Film

Dziura

Le trou
1960
2 godz. 12 min.
8,1 1 814
ocen
8,1 10 1 1814
3 180
chce zobaczyć
{"rate":8.5,"count":4}
{"id":"92977","linkUrl":"/film/Dziura-1960-92977","alt":"Dziura","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/29/77/92977/7261299.2.jpg"}
Młody więzień trafia do celi zajmowanej przez czterech spiskowców. Ci zastanawiają się, czy wtajemniczyć go w swoje plany. Więcej Mniej
Dziura zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

{"linkA":"#unkown-link--stayAtHomePage--?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"#unkown-link--stayAtHomePage--?ref=promo_stayAtHomeB"}

Film opowiada autentyczną historię ucieczki z więzienia, w której sam autor powieści i współscenarzysta José Giovanni brał udział w 1947 roku. Młody, wykształcony więzień Gaspard (Marc Michel) zostaje przeniesiony z innej celi. Nie z własnej woli trafia w sam środek spisku czterech zatwardziałych wyrokowców. Jego przybycie zmusza pozostałych do decyzji: wstrzymać ucieczkę czy dopuścić go do tajemnicy.

na podstawie
José Giovanni (powieść) / Jacques Becker (dialogi)
studio
Filmsonor / Play Art / Titanus
tytuł oryg.
Le trou
inne tytuły
Le Trou Miedzynarodowe
The Night Watch USA
Le Trou Wielka Brytania
Le Trou USA
The Hole
Więcej...
Dla zwiększenia realizmu reżyser Jacques Becker obsadził film aktorami niezawodowymi. Jeden z nich, Jean Keraudy, brał nawet udział w ucieczce, o której film opowiada.
Więzienie La Sante zostało odtworzone w filmie w najdrobniejszych szczegółach, dzięki pomocy trzech rzeczywistych uczestników ucieczki, których Becker zatrudnił jako konsultantów.
Film został nakręcony w 10 tygodni.
"Le trou" to doprawdy niezwykły film, podobnie jak niemal wszystko, co się z nim wiąże. Historia ucieczki z więzienia przedstawiona w filmie wydarzyła się ponoć naprawdę. Tej desperackiej próby odzyskania wolności miał dokonać niejaki Jose Giovanni wraz ze swoimi współwięźniami. Wówczas groziła mu gilotyna. Kiedy kilka lat później za sprawą starań ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 82%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Intryga niby prosta. Niby wiemy, co będzie dalej. Ale film gęsty, nie pozwalający oderwać oczu. Ze znakomitymi rolami aktorów i naturszczyków. Znakomita czarno-biała fotografia. Becker w najlepszym wydaniu.

 • Świetny.

  jo777 ocenił(a) film na 9

  Zakończenie powalające.

  8
  • Świetny

   Troublesome ocenił(a) film na 9

   Napięcie nieprzerwanie od początku do końca. Usiadłem do tego filmu wieczorem po nieprzespanej nocy. Jeszcze się najadłem i już ledwo na oczy widziałem - a jednak parę minut filmu i miałem gdzieś sen. Polecam. : )

   5
   • Zakończenie intrygujące. A jednak żabojady umieją czasami zrobić dobre filmy.

   • Poezja

    użytkownik usunięty

    Minimalizm,surowosc----- co w zamian dostajesz------ lekkosc,maksymalizm,max mojego zainteresowania obrazem na ktory trace swoj czas.Piekny film.