PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32062}

Hiroszima, moja miłość

Hiroshima, mon amour
7,8 10 409
ocen
7,8 10 1 10409
8,0 25
ocen krytyków
Hiroszima, moja miłość
powrót do forum filmu Hiroszima, moja miłość

Scenariusz napisala znana pisarka Marguerite Duras, autorka m.in. "Kochanka". Na podstawie ksiazki powstal dosyc glosny film o tym samym tytule.

ocenił(a) film na 8
Adilka1

Od razu czułem, że scenariusz napisała kobieta. Tragedia, jaką jest wojna nie jest przedstawiona przy wyeksponowaniu jakichś makabrycznych scen typu obrazek grzyba atomowego i wielominutowe obserwowanie ginących ludzi (te sceny są ledwie naszkicowane: wizyta w muzeum, pochód). Ale mamy podejście od strony emocji, jak się okazuje osobista tragedia bohaterki filmu jest równie ważna jak tragedia bohatera - Japończyka z Hiroszimy. Oboje są ofiarami wojny, choć na pozór wydawać się może, że wszystko jest z nimi ok - są zdrowi, mają pracę, rodzinę. Ale trauma jaką noszą, wpływa na ich los. I choćby chcieli zapomnieć, to nie zapomną.

Jedyne zastrzeżenie, jakie mam do scenariusza, to że za bardzo skupia się na postaci Francuzki. Jej historię poznajemy w szczegółach, a o nim wiemy o wiele mniej.

Ale skoro scenariusz pisała kobitka, to czego się w sumie spodziewać, jak nie tego, że przeżycia faceta będą dla niej ważne, na tyle, na ile bohaterki filmu dotyczą? :)

ocenił(a) film na 9
Adilka1

Hiroszima właśnie skojarzyła mi się z Kochankiem przez wątek romansu Azjaty i Francuzki. Teraz wiem dlaczego :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones