Film

1974 1 godz. 34 min.
7,0 1 590
ocen
7,0 10 1590
721
chce zobaczyć
{"id":"5858","linkUrl":"/film/Gniazdo-1974-5858","alt":"Gniazdo","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/58/58/5858/7588294.2.jpg"}
Mieszko, polański książę, wspomina swoje życie, władzę i wydarzenia, które doprowadziły do mającej odbyć się nazajutrz bitwy pod Cedynią.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

W przeddzień bitwy pod Cedynią Mieszko, władca Polan, w gorączce wspomina swoje życie. Wbrew woli ojca Ziemomysła przejął po nim władzę, widząc konieczność twardego rządzenia dziedzictwem. Jego brat Czcibor podporządkował mu się, chcąc uniknąć zwady w rodzinie. Mieszko zaprowadził posłuch w drużynie i wśród książąt plemiennych; dlaW przeddzień bitwy pod Cedynią Mieszko, władca Polan, w gorączce wspomina swoje życie. Wbrew woli ojca Ziemomysła przejął po nim władzę, widząc konieczność twardego rządzenia dziedzictwem. Jego brat Czcibor podporządkował mu się, chcąc uniknąć zwady w rodzinie. Mieszko zaprowadził posłuch w drużynie i wśród książąt plemiennych; dla wzmocnienia państwa przyjął od Czechów chrzest i zawarł z nimi sojusz, poślubiając Dobrawę. Uniezależnił się tak, że na swym dworze gościł cesarza Ottona jak równego sobie. Lecz w zjednoczeniu Słowian przeszkadzają mu Weleci, dowodzeni przez Wichmana, i margrabia Hodo, wódz Marchii Brandenburskiej. Pod Cedynią wojska Niemców i Weletów ponoszą klęskę. Mieszko uwalnia pochwyconych germańskich wodzów, by świadczyli przed zachodnim światem o sile nowego państwa Słowian.

studio
Zespół Filmowy "Kadr"
data produkcji
1974
tytuł oryg.
Gniazdo
inne tytuły
Film kręcono na wyspie Wielka Żuława w Iławie (Polska).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Nastrój filmu niepowtarzalny

  Jurand_1410 ocenił(a) film na 10

  tak samo jak znakomita rola Pszoniaka!

  10
  • Niezły

   Gibon_Szybkoreki ocenił(a) film na 9

   miał fajny klimat, nie przynudzał, a poza tym ta gra Pszoniaka wysadzała z butów. Polecam

  • "cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie". Tak na prawdę to mądre powiedzenie wystarczyłoby aby zdefiniować istotę tego filmu. Ale pozwolę sobie na nieco rozbudowaną formę mojej wypowiedzi. Otóż "Gniazdo" to kolejny dowód na to, ze w latach 70 były swoistym złotym czasem dla polskiej ... więcej

  • Sztuką jest nakręcić taki film

   Raedwald ocenił(a) film na 7

   O początkach Polski wiadomo bardzo mało (Wszelkie źródła pisane można policzyć na palcach jednej ręki) dlatego sztuką jest nakręcić taki film.

   • Igła w stogu siana.

    mjr_Slotwina

    Chętnie bym obejrzał ten film, ale nijak nie mogę go znaleźć. Czy oglądał go już ktokolwiek z zaglądających tutaj? Jeśli tak, to proszę napisać, jak zdobył ten film i co o nim myśli. Pozdrawiam.