PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5979}
6,9 169
ocen
6,9 10 1 169

Gwiazda wytrwałości
powrót do forum filmu Gwiazda wytrwałości

Przyzwoity...

ocenił(a) film na 7

...film, solidnie zrobiony, bez fajerwerków- ale to właściwie komplement! Monolog Łomnickiego to
jakość sama w sobie. Może to jakaś obsesja wynikająca z lokalnego patriotyzmu, ale wydaje mi się,
że zdjęcia kręcone były w Toruniu.... mam rację?

ocenił(a) film na 7
washack

Jedyne, co mi się nie podobało, to wyjaśnienie zagadki tajemniczego gościa. Nie można było tego subtelniej przeprowadzić, a nie zaraz, że to Lelewel... i salutujący Kowalski w ostatniej scenie- trochę taki niezamierzony camp!

washack

Filmu nie znam, ale z Twoich słów wynika, że to wierna ekranizacja opowiadania Pruszyńskiego. Bardzo dobrego opowiadania.

ocenił(a) film na 6
washack

Mnie Lelewel nie przeszkadza, zwłaszcza, że rzeczywiście przebywał w Brukseli a nie w Paryżu, jak większość polskiej emigracji polistopadowej. Poza tym, jako jedyny nie jest anonimowy z tamtego towarzystwa (no i może jeszcze książę Adam Jerzy Czartoryski, ale ten nie pasowałby tutaj z uwagi na swoje arystokratyczne pochodzenie - no i w jego przypadku "spotkanie" musiałoby nastąpić w Paryżu).
Film był chyba także pretekstem, aby w realiach PRL przypomnieć o tych polskich żołnierzach, którzy walczyli na Zachodzie (komuna dbała tylko o pamięć o berlingowcach, czyli "polskich żołnierzach, ale nie polskim wojsku"). Tutaj zwłaszcza mocne wrażenie robią dokumentalne zdjęcia otwierające film.
Można doszukiwać się także pewnych aluzji, gdy Lelewel/łomnicki opowiada o ataku na Belweder (siedzibę Wielkiego Księcia).

ocenił(a) film na 6
mirk33

Teraz zwróciłem uwagę, ze film miał premierę w 1981 r., tj. 10 lat po ukończeniu pracy nad nim, co wskazuje, że zrealizowano go na fali zmian po upadku Gomułki, ale cenzura go zablokowała i puścili go dopiero w okresie Karnawału Solidarności...

ocenił(a) film na 6
mirk33

Tak, przeleżał 10 lat. Teraz też nie byłby mile widziany, szczególnie w oczach Europejczyków, bo wojna a tu nic ani o Żydach, ani o Ruskich.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones