PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10915}

Good Night and Good Luck

Good Night, and Good Luck.
7,1 19 356
ocen
7,1 10 1 19356
7,6 15
ocen krytyków
Good Night and Good Luck
powrót do forum filmu Good Night and Good Luck

Amerykańska Akademia Filmowa bardzo nagrodziła ten stronniczy dokumentalizowany obraz. 6 nominacji do Oscara i dziesiatki innych prestiżowych nagród dla filmu, w którym nic się nie dzieje, tylko gadają i gadają o polityce - brzmi podejrzanie, prawda?
Wszystko staje sie jasne, kiedy się już GNGL obejrzy. Typowa lewicowa propagandówka, bez żadnej żenady i obiektywizmu robiąca z MacCarthy'ego despotycznego tyrana i antychrysta, za to na piedestiały wznosząca wspaniałe amerykańskie media i telewizje CBS, które dawały ludziom raporty o kolejnych procesach senatora... dla Lewicy ten film to chleb i igrzyska, na dodatek jest całkiem sprawnie zrealizowany. Wyobrażam sobie zachwyt i skowyt, jaki zapanował wśród hollywoodzkiego towarzystwa po premierze tego "dzieła". Wszystkie komunistyczne świnie któych MacCarty śmiał oskarżyć pewnie wyły z zachwytu, że oto ktoś stworzył zwyczajną nagonkę na ich oprawcę... nagonka ta nawet nie próbuje być obiektywna. Przykre...
Jednak Akademia postanowiła zachować chociaż pozory przyzwoitości i nagrodziła film poruszający problem rasowy, ale Clooney też dostał ochłapa. Miło patrzec, jak jego kariera sie rozwija :) I każdy wyszedł na swoje...

Dobry_2

Dobry, z ta nagonka na maccartiego i lewactwem to taki nieudany zart z Twojej strony, prawda?
Ale na wszelki wypadek wytlumacze Ci, ze ow generalek pietnowal i scigal za POGLADY komunistyczne, ktore same w sobie, jak kazde poglady, nie sa niczym złym, patrzac z pewnej perspektywy.
Gdyby nie media, skazanych byloby wielu ludzi chocby lewicujacych, gdyby nie media, zapanowalby tam zwyczajny terror.
A wywieranie jakiegokolwiek nacisku na czyjekolwiek poglady, idealy jest złem samym w sobie. To tak gwoli przypomnienia.

I dzieki Bogu, ze film ten nie gloryfikuje pana maccartiego jako jedynego sprawiedliwego, nieustraszonego pogromcy tych złych - komunistow.
I nie ma sie co dziwic, bo Hollywood, jako srodowisko w jakiejs tam czesci artystyczne (artystowskie) z natury musi byc lewicujace, bo kazdy prawdziwy artysta ma serce po stronie lewej.

Dobry, chciales dobrze, staraj się dalej :).

ocenił(a) film na 4
Moomac

1. Cóż... na jednej z ławek w mojej szkole ktoś napisał całkiem błyskotwliwy tekst: "Nie chciałem - Hitler". Idąc dalej takim tokiem rozumowania, można by napisać "Chciałem dobrze - Stalin". Może i te ideały i założenia socjalizmu są piękne itp (chociaż nie dla mnie, polecam lekturę Manigestu Komunistycznego, inaczej nie ma o czym rozmawiać) ale tak sie składa, że MacCarthy (zresztą, ostatnio dowiedzialem sie, że MacCarthy wcale wiele wspolnego z tą całą komisją nie miał) jako jeden z niewielu zauważył, jak socjalistyczne ideały w praktyce się sprawdzają: rewolucja w Rosji, epoka Stalinizmu w tejże itp. Boje się pomyśleć, jaki terror zgotowały by lewicowe towarzystwa, gdyby nie Komisja...
2. Co do tego ścigania komunizujących, to też nie jestem do końca pewien. Mam nadzieję, że masz jakieś źródła na te tezę, a nie wnioskujesz tego na samej podstawie filmów takich jak np. Majestic (gdzie bohater został niesłużnie oskarżony o trzymanie z komunistami i za to został wezwany do stawienia się przed komisją). Inwkizycję przez kilkaset lat tez opluwano, jakoby mordowała miliony niewinnych ludzi i podejrzewam, że prapogandę taką głosili ci sami postępowcy, którzy oksarżali MacCarthy'ego.

Chciałem dobrze i zrobiłem dobrze. Wszelkie przejawy socjalistycznych pobudek powinno sie wyrywać razem z korzeniami, jeżeli nie chcemy znów żyć w siermiężnym PRLu...

PS Mam nadzieję, że ta dygresja o sercu po lewej stronie, to z kolei jakiż nieudany żart z Twojej strony?

Pozdrawiam.

Moomac

Komunistyczne poglądy nie są złe? Jesteś bogaty, sam zarobiłeś na to? I tak powinieneś się podzielić !!! Komuniści chcieli wygrać z USA? Komuniści, większość to zwykli chłopi, bez wykształcenia, komuniści mordowali inteligentnych i bogatych ludzi, Rosjan też, więc jak oni chcieli wygrać zimną wojnę? USA miało więcej i lepszych naukowców. Poza tym odpowiadają za wymordowanie 150mln ludzi na całym świecie i okupację wielu krajów, Ukrainę, Litwę itd.

ocenił(a) film na 9
Dobry_2

Ech, czemu każdy zżymający się na ten film musi jednocześnie tak bardzo zżymać się na "lewacką" Akademię? Przecież w takiej Wenecji film był jeszcze cieplej przyjęty! Czemu nikt nie napisze o tamtejszych świniach komunistycznych?

ocenił(a) film na 4
Sqrchybyk

byłem we Włoszech na konkursie architektonicznym i tam MENTALNIE po prostu 50% ludzi to komuniści 40% to faszyści a 10% jak chorągiewki zależnie od potrzeb. :) Widać w Wenecji ta proporcja przeważa silnie na lewo ze szkodą dla filmów niestety zauważam bo polityka nigdy dobrze filmom nie robi :). Taka żartobliwa dygresja proszę się nie kłócić bo nikogo tu nie gloryfikuję tylko stwierdzam fakty zaobserwowane na podstawie rozmów z samymi włochami i porównania wyników festiwali...

Dobry_2

Dobry_2 dziękuję za komentarz. Często dochodzę do wniosku, że nie znamy prawdy. że nie wiemy, jak to wszystko się odbywało. Tylko opieramy się na filmach, które - niewątpliwie - są w sztuce filmowej dobre. Tak, są dobre, ale tym samym ukierunkowują nas na emocjonalny odbiór. Ciekaw jestem historii McCarthyego, co tam naprawdę miało miejsce. Na marginesie polecam: 1) jeden z komentarzy, gdzie jakiś miłośnik Filmweb przypomniał o tym, skąd się wzięła cała otoczka afery Watergate, 2) świetną książkę "Oscary" Katarzyny Czajki-Kominiarczuk - według mnie neutralnie napisaną - ale pokazującą skąd się wzięła się ta nagroda, kto ją utworzył, jaka jest jej historia i wpływy...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones