PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=483446}
6,5 80 824
oceny
6,5 10 1 80824
5,5 6
ocen krytyków
Dorian Gray
powrót do forum filmu Dorian Gray

Film nie jest zły, jeśli ogląda się go pierwszy raz, nie mając pojęcia o książce. Natomiast jeśli ktoś przeczytał "Portret Doriana Graya", może być nieco zawiedziony. Film dobry, poprawny, ale znając przesłanie Oscara Wilde, trochę jednak zbyt wymuskany, a zdecydowanie za mało mroczny. Rozumiem, Dorian był przepięknym młodzieńcem, ale kontrastujący powinien być tutaj jego mroczny charakter i bezwzględna osobowość, tego mi jednak brakowało. Świetnie zagrał Firth, poza tym muzyka była doskonała. Polecam tym, którzy nie czytali. A tym, którzy to zrobili, aby porównać z oryginałem.

zai83

Moim zdaniem ten film należy traktować jako osobną historię, nie porównywać go do książki, bo wtedy faktycznie można się zawieść. :) Książkowy Dorian i filmowy to dla mnie dwie zupełnie różne osoby i tak też podchodzę do tego filmu. :)

ocenił(a) film na 7
piratka39

Dobre podejście :)
Ja też podchodzę osobno do książki i filmu.
Nie wiem czy dało by się przenieść klimat z książki do filmu, według mnie to dosyć trudne zadanie. Oscar Wilde stworzył coś niezwykłego. :)

Angella49

Dokładnie. Lepiej zamiast porównywać film i pierwowzór, traktować je jako osobne dzieła. :) Jestem przeciwniczką patrzenia na film przez pryzmat książki, nic dobrego z tego nie wynika.

Masz rację, nie da się przenieść na ekran klimatu stworzonego przez Wilde'a. Choć filmowy klimat też jest fajny, choć na swój własny sposób.

ocenił(a) film na 7
zai83

Przyznam szczerze, że film wydziałem już jakiś czas temu, a aktualnie jestem tuż po lekturze pierwowzoru.

Według mnie książka jest bardziej subtelna w opisach, dzięki temu zło w niej ukazane jest bardziej tajemnicze i... kuszące. W filmie podążanie za rozkoszami i pragnieniami Doriana zostało strasznie uproszczone i ograniczone jedynie do seksu.

Jednak jeżeli, tak jak stwierdzili przedmówcy, spojrzymy na film jako oddzielne dzieło, to według mnie jest całkiem dobry. Bardzo dobrze dostosowano 120-letni utwór do potrzeb współczesnego kina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones