PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=912}

Dzieci niebios

Bacheha-Ye aseman
8,0 9 696
ocen
8,0 10 1 9696
8,0 8
ocen krytyków
Dzieci niebios
powrót do forum filmu Dzieci niebios

Zwrócicie uwagę

ocenił(a) film na 8

na zdrobniałą formę słowa ‘buty’ funkcjonującą w filmie. Zgubiły się buciki, dla Europejczyka mało znacząca cześć codziennego stroju. Mamy ich po kilka par. Na zimę, lato, wiosnę....

Postacie przedstawione w filmie to prawdziwe Dzieci niebios.
Młody, 9 letnie Polak, o czym myśli? No przecież. W głowie mu tylko dobra zabawa, słodycze i bajki. Często powtarza: ‘mamo, ja się nudzę’, ‘zawiąż mi sznurowadła’.
Irańskie dzieci przedstawione w filmie, sprzątają, gotują, jednym słowem pomagają rodzicom. Starają się przysporzyć im jak najmniej problemów. Nie informują o zgubionych bucikach, aby nie narazić ich na kolejny wydatek, z drugiej strony wstydzą się pokazać publicznie w sandałach.
Nie wiem czy to z powodu biedy, czy ze względów religijnych charakteryzują się niezwykłym poszanowaniem mienia. Nie posłodzą herbaty cukrem, który jest u nich tylko na przechowanie.

Film Majida Majidia to prosta historia, ale pamiętać należy, iż kinematografia Irańska do najstarszych nie należy. Zdjęcia były dobre, muzyka też.
Ten obraz potrafi urzec.

ocenił(a) film na 10
KYRTAPS

świetna wypowiedź, bardzo mi się podobała

ocenił(a) film na 8
KYRTAPS

Z tego co miałem przyjemność zauważyć, kinu irańskiemu nie można odmówić jednego - jest do bólu autentyczne. Nikt nawet nie próbuje nas oszukać, że oglądamy wycinek prawdziwych zmagań ludzi o związanie końca z końcem. Gdy w ostatnich latach, głównie przez despotyczne sądy USA Iran stał się siedliskiem ganiających wariatów ze środkami do wzbogacania uranu, "Dzieci niebios" stają się rewelacyjną odtrutką na postrzeganie tego kraju jako siedliska wszelkiego zła.

A tu także żyją zwykli ludzie. Nigdy nie zapomnę obrazu płaczącego chłopca, z powodu tego, że...wygrał bieg. Przecież on chciał być tylko trzeci. Za to byłyby buciki dla jego siostrzyczki. Nie I-Pod, czy inne duperele, na które polują galerianki, czy inni zblazowani gimnazjaliści. Tu gra toczy się o...buty. Ale ile przy tym autentyzmu.

Mała perełka.

Moja ocena - 8/10
GRIFTER POLECA !!

ocenił(a) film na 9
Grifter

(spoiler) Film jest urzekający, piękny i zdecydowanie dający do myślenia, szczególnie nam, "ludziom zachodu". Film o głebokiej miłości (całej rodziny, ojca do dzieci, ojca do matki, dzieci między sobą) w prostym, biednym życiu. O tym, co jest w życiu naprawdę ważne. Nie piersze miejsce, nie bogactwo, nie myślenie o sobie, a Miłość i umiejętnosć cieszenia się z drobiazgów (jak dziewczynka, która znalazła długopis Zahre, zafascynowana "pobawiła się" ni z wielką radością w oczach i kolejnego dnia zwróciła go właścicielce. Wzruszające małe dzieło z piękną muzyką.

użytkownik usunięty
Grifter

Hahah ten nademna napisał na poczatku spoiler i dobrze ale na bank tylko dlatego ze przeczytal co pisze koles nad nim, skumał ze ten Grifter to kretyn który opowiedział koniec filmu w 2 czesci swojego posta nie informując nikogo że ma taki zamiar, więc napisał (spoiler) przed swoim tekstem! I bardzo dobrze bo za to masz odemnie od dziś szacun :O

ocenił(a) film na 8

Trzeba być pieprzonym kretynem (daj znać House'owi, może znajdzie przypadłość na którą cierpisz), by czytać jakiekolwiek boardy przed obejrzeniem filmu. Te oznaczone jako 'Spoiler' tym bardziej. Nie przejmuj się. Nieudacznikom twego pokroju obiecuję przypomnieć następnym razem ze 4 czy 5 razy...

ocenił(a) film na 9
KYRTAPS

A mnie najbardziej zastanawia to, że dzieciak woli być wyrzucony ze szkoły niż pójść do niej w sandałach.

Poza tym - nie ma również co przesadzać. W cieplejszych klimatach buty nie są aż tak istotne jak np w Polsce.
Bardziej o wstyd ty chodzi niż jakieś tam realne potrzeby.

ocenił(a) film na 7
KYRTAPS

SPOJLERY!!!

Wszystko OK, ale pozwole sobie sprostować - kinematografia irańska bynajmniej nie ma jakiejś bardzo krótkiej historii. Na wikipedii angielskiej jest ciekawy artykul. Jej korzenie siegają początków XX wieku, a w latach 60-70 był pewien rozkwit. Nie można więc tłumaczyć pewnych, moim zdaniem trącających banałem, rozwiazań krótką historią perskiego kina.

Tzn. zgadzam się generalnie z Wami, że film ciekawie przedstawiał uczucia łączące rodzinę, biedę w Teheranie, determinacje chłopca, etc, jednak niektóre środki stylistyczne (jak myśli chłopca w czasie biegu, wspomnienia obietnic, że na pewno zdobędzie buciki dla siostry, które miały go zdeterminować do zdobycia 3 miejsca) były trochę kiczowato patetyczne. Na szczęście tylko trochę i można na to przymknąc oko, gdyż inne sekwencje, jak np wizyta ojca i syna w bogatej dzielnicy czy dialog alfabetem arabskim w zeszytach na początku filmu (między bratem a siostrą) albo równoległe zmontowane 2 sekwnecji - biegu siostry i biegu brata pod koniec filmu były bardzo udane. Film świetnie oddawał też klimat ciasnych, brudnych uliczek irańskiego molocha.

Generalnie na plus, choć po moim pierwszym seansie filmu Majidiego mogę jak na razie powiedzieć, że niestety Farhadi czy Ghobadi to nie jest. Zobaczymy, może kolejne jego filmy bardziej przypadną mi do gustu. Tak czy siak polecam.

ocenił(a) film na 7
KYRTAPS

Iran – to rzeczywiście wspaniały świat… ale oczami dziecka, bo dorosłej kobiety to już raczej nie.
I nie mówcie, że wam się tak w tym kraju podoba. Bo z szybkiego łącza to raczej nie zrezygnujecie żyjąc w tej strasznej Europie…
Spoiler, Spoiler
To celowanie w trzecie miejsce – wzruszające!! Dobry film.

mozgokop

W strasznej Europie? Allah przeniosl Iran na "nasze wody" cuda sie dzieja! ...
apropo zdrobnialej formy, wierze ,ze znasz perski ,zeby moc powiedziec ,ze to jest wiarygodne tlumaczenie...
Co do filmu ABSOLUTNY Brak zdolnosci aktorskich tych dzieciakow razil po oczach i nie dalo sie tego ogladac....
Nie zrobil na mnie zadnego wrazenia...muslim natrzaskal 3 dzieciakow, i dziw bierze ,ze na buciki nie maja! myslal pewnie ze Allah mu poblogoslawil...ale taki dramat to i u nas mozna nakrecic, jechac na wioche gdzie trzaskaja po 5 bachorow i kazde nosi ciuchy po tym najstarszym...a bo to malo 5, sa i tacy co 9 maja i jeszcze robia...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones