PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=808863}
7,7 200 436
ocen
7,7 10 1 200436
7,7 54
oceny krytyków
Boże Ciało
powrót do forum filmu Boże Ciało

Jestem świeżo po seansie na Festiwalu filmów fabularnych w Gdyni i muszę powiedziec: WOW! To jest jeden z najlepszych filmów w polskiej kinematografi. Wielowymiarowy, dający do myślenia, obnażający polskie przywary i zagrany na najwyższym poziomie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Szybszy

Po co te wyzwiska?!

to chamy

bo nie potrafi inaczej.

"Po co te wyzwiska?!"


Wyzwiska to klasyczny "argument" bigotów i tzw. "narodowców" :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 3
jakubmosior

Tak naiwnych dialogów, jak w tym „filmie” nie słyszałem już dawno. Reżyser nie ma bladego pojęcia o sprawach kościelnych. Równie skutecznie mógłby wykładać biologię w Harvardzie, lub kierować stacją NASA.

ocenił(a) film na 8
RocaPL

Życzyłbym sobie żebyśmy mieli choćby w połowie tak dobrych scenarzystów i reżyserów, jak aktorów w Polsce... ale coś czuję że się chyba nie doczekam. Jan Komasa jest jednym z tych reżyserów, którzy powinni zająć się kinematografią w San Escobar bo w Polsce im ewidentnie nie idzie...

ocenił(a) film na 3
Scrach

Polskę stać na lepszych, takich, którzy rzetelnie biorą się za temat, a nie zadowalają się bylejakością i półśrodkami.

ocenił(a) film na 8
RocaPL

Po wyniku ostatnich wyborów, śmiem wątpić... :-/

ocenił(a) film na 8
Scrach

Było wiadome że nieudacznicy z PO (PZPR) odejdą od koryta, czy to takie dziwne? :)

ocenił(a) film na 8
BohseOnkelz

Co ma PZPR wspólnego z PO?

ocenił(a) film na 8
Scrach

Bardzo dużo. Sposób działania, sposób rozkradania. No może na korzyść PZPR było że tak nie prywatyzował i i sprzedawali za bezcen wszystkiego jak POmyleńcy. Kolejna sprawa to korzenie i rodowód kilku "asów" z tej pseudoliberał ej partii

ocenił(a) film na 8
BohseOnkelz

Jestem jednak zwolennikiem logicznego myślenia perspektywicznego. Jeśli przedsiębiorstwo jest wieloletnio nierentowne , to jaki ma sens trzymanie go? To tak jakby klub piłkarski trzymał zawodnika w drużynie tylko ze względu na to że kiedyś grał dobrze i jest Polakiem.
Poza tym PO przy obecnych koryciarzach wychodzi na przedszkolaków w kwestii rozkradania państwa... a w hipokryzji biją wszystkich w przedbiegach.

ocenił(a) film na 8
Scrach

Niestety większej obłudy niż za PO nie pamiętam i okłamywania ludzi dlatego dzięki Bogu że te pasożyty dłuuuugo nie dojdą do koryta

ocenił(a) film na 8
BohseOnkelz

Włącz TVP, dowolne radio w Polsce... Propaganda przewyższająca PRL.
Ktoś kto nie widzi dziś, co się dzieje (a niestety większość podatna na propagandę i niezdolność do samodzielnego myślenia, żyje w nieświadomości), ten w przyszłości będzie płakał nas losem tego narodu. Uważam że osoby które popierają obecny "ład" są po prostu zwolennikami przewrotów i autorytarnych rządów, scentralizowanego narodowego socjalizmu i budowania moralności wokół jednego "nieomylnego" człowieka...

ocenił(a) film na 9
Scrach

Pieprzenie głupot

ocenił(a) film na 8
Lisowczyk

Może rozwiń ten soczysty komentarz? Dlaczego pieprzenie? I dlaczego głupot?

ocenił(a) film na 9
Scrach

Bo wysyłanie na San Escobar człowieka który zrobił przynajmniej 3 przyzwoite jest absurdem. Nie jest dla mnie geniuszem filmu póki co ale widać że potrafi nieźle grać na emocjach. Jeżeli jest on dla Ciebie Januszem kinematografii to co powiesz o Vedze który robi filmy dla ludzi o inteligencji murzyna z Bronksu? Typ otwarcie przyznał że liczy się dla niego tylko kasa.

ocenił(a) film na 8
Lisowczyk

Porównujesz dwóch reżyserów kina klasy B. Który z nich lepszy?
Powiedziałbym, że żaden. Vega zrobił jeden dobry serial i tyle. Komasa zrobił przyzwoity film "Sala samobójców" i potem już wszystko poszło na kanwie "nieważne o czym historia, byleby szokowało". To akurat ostatnio popularny trend w polskiej kinematografii. Zobacz gdzie Smażowski wylądował po ostatnim "Klerze"... Tego się oglądać nie da. Dlatego już nawet nie podchodzę do współczesnych polskich filmów. Uważam, że to artyzm, z którego niewiele wynika...

ocenił(a) film na 8
Scrach

Czytajac te Twoje krytyczne wypociny zerojedynkowca stwierdzam jedno - musisz byc rodzynkiem na imprezach, rozchwytywanym przez bywalców, bawidamkiem, siedziskiem pozytywnej energii.

ocenił(a) film na 9
Golan

już bez takiego jadu :)

ocenił(a) film na 8
Golan

Ojej, musiałem Cię niezwykle urazić. Wybacz nie było to moją intencją. Liczyłem raczej na merytoryczną dyskusję o filmach...

Golan

Pierwotniaku, kto Ci dał prawo do atakowania kogoś i obrażania? Atakuje się tylko tezę.

ocenił(a) film na 9
Scrach

"Porównujesz dwóch reżyserów kina klasy B."
No jeżeli Boże Ciało i Miasto 44 to dla Ciebie kino klasy B i porównujesz je z prymitywnymi filmami akcji to sam się wykluczasz z dyskusji.

ocenił(a) film na 8
ocenił(a) film na 8
Lisowczyk

A napisałem że porównuję je z "prymitywnymi filmami akcji"?

ocenił(a) film na 8
Lisowczyk

Co sądzisz o "Mieście 44"?

ocenił(a) film na 8
Lisowczyk

Miasto 44 moim zdaniem był dość kiepskim filmem, choć temat ciekawy, ale za mocno próbowano z tego zrobić coś w stylu tych najbardziej naiwnych amerykańskich patetycznych filmów wojennych. Boże Ciało podobnie jak Sala Samobójców miały wady i rzeczy mało prawdopodobne, ale ogólnie z ciekawą wciągającą historią i szczególnie Boże Ciało miał świetne tempo, a w realizacji nie można się przyczepić (aktorstwo, zdjęcia, montaż itd). Moim zdaniem Boże Ciało jest najlepszym filmem Komasy z tych trzech, jakie widziałem. PS Z polskich filmów wojennych z większą skalą niż dramat jednostek podczas wojny to polecam Wołyń Smarzowskiego, Kanał Wajdy (też o powstaniu warszawskim z 1944, ale według starej polskiej szkoły filmowej) oraz koprodukcje w tym polską The Pianist Polańskiego.

ocenił(a) film na 7
Scrach

Wybacz, ale muszę zapytać. Co według Ciebie jest nie tak z "Klerem"?

ocenił(a) film na 8
snake_plissken84

Uważam że jest odzwierciedleniem uprzedzeń autora nt. duchownych. Sądziłem, że Smarzowski wzniesie się ponad swoje awersje i postanowi przedstawić dwie strony medalu, zrównoważyć przekaz. Bowiem nie jest obiektywnym, żeby każda postać była patologią. Oczekiwałem chyba bardziej reporterskiego podejścia. Pomyliłem się i jestem zawiedziony... Nijak ten film ma się do rzeczywistości. Niestety przyzwyczailiśmy się obecnie do skrajnych przekazów, bo bardziej zrównoważone już nie zarabiają na siebie. Martwi mnie kierunek, w którym to idzie, ponieważ o ile jeszcze oczytany człowiek wyciągnie z tego średnią, o tyle dla ludzi o skrajnych poglądach będzie to tylko potwierdzenie ich sposobu pojmowania rzeczywistości...

ocenił(a) film na 7
Scrach

No to chyba oglądaliśmy dwa różne filmy, bo postać ks. Kukuły granego przez Jakubika, nie była zła. Był to porządny, dobry człowiek, który na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności (wyglądająca niejednoznacznie sytuacja z pobitym chłopcem), stał się prześladowany przez miejscową ludność. Moim zdaniem te sceny krytykują tych ludzi o skrajnych poglądach, bo pokazują jak łatwo jest im oskarżyć niewinnego człowieka o potworne czyny, jedynie na podstawie domysłów i niedopowiedzeń ( ktoś zobaczył przez dziurkę od klucza, że chłopak ściągnął komżę i przytulił się do księdza). Należy pamiętać, że sam w dzieciństwie doświadczył czegoś podobnego, więc trauma pozostała.

ocenił(a) film na 8
snake_plissken84

Na tym polega piękno różnorodności. Każdy na ten sam obraz patrzy inaczej :-)
Co do głównego bohatera, to niekoniecznie odbieram go w ten sposób, bowiem był on świadomy przekrętów finansowych i innej patologii w swoim najbliższym środowisku... i nie zrobił nic w tej sprawie. Dobry/Niedobry - kwestia semantyczna, jaką przypisujesz tym przymiotnikom.
Jeśli chodzi o samego Smarzowskiego - rozumiem jego negatywne przeżycia, dlatego też eliminuje to go jako autora pokazującego "prawdę" w filmie Kler. Patrząc czysto technicznie na tą produkcję, scenariusz został błędnie skonstruowany, w związku z czym film nagle się urywa wraz ze sceną samospalenia się głównego klechy... Dla mnie - pospieszył się z publikacją, ten obraz jeszcze nie ostygł z kipiących emocji, nie został poddany ponownej refleksji, no i mamy takie "cudo"...

ocenił(a) film na 7
Scrach

Najwyraźniej masz bardzo wyidealizowane wyobrażenia o rzeczywistości, albo niewiele wiesz na temat życia współczesnych księży. Nie wiem skąd jesteś, ale Ja mieszkam na wsi i niestety ze smutkiem muszę stwierdzić, że jest wiele prawdy w tym co pokazano w filmie. W mojej parafii było wielu młodych księży i każdy z nich coś nawywijał, jeden był alkoholikiem, drugi chodził po dyskotekach, trzeci miał kobietę.Nie wspominając o sąsiednich parafiach, gdzie u pewnego księdza za kasę, załatwiłbyś nawet ślub w czasie adwentu.Bo prawda jest taka, że dzisiaj niewielu z nich prowadzi się tak jak powinno i bardzo mało jest księży z prawdziwego powołania.Nie jestem antyklerykalny, ale rzeczywistość jest taka a nie inna. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
snake_plissken84

Nie mam wyidealizowanego wyobrażenia, po prostu rzeczywistość nie jest pełna patologii na każdym kroku. Z resztą moje patrzenie na ten temat nie ma znaczenia, bo to nie sprawi że świat się odmieni. Są różni ludzie (też patusy, może nawet w większości), ale są też duchowni z powołania, o których złego słowa nie można powiedzieć. Tylko po co takich przedstawiać, skoro to się nie sprzedaje?! Bez sensu, lepiej pokazać totalne zepsucie moralne, bo ludzie tego oczekują. Wkładać wszystkich do jednego wora, uważam za prostackie i nieodpowiedzialne... ale widać, taki mamy obecnie "klimat".

ocenił(a) film na 7
Scrach

Myślę że o tym głównie miał być ten film, o tej patologii wśród księży. Trudny temat ale i odważny. Znam nawet księdza, któremu film się podobał i który powiedział że niestety, ale wiele z tych rzeczy jest dzisiaj prawdą. Gdyby pokazano duchownych, żyjących tak jak należy, wówczas taki scenariusz miałby sens,tak samo jak kręcenie kryminału w którym złapano by mordercę w pierwszych sekundach.

ocenił(a) film na 9
Scrach

Chwileczkę ale czy w Klerze ktoś mówi że film opisuje cały kościół ? To Ty go tak odbierasz bo zabrakło Ci pielgrzymek do Częstochowy i co tam jeszcze lubisz.

ocenił(a) film na 8
soulfly777kris

Dokładnie. Zbyt długo już nie zdzierałem kolan w drodze do najświętszej panienki... Moja wina, moja wina

ocenił(a) film na 9
snake_plissken84

Cicho, cicho, po co to mówisz, większość ludzi nie chce tego słuchać chociaż wie jaka jest prawda. W filmie Boże ciało ksiądz też chlał ale było cicho, cicho bo po co o tym gadać. Inni się dowiedzą i będzie gadane że wszyscy tacy księdza są. To jest smutne ale mamy trochę zwichrowany naród który lubi mówić na czarne białe jak chodzi o KK. Smarzowski chciał pokazać tą gorszą stronę kościoła ale wielu wylała na nie go wiadro pomyj, dlaczego pół filmu nie zrobił o świętych kościoła, ano nie zrobił bo to był film o tej drugiej stronie tej instytucji. Całkowicie się z Tobą zgadzam i spodobał mi się Twój szczery i mądry komentarz czego nie każdy tutaj zauważa bo nie którzy pewnych rzeczy nigdy nie zobaczą bo się wolą okłamywać.

ocenił(a) film na 7
soulfly777kris

Dzięki za poparcie, bo już straciłem nadzieję. Wielu ludzi myśli podobnie jak Ty i Ja, ale coś mało ich na tym forum ostatnio.

ocenił(a) film na 7
Scrach

PS. Co do głównego bohatera, że nie zrobił nic w tej sprawie. Zawsze jest tak, że jeden przeciw większości nie jest w stanie nic zdziałać. Zakończenie pokazuje ,że miał dość tego całego syfu, ale nie mógł nic na to poradzić, więc poświęcił swoje życie. Ja to odebrałem jako drastyczny w środkach manifest, przeciwko całemu złu, krzewiącemu się na najwyższych szczeblach w organizacji jaką jest Kościół, bo zauważ że najbardziej zepsuci byli Ci najwyżej postawieni, tj. biskup,ks.Lisowski.

ocenił(a) film na 8
snake_plissken84

Wg mnie nie poświęcił swojego życia, tylko je zakończył. Poświęcić mógłby się czemuś, tzn. zrezygnować z pewnych rzeczy/zachowań na rzecz innych. Oczywiście miał wokół siebie zepsute otoczenie i mógł je opuścić lub z nim walczyć, mógł popracować nad swoją depresją, ale zdecydował inaczej. W moim odczuciu był kimś, kto nie uciągnął tego ciężaru i drastycznie z nim skończył...

ocenił(a) film na 7
Scrach

Oczywiście mogło być i tak, nie zaprzeczam. To tylko mój punkt widzenia, ale Twój również jest interesujący i prawdopodobny. Pozdro.

ocenił(a) film na 8
snake_plissken84

Dzięki za dyskusję :-)

ocenił(a) film na 7
Scrach

Polecam się na przyszłość. Jesteś nielicznym na tym forum, z którym można pogadać na poziomie, bez zbędnego wymądrzania się. Z resztą sam wiesz jak jest :)

ocenił(a) film na 8
snake_plissken84

Jestem zwolennikiem podejścia, że to co mówisz (piszesz) świadczy o Tobie, a ludzie w internecie (nie wiedzieć czemu) mówią innym rzeczy, których nie mieliby odwagi powiedzieć im prosto w twarz. Dlatego nie kryję swojej facjaty, bo uważam że każdy powinien brać odpowiedzialność za swoje wypowiedzi...
Zapraszam do komentowania i do następnego! Piona

snake_plissken84

A ja tak tylko gwoli sprostowania wtrące na temat "Kleru". Dopiero w tym roku papież Franciszek zniósł bezwzględny zakaz milczenia w sprawach dotyczących nadużyć księży. Milczenie głównego bohatera było uzasadnione. W sprawie księży w twojej wsi, to nie wiem czy wiesz, ale tylko Franciszkanie składają śluby czystości. Księża z koloratką tylko bezżeństwa, tak więc romans był niemoralny, ale też nie zakazany. Księża mają nawet findusz alimentacyjny w wypadku takich sytuacji. Byłam ministrantką od 7-16 roku życia i nigdy nie spotkałam się z zachowaniami przedstawionymi w filmie. Pijany ksiądz nigdy nie otworzy plebanii. Wiele z tego co "mówią ludzie we wsi" jest często nadinterpretacją samych ludzi, bo jest to coś objętego tajemnicą i przez to ciekawsze. Jednak złe rzeczy dzieją się również w kościele.

Osobiście film "Kler" był dla mnie przerostem formy nad treścią i wykorzystaniem medialnego rozgłosu na temat molestowania seksualnego. Skokiem na kasę.

ocenił(a) film na 7
magdaxd

Nie jest istotne czy franciszkanie składają śluby czystości a reszta nie. Księża są zobowiązani do celibatu, a to jak wiadomo nie tylko bezżeństwo ale i wstrzemięźliwość seksualna, więc współżycie seksualne tudzież posiadanie kochanki również jest zakazany przez prawa kościelne. Idąc Twoim tokiem rozumowania, jeśli ksiądz ma kochankę to jest w porządku, a jeśli ma żonę to już nie, bo jest to zakazane? Nigdzie nie napisałem, że pijany ksiądz "gdzieś we wsi" otwierał plebanię, tak jak było to ukazane w filmie ,ale inne rzeczy robił, owszem. Nie opieram się na tym "co ludzie mówią", tylko tym co widziałem na własne oczy. Pozdro.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones