PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=762289}
7,4 7 711
ocen
7,4 10 1 7711
6,9 17
ocen krytyków
Frantz
powrót do forum filmu Frantz

Co Adrien zabrał Annie?

użytkownik usunięty

Wydaje mi się, że nie tylko ukochanego... Zabił Frantza, odebrał więc Annie miłość, szczęście, ślub, rodzinę. Przyznając się do zabicia Frantza odebrał Annie swego rodzaju niewinność, spokój i czarno-białe postrzeganie śmierci i życia. Pozwalając, by nawiązała się między nimi więź ostatecznie, niechcący rozkochał w sobie Annę, a więc zabrał też jej serce i.. nie przyjął go, tylko bardzo delikatnie, z trwogą usiłował nie upuścić go i nie zdeptać. Swoim pojawieniem się w Niemczech mimowolnie uruchomił całą serię zdarzeń, która ostatecznie doprowadziła do tego, że Anna poznała trochę inne oblicze Frantza, sama uwikłała się w kłamstwa i ostatecznie jej samotność była może głębsza niż przedtem. Ale z drugiej strony, to wszystko wyrwało ją z letargu, widok Adriena z narzeczoną, jego kalekie wyznania potrzasnęły nią... więc może będzie w stanie żyć wreszcie trochę pełniej. Nie wiadomo, czy pojawienie się Francuza było dobre,czy złe. Teraz Adrien wie, że nie mając złych zamiarów zranił Annę dwakroć... i musi z tym żyć. A może to nie Adrien odebrał coś Annie, ale wojna? Historia? Bezduszna polityka? Adrien chciał naprawić to, co się wydarzyło, ale prawda jest taka, że nic się nie odstanie. Nie ma tu winnych, choć bohaterowie muszą trochę po omacku mierzyć się z konsekwencjami...

ocenił(a) film na 8

Ciekawy i empatyczny komentarz. Tak, to wojna im wszystkim życie, marzenia, miłość, niewinność.

użytkownik usunięty
Agatonik

Dziękuję! Ten film zrobił na mnie wielkie wrażenie i to pytanie, które postawiłam było dla mnie najistotniejsze.

Adrien zabijając Frantza patrzył mu w oczy. Na froncie to rzadkość, bo walki toczą się na większy dystans i są szybsze. A szkolenie specjalnie redukuje wroga do sylwetki w obcym mundurze, którą w dodatku ma się nienawidzić. Rana odniesiona przez Adriena była subtelna, nie miał nerwicy frontowej, ani fizycznego kalectwa. Sumienie nie pozwoliło mu zapomnieć o czynie, którego żałował, bo zabił też część siebie. Film przedstawia trochę wysublimowany przypadek i zwłaszcza dla Francuzów jednostkowy. Bo w I wojnie światowej zginęło lub zostało kalekami ponoć nawet 60% ich żołnierzy, którzy przewinęli się przez piechotę. Nie bez powodu w 1939 nie chcieli "umierać za Gdańsk", bo ta wojna była ogólnonarodową traumą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones