ocenił(a) film na 10
kas7ia

Zgadza się,on opowiada wszystko już po swojej śmierci. to jest oczywiste. Na koniec wypowiada się przecież co czuł w chwili śmierci.

A zabił go ojciec Rickiego

ocenił(a) film na 10
ocenił(a) film na 8
ekiwok

zapewne zmartwychwstał xD

co powiecie na to, że on sam na poczatku mówi, ze za rok nie bedzie żył? ^^

użytkownik usunięty
sznurowadlo_7

Lestera zabił ojciec Ricky'ego. Żona miała taką samą broń, wrzuciła ją do kosza, bo zwyczajnie się przestraszyła. Osobiście uważam, że nie byłaby zdolna do zabójstwa męża, prawdopodobnie chciała go po prostu nastraszyć (ćwiczenie mowy w samochodzie). Pułkownik zamordował sąsiada, bo ten dowiedział się o jego skłonnościach. W końcu po zastrzeleniu Lestera jest pokazana zakrwawiona koszulka Fittsa i zbliżenie na ścianę, na której brakuje pistoletu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones