PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5293}

Dzień świstaka

Groundhog Day
7,2 147 642
oceny
7,2 10 1 147642
8,2 31
ocen krytyków
Dzień świstaka
powrót do forum filmu Dzień świstaka

Pętla czasu

ocenił(a) film na 8

Po obejrzeniu tego filmu zacząłem rozglądać się dookoła i nagle zrozumiałem jak wiele osób z własnej woli staje się więźniami pętli czasu. W moim otoczeniu pełno jest ludzi, którzy wykonują codziennie te same czynności. Co prawda wszyscy w pewnym stopniu się "powtarzamy", ale niektórzy robią i mówią w kółko to samo. Mam wrażenie, że ludzie wolą być nieszczęśliwi w dobrze poznany sposób niż zaryzykować i coś w swoim życiu zmienić.

Ten film jest tak dobry dlatego, że pobudza do przemyśleń i zachęca, żeby się rozwijać i poznawać nowych ludzi, bo można wtedy trafić na kogoś wyjątkowego.

ocenił(a) film na 8
Dizzy87

Miałem dokładnie takie samo wrażenie :) W pewien sposób nawet wyprzedzałem myśli domowników. Ach ta wyobraźnia ...

ocenił(a) film na 8
ConmanPP

Zgadzam się. Ten film świetnie pokazuje, że bardziej niż okoliczności liczy się nasze nastawienie i sposób patrzenia, a także to, co robimy z naszym życiem tu i teraz. W pewnym sensie wszyscy żyjemy w dniu świstaka - jutra nie ma, możemy przebywać tylko w w chwili obecnej, a przyszłość - kiedy nadejdzie - będzie tym, czym jest teraźniejszość. Kto myśli stale o przyszłości lub innych miejscach, wyobrażając sobie, że gdzieś tam, za jakiś czas, będzie szczęśliwszy, i nie akceptuje tego, co otacza go dziś, ten nie dostrzega, że życie przecieka mu przez palce, a on sam jest wewnętrznie martwy. Ten film genialnie pokazuje jak mozolnie, każdego dnia poszukujemy w życiu sensu, zmieniamy złe nawyki, zdobywamy nowe umiejętności, kształtujemy charakter i pielęgnujemy relacje z innymi - pod warunkiem, że podejmujemy wysiłek, żeby coś w sobie zmienić i czegoś się nauczyć oraz doceniamy świat i innych za to, jacy są. Taka przemiana wymaga czasu i wielu powtórek, popełniania tych samych błędów i wyciągania wniosków. Bywa frustrująca, monotonna, przygnębiająca, ale pojawiają się w jej trakcie chwile odkrywcze i inspirujące, które napędzają nasz rozwój. Z czasem optymizm, empatia i wrażliwość na uroki życia stają się naturą Phila, a on sam przestaje postrzegać pętlę codzienności, w której się znalazł, w kategoriach kary i zaczyna doceniać ją jako dar czasu. Czasu, który można przeznaczyć na rozwijanie talentów oraz bycie z innymi i dla innych - bezinteresownie, spontanicznie, ze szczerą przyjemnością. Dając dużo z siebie, dużo dostajemy w zamian. Kapitalny film, bez łopatologii i z humorem. Godny polecenia wszystkim, którzy czują się z jakichś względów wypaleni :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones