Fińska mentalność w fińskich filmach.

Finowie to lud o, wyjątkowym, (jak na Europę) pochodzeniu. Finowie pochodzą z terenów obecnej środkowej Rosji (są ludem urgo-fińskim rodziny uralskiej). Najbliżej spokrewnieni są z Estończykami, a dalej ze rdzennymi ludami płn.-zach. Rosji, a jeszcze dalej z Węgrami. Finlandia, Estonia oraz Węgry to jedyne nie-indoeuropejskie etnicznie kraje w Europie. Wszystkie inne niepodległe narody w Europie to narody indoeuropejskie. To dlatego język fiński brzmi tak dziwnie dla Europejczyków (jednak ma jedną wielką zaletę- pisze się tak jak się czyta i akcent jest zawsze na 1 sylabę, tak więć jest bardzo prosty w czytaniu). Nazwa FINLANDIA to po fińsku SUOMI.
Jednak Finowie posiadają bardzo silne wpływy obce. Są trzy główne źródła wpływów w Finlandii:
1. Bałtyckie- od Bałtów (Łotyszy i Litwinów). Finowie nim dotarli na teren obecnej Finlandii mieszkali jakiś czas razem z Bałtami i mieszali się z nimi również.
2. Szwedzkie (germańskie)- Szwecja panowała nad Finlandią wiele lat, gdyż podbiła ten teren w wyniku Krucjat Północnych, stąd też skandynawskie wpływy w Finlandii.
3. Rosyjskie (słowiańskie)- Rosja również panowała nad Finlandią, dokładnie, 110 lat.
Finowie to typowy naród chłopski, wyższą klasę społeczną stanowiły tam obce narody, i tak było aż do początku XX wieku, gdy po raz pierwszy w historii powstała niepodległa Finlandia. W Finlandii arystokracja i administracja była zawsze szwedzka i potem również rosyjska, natomiast Finowie, skupieni głównie na wsiach, nie uczestniczyli w rządzeniu krajem. Dopiero pod koniec 19 wieku język fiński, oprócz royjskiego i szwedzkiego stał się jednym z języków urzędowych na terenie Finlandii (wtedy należącej do Rosji), co jednak i tak nie przyniosło rewolucyjnych zmian.

Jest kilka filmów oddających specyficzną fińską mentalność. Moim zdaniem najlepszymi przykładami są szczególnie filmy najsłynniejszego fińskiego reżysera- Akiego Kaurismäkiego. Aki Kaurismäki:


Jako ciekawostkę moge dodać, że w jęgo filmach pojawiają się zawsze (lub przynajmniej prawie zawsze): alkohol, papierosy i psy, ale oczywiście nie są to filmy na ten temat. Filmy te są wyjątkowe i nie da się porównać tego z żadnym innym kinem. Filmy poruszają bardzo ważne sprawy, generalnie są po części krytyką nowoczesnego świata i pochwałą dla standardowych wartości, jak np. prawda, uczciwość, sprawiedliwość. Jednak jest tam również miejsce na humor, ale jak mówiłem, ciężko opisać ten styl.
Wielu może uznać to za najnudniejsze filmy na świecie, ale wielu zdecydowanie doceni te filmy.

Moim zdaniem najlepiej fińską mentalność oddają następujące fińskie filmy, w tym dwa Akiego Kaurismäkiego.

1. Człowiek bez przeszłości (Mies vailla menneisyyttä), 2002r., reż. Aki Kaurismäki (wyświetlany w kinach w Polsce).2. Światła o zmierzchu (Laitakaupungin valot), 2006r., reż. Aki Kaurismäki (wyświetlany w kinach w Polsce).3. "Para do życia" (Miesten vuoro). Przedstawieni są zwykli Finowie podczas korzystania z sauny (w Finlandii jest więcej saun niż domów) oraz ich historie życiowe, 2010r., reż. Mika Hotakainen.

8

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię