PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3493}
5,3 8 555
ocen
5,3 10 1 8555
4,7 7
ocen krytyków
Ferdydurke
powrót do forum filmu Ferdydurke

Upajamy się malowniczym widokiem torturowania, oszpecania, niszczenia fizycznego i psychicznego człowieka przez człowieka. Jesteśmy powoli tym, czym się brzydziliśmy być: bestią, mordercą… Zabić za słowo, religie, za 5 złotych.Honorujemy twórców tego typu wizji… Za kilka lat uczcimy zbrodniarzy wojennych, ludobójców i oprawców nazistowskich za wybitny wkład w powstawanie tego typu książek i filmów za krzewienie przestępczości…Idziemy w absurd, drogą własnej słabości duchowej, emocjonalnej i psychicznej…Oto silny i prawy człowiek…





W tego typu książkach nie ma pozytywnych wartości, nie ma przestrogi i morału oraz elementu, który mógłby wzbudzić w nas refleksje i zastanowienie nad człowieczeństwem i czekającymi go zagrożeniami... Książki tego typu pokazują tylko nasze mroczne wnętrze bez żadnych duchowych i moralnych ograniczników...


”Dzieła” tego typu są swoistym zaproszeniem i materiałem demonstracyjnym dla słabych zagubionych jednostek, podpowiadają one tej słabej i kruchej a nawet chwiejnej konstrukcji jak wyjść z cienia i pokazać swój obłęd światu...


Świat opisany w książce Ferdydurke , książce której nie powinno być wśród lektur szkolnych jest bardzo zepsuty... Takie książki jak ta pokazują tylko to, co przyciągnie młodych jeszcze nie ukształtowanych psychicznie odbiorców niszcząc ich nieukształtowana duszę i sposób myślenia, światopogląd oraz podejście do istotnych spraw, jakimi są związki miedzy ludzkie i sposób życia oraz egzystencji społecznej.Pisarze,artyści,widzowie i telewizja, światowa kinematografia w poszukiwaniu sensacji posuną się do wszystkiego negując zasady moralne i łamiąc je w imię słupka oglądalności i ciekawości...



Przesłanie tego typu filmów i książek jest jasne omijaj wartości moralne , tradycje ideały, a kochaj bezgraniczną wolność to wszystko, czego potrzebujesz...


Tego typy dzieła zamiast opowiadać o miłości, poświeceniu, zasadach czy wierności opowiadają o nienawiści do innowierców, polityków i doskonale radzą sobie w szkalowaniu ludzi o innych przekonaniach i poglądach...

Kolejnym przykładem tandety jest Spartakus stylizowany oczywiście na modnym Gladiatorze, serial pokazujący tylko jedno nagość, efekty specjalne, orgie, władze, podstęp i próżności, zero prawdy historycznej tamtych czasów brakuje tylko podjeżdżającego Ferrari i złotych zegarków, bo karate, kapoeire i kilka innych sztuk walki oczywiście mamy. Gdyby reżyser mógłby to i miecze świetlne znalazłyby się w posiadaniu tytułowego bohatera...
Tematem takiego pseudo historycznego filmu może być walka o władze, wielkość penisa, orgie w więzieniach lub nienawiść panienki po liftingu do napakowanego steryda... Ta spreparowana prawda historyczna aż człowieka przygniata do fotela...Gratuluje...Gratuluje głupoty czekam z niecierpliwością na Iliadę Homera i walki w klatkach Achillesa i Hektora w rytmie przebojów rap...

Boli mnie, iż człowiek jest na tyle głupi próżny oraz pozbawiony zasad, iż nie widzi tej manipulacji w świecie realnym i medialnym, że nie jest czujny, że nie odrzuca tego, co złe, że nie chroni siebie i swoich dzieci przed zepsuciem, zwyrodnieniem... Gdzie ideał rodzica? Opiekuna? Przekazującego wartości i zasady? Chyba umarł wraz z innymi wartościowymi ...
Wartości, zasady, moralność to słowa, które tworzyły przez wieki człowieka w jego prawdziwym ludzkim i duchowym wymiarze



"obecnie te słowa zostały zakopane pod sterta masek i kłamstw..".



Grupa kilku tysięcy mądrych Illiminatów opanowała wasze umysły, ciała dyskredytując zasady i moralność... Tak naprawdę wystarczy tylko spojrzeć wstecz, aby zobaczyć, do czego posunął się absurd świata od lat 80, zobaczymy wtedy, jakie tabu zostały złamane, co wolno było a co wolno dzisiaj…Tragedia ludzkości galopuje w zawrotnym tempie …



" A my cieszymy się pseudo wolnością podesłana nam we wnętrzu konia trojańskiego…"


Książka Ferdudurke ukazuje chore wartości dla ludzkości ...

Absurd dzisiejszych czasów nie jest rozrywkowy jak ten z filmów Barei, ale niebezpieczny atakujący i zmieniający nasze prawdziwe oblicze w

"maski"

zakrywające wzbierającą agresję…







" No i macie swoją wolność…"

ocenił(a) film na 2
adorixon

Człowieku, to jest forum filmu "Ferdydurke" wyreżyserowanego przez J.Skolimowskiego a nie książki "Ferdydurke" napisanej przez W.Gombrowicza. Jak już jesteś na forum dot. filmu i piszesz tak długi post, to fajnie by było napisać chociaż jedno zdanie na temat.

A co do książki, to albo jej w ogóle nie czytałeś, albo nie zrozumiałeś ani słowa. Nie mam pojęcia skąd wziąłeś te brednie.

ocenił(a) film na 1
olazpola

Co do książki , czytałem ją w liceum , i oglądałem też film. Bardzo szybko też wysunęły mi się odpowiednie wnioski z tego pseudo-dzieła. Dobrze wiem że Gombrowicz napisał chore arcydzieło dla młodzieży kochającej bezgraniczną wolność "życie bez zasad moralnych narzuconych człowiekowi" ... Mogę stwierdzić że ta książka jest pierwszą książką , którą poświęcił bym na spalenie!



"Gombrowicz to ateista i nihilista narodowy , swoją twórczość zapożyczył od francuskich ćpunów ..."


Nie można takich wzorców osobowych prezentować młodzieży, niezależnie od jej
kalibru literackiego....

adorixon

W takim razie masz klapki na oczach, skoro nie widzisz przesłania "Ferdydurke". Poza autotematyzmem, ta książka krytykuje społeczeństwo lat międzywojennych, nie ma w niej ani krzty antypolskości.

ocenił(a) film na 1
Mlodzik91

Książka Ferdydurke jest obowiązkową lekturą w liceum. I dobrze wiem jaki przykład daje młodzieży i jakie wartości ukazuje.. Powinieneś je znać skoro tak dobrze znasz twórczość Gombrowicza i tak go cenisz ...

adorixon

Czy aby na pewno masz na myśli te same wartości co ja? Bo ja tam widziałem wykpiwanie bezdyskusyjnego przyjmowania autorytetów (czy przez samo to, że Słowacki jest klasykiem literatury, mam go ubóstwiać? Szanuję go i jego dokonania, ale osobiście nie zachwycam się jego twórczością), uwolnioną rodzinę bez zasad i podział społeczeństwa na warstwy. Czy ty tego nie dostrzegasz?

Nie musisz sie martwić o młodzież - dla znakomitej większości Ferdydurke to stek bzdur napisanych przez zboczeńca ;). A to jest przykre, bo mogliby spróbować wejść głębiej i zobaczyć co autor miał na myśli :P.

adorixon

Skąd ty to kopiujesz? Przecież dokładnie tych samych zdań a nawet całych fragmentów użyłeś przy "Milczeniu Owiec".

ocenił(a) film na 1
Mlodzik91

Nie kopiuję nic .. . Widocznie doszedłem do wniosku że zdania których użyłem w milczeniu owiec i tu dobrze opisują te dwa dzieła...

adorixon

Jak można używać dokładnie tych samych wyrażeń wobec tak różnych rzeczy. Ferdydurke to satyra i surrealizm, a Milczenie Owiec to thriller psychologiczny. Gdzie tu widzisz punkty wspólne?

ocenił(a) film na 1
Mlodzik91

Dobrze wiem o czym mówi Ferdydurke . Wiem też jakie poglądy na temat człowieka , tradycji wyrażał Witold Gombrowicz... Dla tego go nie trawię ....

Milczenie Owiec to thriller psychologiczny. Gdzie tu widzisz punkty wspólne?

Zauważyłem że nie lubię jednej drugiej powieści i dlatego je opisałem w taki a nie inny sposób ...

adorixon

Nie wiesz pyśku o czym mówi Ferdydurke;) Ale między innymi o Tobie;)

adorixon

http://www.eioba.pl/a/2t38/magia-kina-i-telewizji-umiera-czyli-nowy-wymiar-glupo ty-medialnej

jeśli jest pan autorem tego artykułu, to wybaczę zapożyczenia.
Jednak temat całego artykułu jest zgoła odmienny niż "Ferdydurke".

adorixon

Z którego zakładu psychiatrycznego uciekłeś ? Mam nadzieję, że nie Lublińca bo jest w mojej okolicy :P

ocenił(a) film na 1
zbyncom

Z żadnego... Nigdy tam nie byłem i tam nie trafię .... .Co jak co ale po tym co napisałeś tutaj i po tym jak oceniasz ludzi można dojść do wniosku że jesteś obłąkany i bardzo dobrze znasz zakład psychiatryczny w Lublińcu ... hmm... Niech pomyślę... Sam tam kiedyś byłeś , przeżyłeś tam jakieś koszmary , nie dawno
Cię wypuścili ... A teraz wyładowujesz się na forum... ... Stary współczuję ci ale nie pojmuje myślenia twojego płytkiego , drętwego umysłu ...

adorixon

lol, czy to w ogóle widzisz co piszesz ?

adorixon

myśle sobie, że z Panem nie da sie dyskutować, dialogować... Pan posiada monopol na prawdę o wszystkim... i między innymi o tym co Gombrowicz miał na myśłi.... choć "my" tylko przypuszczamy i dywagujemy.... my interpretujemy... każdy z nas ma inną trajektorię życia... i na swój sposób doświadczeniem własnym percepuje otaczającą rzeczywistość.... tego nie można nikomu odebrać czy zakazać... hmm w Swoim przsełaniu zawarł Pan wiele obserwacji, z którymi się nie można nie zgodzić... ale naprawianie, prostowanie świata idąc drogą, którą Pan proponuje, zaprowadzi nas na manowce... Wolność Wyboru.... jeśli nawet jest opłacona błędami i porażkami to odwieczne parwo ewolucji... (nie chcę wchodzić w sprawy światopoglądowe)... odnoszę wrażenie, że żyliśmy w innych krajach, totalitaryzm nie do końca jest dla Pana w pełni znanym terminem... idzie o Wolność z szacunkiem dla Różnorodnośći...
Pozdrawiam z nadzieją na refleksję.

adorixon

Czy twoim zdaniem jeśli ksiązka wprost nie propaguje ideałów i nie zrzuca ich na czytelnika jak kowadło, to znaczy, że demoralizuje? A nie przyszło ci do głowy, że to jest parodia, satyra, która wyśmiewa opisywane zjawiska? Przykładowo, Młodziakowie zachowywali się absurdalnie i zależało im tylko na tym, by uważano ich za nowoczesnych, dzięki czemu czuli się ponownie młodsi. Zachęcali nawet córkę do nieślubnego dziecka. Taka karykatura ma na celu ośmieszenie zachowania niektórych ludzi, nie propagowania go. Józio natomiast niesamowicie łatwo dawał sobą manipulować. Tu pokazany jest problem, że złe środowisko źle wpłynęło na jego zachowanie. Tak przynajmniej zrozumiałam tą książkę. Niektórych dzieł nie należy czytać dosłownie.

lekuusou

zgadzam się. jak to się mówi, "liczymy na inteligencję odbiorcy". Czy nasze społeczeństwo jest na tyle, żeby wszystko trzeba było mówić wprost? Bez żadnej sprytnej metafory, chwili do zastanowienia się?

ocenił(a) film na 7
adorixon

po co się tak rozpisałeś, nie chcę mi się tego czytać, komentarze powinny być krótkie. Płacą Ci za pisanie takich wywodów ? xd

ocenił(a) film na 9
adorixon

No nieźle, niedawno napisałem w podobnym poście, że nic mnie już tutaj nie zdziwi, jeżeli chodzi o wpisy, a jednak ....

ocenił(a) film na 5
adorixon

Błagam, niech ktoś mi powie, że to była prowokacja...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones