PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=118062}

Dobry wojak Szwejk

Dobrý voják Švejk
7,4 4 637
ocen
7,4 10 1 4637
7,0 3
oceny krytyków
Dobry wojak Szwejk
powrót do forum filmu Dobry wojak Szwejk

Výborný

ocenił(a) film na 10

Niesamowicie pozytywny film, boże jaki pozytywny!. Sprawia wrażenie bajecznego idealnego świata gdzie bandyta uderza pałka w głowę przechodnia nad którą momentalnie pojawiają się aureola gwiazdek i ptaszków. Świat bez przemocy i problemów egzystencjalnych. Nie istnieje jakby zło w czystej postaci, przybiera formę złośliwego urzędnika czy nazbyt gorliwego wojskowego. Świat w krzywym różowym zwierciadle. Świat czasów zaborów. Prawda czasu, prawda ekranu? Niekonieczne. "Dobry wojak Szwejk" to film czeski a kraj "knedlików, Husa, Śkody,absyntu" chociaż graniczący z polską i mający podobne doświadczenia historyczne jest zgoła inny. Jak inny? Czy ktoś zna polskiego Szwejka a może zna czeskiego Macieja Chmielnickiego? Przewrotne podporządkowanie się to naczelna dewiza Józefa, który meldując się posłusznie waży sobie niezłe piwo, które ze smakiem spija... Nieschodzący uśmiech z jego twarzy w starciu ze srogimi minami wąsatych wojskowych każe jednoznacznie trzymać jego stronę i patrzeć oczami Józefa na Czechy okresu zaborów. "Dobry wojak.." to społeczeństwo czeskie okresu zaborów w przekroju. Obowiązkowa pozycja dla każdego kino maniaka i tylko bez lektora proszę a kto ma wątpliwości - Maciej Stuhr wytłumaczy w skeczu "Lista dialogowa"
Ps. Poslušně hlásím to "Przygód dalsza część dobrego wojaka Szwejka" "Szwejk 2"...

ocenił(a) film na 10
industrialx1

Urokliwe, komediowe, cacuszko - 10/10!!!

ocenił(a) film na 10
industrialx1

To prawda. Doceniłem ten film teraz po wielu latach i obejrzałem go w oryginale, rozumiejąc w zasadzie 95% jego treści (doskonalę cały czas swój czeski). Dawno się tak nie uśmiałem na jakiejkolwiek komedii - co najmniej kilka długich wybuchów śmiechu, a największy na zakończenie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones