PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=638081}
6,5 16 979
ocen
6,5 10 1 16979
5,3 9
ocen krytyków
Baczyński
powrót do forum filmu Baczyński

Nie polecam. Jeden z najgorszych filmów jaki ostatnio widziałam. Po pierwsze reżyser próbował
połączyć film dokumentalny z jakimś przerysowanym obrazem bohatera. Wyszło dość pokracznie.
Aktorzy są źle dobrani (zwłaszcza główni), a bohaterowie to jakieś woskowe figury, a nie żywi
ludzie. W efekcie zamiast filmu poetycko-biograficznego powstał jakiś groteskowy obraz bohatera,
który umiera na czerwonym dywanie, a obraz który powinien wywołać nostalgię, powiedzieć coś o
powstaniu warszawskim i wielkim polskim poecie wywołuje ironiczny uśmiech, ogromną irytację i
nie mówi nam nic o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim poza tym, że wziął ślub i umarł w powstaniu.

ocenił(a) film na 10
klaudiunia14

Jak sama nazwa mówi jest to film "poetycko-biograficzny" i myślę, że warto się skupić na poezji. Przez interpretację można wyczytać, jakie poglądy Baczyński miał na życie, śmierć, samą wojnę. Ja jestem pod wrażeniem. Wszystko współgrało. Jeśli chodzi o jedną z ostatnich scen, gdzie Baczyński ginie, to jest fenomenalna. Całość w kolorach bieli, którą przecina czerwony dywan... Obraz-symbol. W połączeniu ze świetną recytacją - nie mam słów. Jedyne, co mi nie pasowało, to zaśpiewanie przez któregoś z ludzi uczestniczących w slamie "Z głową na karabinie". Wyobrażałam sobie ten moment inaczej... Ale reszta - idealna.

klaudiunia14

Może potrzebuje obejrzeć ten film jeszcze raz, ale mam takie same odczucia. Nie zgodze sie, iż jest bardzo słaby.Jest nieprzeciętny, coś w nim urzeka i wzrusza, ale brakuje, przynajmniej mnie, jakiegoś dramatyzmu, historii w czystej postaci. Szczerze oczekiwałam dobrej lekcji historii w połączeniu z ogromnymi emocjami wypływającymi z wierszy Baczyńskiego. Zabrakło mi charakteru samego poety. Tak naprawdę nie dowiadujemy się o nim nic poza kilkoma najważniejszymi faktami. Film zapewne jest bardzo dobry dla znawców życia i twórczości Baczyńskiego. Przeciętny odbiorca może się zawieść.. Ja potrzebuję obejrzeć go jeszcze raz.

ocenił(a) film na 8
kathrynn

W filmie bardzo dużo symboli, a mało dosłowności i scen, które ukazują życie Poety w sensie takich jak scena wysadzenia pociągu. Jednakże dzięki temu wyłania się potęga poezji, gdyż za pomocą wierszy narysowano bardzo dobry obraz. Dla mnie 8/10 i film jako obowiązkowy na lekcji polskiego !

ocenił(a) film na 3
klaudiunia14

Czekałam na ten film i podchodziłam do niego bardzo emocjonalnie. Gdy oglądałam trailer - przechodziły mnie ciarki... A teraz, po obejrzeniu filmu zastanawiam się, co reżyser chciał nam przekazać. Zwykły widz uzna, że film jest badziewny, znawca poezji Baczyńskiego uzna film za wielki, a ja? A ja się zawiodłam... Pokazali Baczyńskiego jakby był posągiem z marmuru: radosna dziewczyna go przytula, matka odchodzi, ludzie giną a on nic. Myślałam, że obejrzę film o poecie, że zobaczę człowieka, który niesamowicie pisał a dostałam jakąś niezgraną papkę. Jak to jest, że Anglicy potrafili nakręcić niejednokrotnie wspaniałe filmy o Szekspirze, w którym czuło się kim był i co czuł. A my? Tak trudno jest stworzyć film po którym nie tylko pozna się lepiej polskiego poetę, ale również będzie się z nim przyrównywać? Żaden z polskich dzieciaków nie obejrzy tego filmu, albo w połowie wyłączy i nie dowie się nic ani o Baczyńskim, ani o jego twórczości... Zmarnowany potencjał... A zapowiadało się tak dobrze...

Wercia1501

Również jestem mocno rozczarowana filmem, który odbieram jako nieskładny miszmasz pretendujący do miana kina poetyckiego, artystycznego.
Niezrozumiałe jest to, że Baczyński, poeta pokolenia kolumbów, pokazany jest w tonie XIX w. wyobrażenia o poetach romantykach. Aż się prosi, żeby sprowadzić postać poety na ziemię i pokazać jego ludzką twarz, heroiczną walkę, życie ideałami i ich konfrontację z codziennością. Zamiast tego mamy wyidealizowaną, nienaturalną wizję człowieka, który śni na jawie, wzdycha, tęsknie wygląda w chmury, przypomina mimozę nie ma nic wspólnego z przedstawicielami swojego pokolenia. Jak na film biograficzny o Baczyńskim nie dowiadujemy się niczego ponad to co zakłada program nauczania - chyba takie było założenie, stworzyć film w tonie edukacyjnym, na który przyjdą rzesze dzieciaków z gimnazjum i liceum oczywiście w ramach lekcji, bo po godzinach pewnie nikt z nich nie chciałby iść na ten film...
Poezja Baczyńskiego nie jest w stanie zakryć braków części fabularnej - cóż z tego, że jest symbolika, skoro historia opowiedziana jest do bólu patetycznie (w typowym dla Polaków tonie uwielbienia dla wspólnych niepowodzeń i cierpień), w sposób tak rozbuchany, że bohaterowie ściągnięci są do roli jednowymiarowych kukiełek, które tylko towarzyszą budowaniu natchnionej wizji.. Cóż z wizji, gdy nie mamy ludzi - nie ma emocji...

ocenił(a) film na 3
Wercia1501

Ja może nie jestem znawcą poezji Baczyńskiego, ale jego wiersze zawsze do mnie przemawiały, a film mimo to uważam za mega słaby. Masz rację - zmarnowany potencjał na maksa

ocenił(a) film na 3
klaudiunia14

Zgoda, film słaby, chaotyczny. Miało być pięknie a wyszło jak zwykle. Przyczyny dla mnie są oczywiste - jak coś jest do wszystkiego, to naprawdę jest do niczego. Kordian Piwowarski: Reżyseria, Scenariusz, Operator kamery, Montaż. To jeszcze pozostała na planie wolna fucha Dyżurnego Planu. Film to efekt wspólnej pracy scenażysty, reżysera, operatora obrazu, aktorów, drugiego reżysera, realizatora dźwięku i wielu innych. Każda osoba na planie w mniejszym lub większym stopniu wpływa na efekt końcowy. Może Pan Piwowarski powinien więcej czasu spędzić na planie filmowym (czy też serialowym) w charakterze drugiego reżysera, i zwyczajnie nauczyć się warsztatu? Szkoła to nie wszystko. Może pomogły by konsultacje (a nieraz nawet sprzeczki) z operatorem lub drugim? Nie jestem wrogiem kina autorskiego, uwielbiam choćby J.J. Kolskiego, tyle że on ma coś do przekazania i robi to świetnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones