PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=374034}

Dziewczyna z sąsiedztwa

The Girl Next Door
7,0 27 801
ocen
7,0 10 1 27801
4,7 3
oceny krytyków
Dziewczyna z sąsiedztwa
powrót do forum filmu Dziewczyna z sąsiedztwa

spoilery

Miał tyle okazji, żeby pomóc tej dziewczynie...
- czemu nie powiedział o tym rodzicom?
- wezwał policjanta, ale zeznał, że dziewczyna była bita w ogrodzie czy jakoś tak, czemu nie powiedział wprost, że była uwięziona w piwnicy? Wiem, policja przymykała oczy itd. ale jednak policjant odwiedził ten dom i gdyby miał jasno określone, że ofiara jest w piwnicy, to może by tam zajrzał?
- przychodził tam żeby mówić, że nie może jej pomóc, w końcu zaplanował ucieczkę, ale czemu tak późno?

koniec spoilerów

Film dobry i szokujący, tym bardziej że oparty na faktach. Fabuła zbyt jednowątkowa, ale skoro oparta na faktach, to chyba nawet lepiej, że reżyser specjalnie nie ubarwiał.
Jak pomyśleć, że takie coś rozegrało się naprawdę, to uderza nie tylko okrucieństwo ale i głupota, zwłaszcza tego filmowego Davida, że nie zadziałał, choć tak bardzo chciał i miał możliwości.

guliver_filmweb

Całkowicie się zgadzam, oglądając ten film strasznie denerwowała mnie ta jego bierność. Przeczytałam książkę Jacka Ketchum'a na podstawie której ten film powstał i nasuwa mi się tylko jedna odpowiedź - w jakiś sposób go to fascynowało. Oczywiście że miał dużo możliwości, żeby pomóc jej wcześniej. Ostatecznie zauważa że sprawy zaszły za daleko ale zdecydowanie za późno i moim zdaniem nie umniejsza to jego winy.
Chciałam zaznaczyć że reżyser przedstawił historię z książki, która nieco różni się od prawdziwych wydarzeń.

ocenił(a) film na 8
czarna_lady

a ja się z Toba nie zgodze, że to go fascynowało. Mnie sie wydaje, że bierność Davida wynikała właśnie z spacyfiki ówczesnych czasów. Sama się nad tym zastanawiałam po obejrzeniu ale również w trakcie filmu. I myslę, że właśnie w filmie jest odpowiedz. Na początku jest mowa, że były to takie czasy, że nikt w nic nie wierzył, że jeśli coś się działo to przymykało się na to oczy. Ponadto Ruth mu groziła. Jego postawę interpretuję tak: z samego początku David nic z tym nie robił, bo ta przemoc fizyczna i psychiczna nie była aż tak dosadna, a jako, że był to mały chłopiec, myślę, że nie zdawał sobie z tego aż takiej sprawy. Później gdy sprawy zaszły za daleko, David sam się bał i- albo bał się powiedzieć o tym rodzicom albo nie powiedział bo wiedział, że mu nie uwierzą.
Choć zastanawia mnie jeden moment z filmu- pamietacie jak David rozmawiał z swoim tatą na temat bicia kobiet? Odpowiedział mu wtedy, że kobiety są często denerwujące, ale nie wolno ich bić, bez względu na wszystko, i aby się modlił, żeby go nigdy nie widział jak bije kobietę. Wtedy David miał okazję mu o tym powiedzieć. I tu pytanie- dlaczego wtedy mu nie powiedział?

givemeonereason

Wydaje mi się, że w tej konkretnej sytuacji po prostu zrozumiał słowa ojca tak, że Meg mogła zasłużyć na swój los. Tutaj odniosę się znowu do książki gdzie w tym momencie David przypomina sobie, że jego ojciec bił kiedyś matkę, w związku z tym jego odpowiedź nie jest jednoznaczna, niby nie wolno bić kobiet ale bywają denerwujące - wniosek są sytuacje kiedy można. Wydaje mi się, że tak to zinterpretował.
A co do jego bierności, nie wątpię że się bał ale ostatecznie zdecydował się jej pomóc - wtedy przestał się bać? Zgodzę się, że początkowo może nie zdawał sobie sprawy ale moim zdaniem mógł jej pomóc dużo wcześniej. Mnie osobiście podczas oglądania tego filmu towarzyszyły 2 odczucia - współczucie tej dziewczynie i złość że on nawet nie próbuje jej pomóc.

ocenił(a) film na 8
czarna_lady

Więc mamy odpowiedz. Nie powiedział bo przypomina sobie, że ojciec bił kiedyś matkę. Ale ktoś kto nie czytał książki a oglądał tylko film, tego nie wie ;)
ogólnie postać Divida jest bardzo "dziwna" (nie iwem czy to dobre słowo). Chciał pomoć, bał się, troche go to przerażało, ale nie powiedział nigdy nikomu wprost co widział i co się dzieje w tej piwnicy. Tak myslę, że scena gwałtu i przypalania była punktem kulminacyjnym i po tym David postanowił dłużej nie zwlekac i działać. Myslę, że wtedy dopiero otworzyły mu się całkowice klapki na oczach bo był pewnien że następnego bliższego spotkania z Ruth może już nie przeżyć.

givemeonereason

Błagam Cię, jakie klapki na oczach? Nie oceniaj go, jak nie byłeś/nie byłaś w podobnej sytuacji będąc małym dzieckiem, kiedy ktoś mówi Ci, że zabije kogoś na kim Ci zależy, kiedy nie masz oparcia w rodzicach albo boisz się wręcz właśnie tego, że od początku nie zrobiłeś/aś nic więcej aby pomóc, zapobiec etc.

guliver_filmweb

Gdybyś była w takiej sytuacji jako dziecko, to byś zrozumiała, czego David się bał i dlaczego nie powiedział nikomu.

guliver_filmweb

A ja nie odnoszę takiego wrażenia. Na początku było bicie - wtedy były pewne inne czasy, nie wiem, nie znam się, ale nie poleciałabym w takiej sytuacji do rodziców i nie powiedziała o tym. Dlaczego? Pewnie wydawałoby mi się, że to nie moja sprawa itp. Potem już było oczywiście gorzej, ale zauważ, że on wiedział, że to jest złe i chciał, żeby przestali. Może po prostu się bał i nie potrafił tego powiedzieć wprost... Nie wiem, co bym zrobiła na jego miejscu. A to że powiedział matce "Przepraszam", według mnie wyjaśnia wszystko.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones