PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32734}
7,7 17 640
ocen
7,7 10 1 17640
6,9 12
ocen krytyków
Dekalog IX
powrót do forum filmu Dekalog IX

Nawiązanie do Trzech kolorów

użytkownik usunięty

Nie wiem czy ktoś to zauważył czy tylko ja? Scena gdy Machalica stoi i patrzy w okno jest sceną z Białego, nie muszę chyba dodawać o scenie w której staruszka wyrzuca śmieci. I jeszcze ta dziewczyna, która nie mogła śpiewać ze względów zdrowotnych, czy to nie Weronika?

użytkownik usunięty

Chodziło mi oczywiści, że to Trzy kolory i Podwójne Życie Weroniki nawiązuje do Dekalogu IX, nie odwrotnie.

użytkownik usunięty

Mam podobne odczucia co do Oli z "Dekalogu 9". Zapewne to jej wątek został rozbudowany, a nawet "sklonowany" w "Podwójnym życiu Weroniki". Tam też, tak jak w tej części "Dekalogu", jest mowa o nieistniejącym kompozytorze Budenmayerze (Zbigniew Preisner).

Co ciekawe, jeśli potraktować jako całość i scenariusz "Dekalogu 9" i sam film, to można odnaleźć pierwowzór obu Weronik.
W filmie operacja serca (przeszczep) się udaje, a dziewczyna ma pretensje do kardiochirurga, że już nie jest sobą (wcześniej chciała tylko żyć - kariera, do której miała za słabe serce, jej nie pociągała, a teraz bardzo pragnie śpiewać i być popularna). Potem jest, co prawda scena, w której Roman mówi, że ktoś mu umarł - ale moim zdaniem ma na myśli żonę, Hankę - przestała dla niego istnieć, bo odkrył jej cielesną zdradę.
W scenariuszu natomiast chora na serce Ola umiera - operacja się nie udaje. A przecież została wykonana tylko po to, by dziewczyna mogła śpiewać. Gdyby z tego zrezygnowała, i bez zabiegu by żyła.

użytkownik usunięty

Mam podobne odczucia co do Oli z "Dekalogu 9". Zapewne to jej wątek został rozbudowany, a nawet "sklonowany" w "Podwójnym życiu Weroniki". Tam też, tak jak w tej części "Dekalogu", jest mowa o nieistniejącym kompozytorze Budenmayerze (Zbigniew Preisner).

Co ciekawe, jeśli potraktować jako całość i scenariusz "Dekalogu 9" i sam film, to można odnaleźć pierwowzór obu Weronik.
W filmie operacja serca (przeszczep) się udaje, a dziewczyna ma pretensje do kardiochirurga, że już nie jest sobą (wcześniej chciała tylko żyć - kariera, do której miała za słabe serce, jej nie pociągała, a teraz bardzo pragnie śpiewać i być popularna). Potem jest, co prawda scena, w której Roman mówi, że ktoś mu umarł - ale moim zdaniem ma na myśli żonę, Hankę - przestała dla niego istnieć, bo odkrył jej cielesną zdradę.
W scenariuszu natomiast chora na serce Ola umiera - operacja się nie udaje. A przecież została wykonana tylko po to, by dziewczyna mogła śpiewać. Gdyby z tego zrezygnowała, i bez zabiegu by żyła.

Moment, gdy Roman odbierał narty dla żony. Mężczyzna wsuwał je w zatrzaski(?)- tu pojawiają się wszystkie trzy kolory- niebieski, biały czerwony. Stale przewijający się niebieski kolor.. A bohaterów białego i Dekalogu IX łączy ten sam problem, czyż nie?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones