PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=736421}
7,0 82 128
ocen
7,0 10 1 82128
6,6 20
ocen krytyków
Barry Seal: Król przemytu
powrót do forum filmu Barry Seal: Król przemytu

historia Seala a ten film "trochę" się nie zgadzają :D

marazmx

Nie powiedziałeś, w czym się nie zgadzają, więc poszukałem sam.

SPOJLERY!
SPOJLERY!
SPOJLERY!

- nie zwolnił się z TWA, tylko stamtąd wyleciał. Przyłapali go na szmuglowaniu broni dla Kubańczyków (kupiec okazał się podstawionym agentem). Gdy w filmie zobaczyłem, jak przemyca cygara do Stanów po cichu we własnej teczce, to się zwyczajnie roześmiałem;
- po wylocie z TWA stracił licencję pilota i nie mógł legalnie latać. Zaczął więc latać nielegalnie i przerzucać marichuanę. Kokaina to nie był jego "chrzest bojowy".
- sam się zgłosił do Kolumbijczyków z propozycją organizacji sieci przerzutowo-awionetkowej dla kokainy. Nikt go nie porywał z lotniska, facetowi zwyczajnie bardziej opłacało się przemycać biały proszek, a nie zielony susz.
- film sugeruje, że za przemyt narkotyków siedział w Hondurasie jeden dzień (scena zatrzymania go w domu Escobara + ratunek przez agenta CIA) - tak naprawdę był tam zamknięty od grudnia 1979 do lipca 1980.
- nie dostawał od CIA planów lotów rządowych patroli ani akcji FBI/DEA - po prostu był sprytny, znał rozkład i słabe punkty sieci radarowej i potrafił to wykorzystać;
- w przeciwieństwie do filmu - na początku nie korzystał z jednego dużego lotniska, tylko posiadał całą sieć placówek w USA. Cały czas zmieniał te placówki (nigdy nie latał do dwóch pod rząd) i to m.in. dlatego nie mogli go szybko dorwać. Dopiero potem przeniósł się do dużego obiektu w Menie.
- po dorwaniu go przez służby w 1984 roku (wpadł w Miami) nikt go nie uwalniał z rąk hordy śledczych niczym Nicolasa Cage w "Panie życia i śmierci". Dostał 10 lat paki i dopiero w tym momencie sam zgłosił się do DEA z propozycją współpracy. Nie chciał siedzieć i tyle.
- samolot z kamerami (oraz nadajnikami) to nie jest jego cała współpraca: składał też zeznania i obszerne wyjaśnienia na temat swojej działalności. Dzięki temu udało się zamknąć sporo innych osób.
- oprócz łagodnego wyroku 6 miesięcy prac społecznych dostał możliwość skorzystania z programu ochrony świadków. Gdyby to zrobił, żyłby pewnie do dzisiaj. Ale on odmówił przystąpienia do tego programu i nie przeniósł swojej rodziny. Film pokazuje, że "państwo go urządziło", a jego rodzina musiała dbać o siebie we własnym zakresie, co jest wierutną bzdurą. Facet po prostu myślał, że Kolumbijczycy to idioci i go nie znajdą, a on będzie sobie żył w dostatku z tej reszty pieniędzy, których rząd nie znalazł;
- po tym, jak go odstrzelono - wybuchł mały skandal i przeprowadzono śledztwo, dlaczego tak ważnego świadka nie objęto ochroną. Szybko się wyjaśniło i udowodniono, że mógł skorzystać z programu ochrony, ale tego nie zrobił;

użytkownik usunięty
Vesslan

szkoda, że nie można łapkować komentów, dzięki za info ;]

ocenił(a) film na 8
Vesslan

Dobrze wiedzieć. Co do samego filmu....miła w odbiorze fabuła z historią w tle. Całkiem niezły Cruise i scenariusz. 8/10

ocenił(a) film na 7
Vesslan

W filmie pokazany jest jako wielki macher. W rzeczywistości był po prostu świetnym pilotem na odcinku przemytu.

ocenił(a) film na 5
Vesslan

Bardzo dobra robota, film jest cukierkową, hollywoodzką opowiastką dla zjadacza popcornu.
Seal był oportunistą chcącym zrobić duże pieniądze na przemycie, nie był żadnym kochającym mężem i głową rodziny.
Tak jak napisał autor, zginął bo był arogancki i zrezygnował z ochrony rządu, musząc rozliczyć się całkowicie z tego co zarobił. Zaryzykował i wolał żyć z ukrytych pieniędzy, tam go dorwali kolombijczycy.

ocenił(a) film na 7
Vesslan

Też zapoznałem się z biografią tego Pana i jak tutaj już pisałem, ma wiele wspólnego z Travoltą z filmu Speed Kills. Oddani swojej pasji, zarabiali dużo łamiąc prawo i skończyli jak skończyli. Myślę, że w takich biograficnzych filmach trzeba czasem odejść od faktów (to czy go zwolnili, czy sam odszedł nie ma w ogóle znaczenia), ale trzeba trzymać się najważniejszych faktów, czy momentów które mają ogromny wpływ na przebieg akcji/filmu

marazmx

skąd sie biorą takie SMUTASY??

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones