PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=702081}

Dyplomacja

Diplomatie
6,5 1 320
ocen
6,5 10 1 1320
6,2 5
ocen krytyków
Dyplomacja
powrót do forum filmu Dyplomacja

Film rozpoczynają dokumentalne zdjęcia całkowicie zniszczonej, popowstaniowej Warszawy, umieszczone tu zdaje się po to, byśmy na koniec odnieśli wrażenie, iż szwedzki konsul, frankofil, uratował do społu z wyniosłym, ale przecież ludzkim (słodycze dla dziecka, niemoce starszego pana) Paryż przed zemstą nieobecnego Hitlera. Ja nie odniosłem takiego wrażenia, powiem więcej - ten film nie wywarł na mnie pozytywnego wrażenia. Lubię teatr, szczególnie teatr faktu, ale tu było francuskie ględzenie na temat udziału Francuzów (zaokienne powstanie, sugerowanie, że Paryżanie dają radę) w pokonaniu dogorywającej II Rzeszy. Fakt był jeden: owszem, istniały plany wysadzenia mostów i kilku zabytków Paryża, cała reszta, to coś na kształt "Bękartów wojny" i sławnego zamachu na Hitlera w Paryżu. Niestety, słowa, słowa, słowa, albo inaczej - ple, ple, ple Hollande i Merkel, no i mamy Cezara.
„My jako jeden z czwórki krajów, które pokonały Hitlera”, „tyle nasz naród musiał wycierpieć”, „nasz bohaterski ruch oporu”, „nasze dywizje pancerne zdobyły Paryż”, „zwycięskie powstanie paryskie” - tak po dziś dzień parlają Francuzi (a w każdym razie taka jest oficjalna wersja II WŚ) . Ani słowa o transportach Żydów, współpracy z Niemcami, walce ramię w ramię z Niemcami przeciwko Amerykanom i Brytyjczykom. Niemcy nie musieli we Francji trzymać właściwie żadnych oddziałów wojskowych, te które były – to strzegły wybrzeży. Tyle wniosła Francja aż do czasu De Gaulle'a i rachitycznego ruchu oporu. Nawet gdyby Paryż leżał nad Wisłą, nie wyglądałby tak jak nasza stolica pod koniec '44, właśnie z tych powodów, o których wyżej. Mieli szczęście i niech się cieszą, bo - prawem kaduka - Francja dostała status państwa równego Stanom, Rosji i Wlk. Brytanii! Nawet groteska powinna mieć swoje granice. Ten film, jak i wcześniejsza sztuka, są dla mnie właśnie groteskowe.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones