Good Night, and Good Luck.

1 godz. 33 min.
7,1 18 944
oceny
7,1 10 18944
14 226
chce zobaczyć
7,2 9
ocen krytyków
{"rate":7.2222223,"count":9}
{"type":"film","id":10915,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Good+Night%2C+and+Good+Luck.-2005-10915/tv","text":"W TV"}]}

Legendarny dziennikarz stacji CBS, Edward R. Murrow, w połowie lat 50. wypowiedział medialną wojnę senatorowi Josephowi McCarthy'emu, inicjatorowi kampanii, w której znane osobistości ze świata amerykańskiej polityki, kultury i show biznesu oskarżane były o działalność na rzecz komunistów. Działania Murrowa i Freda Friendly'ego, producenta prowadzonego przez niego programu, przyczyniły się do zakończenia działalności McCarthy'ego i Komisji Parlamentarnej do Spraw Działań Antyamerykańskich.

To spojrzenie na telewizję współczesną przez pryzmat jej działalności w latach 50-tych. Film rozpoczyna i kończy się sceną przyjęcia, które miało miejsce w 1958 roku, kilka lat po wydarzeniach, o których wspomniałem wyżej. Edward R. Murrow odbiera nagrodę i staje przed swoimi kolegami z branży by wygłosić znaczące przemówienie. Ostrzeżenie, jakie pada z jego ust, do dziś wydaje się aktualne, mało tego - choć ma już niemal 50 lat, zdecydowanie przewiduje, jaki obraz będzie miała telewizja dzisiaj. Rządzą w niej bowiem sponsorzy i wyniki oglądalności, schlebianie tanim gustom i coraz większa infantylizacja. Telewizja coraz bardziej oddala się od misji jaką mogłaby nieść, od wartości jakich mogłaby dostarczać. Telewizja mogłaby mieć ogromne znaczenie w kształtowaniu społecznych postaw, woli jednak ścigać się w poprawianiu wyników.

opis dystrybutora dvd

Akcja filmu toczy się w latach 50. ubiegłego stulecia w Ameryce. Jest to historia rzeczywistego konfliktu pomiędzy redaktorem telewizyjnym Edwardem R. Murrowem, senatorem Josephem McCarthy'm oraz Komisją Parlamentarną do spraw przeciw-amerykańskich działań. Z pragnieniem powiadomienia opinii publicznej o faktach, Murrow wraz ze swoim oddanym personelem, kierowanym przez Freda Friendly i Joe Wershba z CBS, rzucają wyzwanie korporacyjnym i sponsoringowym presjom. Naświetlają kłamstwa i praktyki zastraszania stosowane przez McCarthy'ego podczas komunistycznych "polowań na czarownice". Publiczny konflikt rośnie, gdy to senator McCarthy oskarża przeciwników o to, że są komunistami. W atmosferze strachu i w obliczu różnych akcji odwetowych ekipa CBS kontynuuje odkrywanie prawdy, a ich wytrwałość ma na stałe zapisać się w historii.

Irrr
opis użytkownika

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. Edward R. Murrow (David Strathairn) był cenionym dziennikarzem. Prowadził popularny dokumentalny program informacyjny "See it Now". Był także gospodarzem talk-show "Person to Person". Będąc u szczytu powodzenia, zaangażował się w sprawę, która mogła zaszkodzić nie tylko jego karierze, ale doprowadzić do upadku stacji. Ten bystry i inteligentny obserwator życia społecznego i politycznego pewnego dnia zwrócił uwagę na niepokojące doniesienia prasowe związane z porucznikiem Milo Radulovicem. Został on zwolniony ze służby w marynarce wojennej pod zarzutem rzekomego "zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju" - bez przeprowadzenia procesu i udowodnienia winy. Dlaczego? Otóż Radulovic, jak się dalej okazuje, odmówił oskarżenia swojego ojca i siostry o kontakt z komunistami. Oczywiście chodzi o okrytą niesławą działalność Komisji do Spraw Działalności Antyamerykańskiej pod przywództwem Josepha McCarthy'ego.

Black_Rose
opis użytkownika

Od początku lat 50-tych USA czuje zagrożenie ze strony komunizmu. Senator Joseph McCarthy rozpoczyna "polowanie na czarownice", wszędzie dopatrując się wrogich komunistów. Niewielu ludzi odważyło się z nim nie zgodzić, w obawie, aby samemu nie zostać posądzonym o lewackie poglądy. Dopiero w 1953 roku legenda stacji CBS, Edward R. Murrow, publicznie rozpoczyna walkę z McCarthym. Jego wsparcie stanowi Fred Friendly, producent jego programu. Punktem zapalnym staje się wyrzucenie z amerykańskich Sił Powietrznych i oskarżenie o komunizm porucznika Milo Radulovicha, za to że jego ojciec czytał serbską gazetę.

Zarlacz
opis użytkownika

Bohaterem filmu jest Edward R. Murrow (David Strathairn), dziennikarz telewizyjnej stacji CBS, który jako pierwszy odważył się publicznie przeciwstawić senatorowi McCarthy'emu - człowiekowi, który jako przewodniczący senackiej komisji do spraw działalności antyamerykańskiej w latach 50. ubiegłego wieku zorganizował wielkie polowanie na komunistów i ich - w wielu wypadkach rzekomych - popleczników. Film pokazuje konfrontację McCarthy - Murrow od strony telewizyjnego studia, gdzie politykowi i jego zarzutom, dziennikarz przeciwstawił rzeczywiste informację i odwagę. Była to, jak się miało okazać, broń niezwykle skuteczna, bo po demaskatorskich programach Murrowa  gwiazda senatora McCarthy'ego szybko zgasła.

ron_whisky
opis użytkownika