PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=343217}

Hobbit: Niezwykła podróż

The Hobbit: An Unexpected Journey
7,6 400 446
ocen
7,6 10 1 400446
6,5 33
oceny krytyków
Hobbit: Niezwykła podróż
powrót do forum filmu Hobbit: Niezwykła podróż
mate3

To wizja Johna Howe a to co innego a tak ale lepsze takie niż takie ze skrzydełkami.

ocenił(a) film na 8
adrian229

O ile mnie pamięć nie myli, w książce też miały.

Agatonistka

Chyba tak ale mogę się mylić.

ocenił(a) film na 9
Agatonistka

Nie, w książkach Tolkiena nie jest powiedziane, że elfowie mieli spiczaste uszy.

ocenił(a) film na 8
Julia_20

Więc musiałam odruchowo sobie je tak wyobrażać ;)

ocenił(a) film na 8
Julia_20

Hobbit ma okrągłą, wesołą twarz ; uszy tylko lekko spiczaste i „elfie” ; włosy krótkie i kręcone (brązowe).

Tolkien tak napisał w liście do Houghton Mifflin Company.

ocenił(a) film na 2
adrian229

ale zaakceptowana przez Jacksona..

mate3

Tak ale przyznaj że taki pomysł dodaje trochę klimatu jest ta różnica między ludźmi a elfami. Spiczaste uszy są jak wygląd krasnoludów dodają elfom charakteru.

ocenił(a) film na 2
adrian229

nie no, mi osobiście bardzo podoba się ta wizja i zdecydowanie lepiej to wygląda, porostu bardzo mnie to zaciekawiło że wszyscy brali to za pewnik i nie zastanawiałem się nigdy wcześniej nad tym mimo że Tolkien nigdzie nie pisał o szpiczastych uszach:). i ciekawi mnie czy przy produkcji filmu też o tym myśleli czy wzięli to za pewnik...:)

mate3

Ja sobie zawsze wyobrażałem elfy z e spiczastymi uszami a krasnoludy z brodami po ziemie a przy produkcji chyba raczej myśleli nad tym. Peter lubi dbać o szczegóły co widać na videoblogach hobbita.

ocenił(a) film na 9
mate3

Elfy z reguły mają szpiczaste uszy :) Taka ich cecha :)

ocenił(a) film na 7
Marvolo666

Ciekawe skąd to się wzięło.

ocenił(a) film na 9
Anthrax91

Hmmmm...cóż, szczerze mówiąc nie mam pojęcia :D Ale w wielu filmach tak jest, czy to Piotruś Pan, czy Wiedźmin.

ocenił(a) film na 7
Marvolo666

Właśnie, zauważyłem że w wielu filach/książkach motyw spiczastych uszów u elfów jest popularny. Stąd moja ciekawość.

użytkownik usunięty
Anthrax91

Ktoś kiedys bardzo dawno temu wziął i wymyślił elfy. Jedne były w wersji dla dzieci(skrzydełka i barwne ciuszki) oraz dla nieco starszych osobników (czyli w normalnych rozmiarach i właśnie ze szpiczastymi uszami) ;) Tak już jest i koniec :D

mate3

Wikipedia podaje w haśle "elf", że to cecha charakterystyczna dla przedstawiania ich w każdym fantasy. Nie napisali dlaczego.

ocenił(a) film na 2
Georgiana_1

nigdzie w twórczości Tolkiena nie ma wzmianki o szpiczastych uszach.
Ponadto : "Wczesne rysunki Tolkiena wyobrażające elfy: niewielki wzrost, spiczaste czapki, i orientalne buciki z wywiniętymi noskami. Jedynie ostro zakończone uszy, sztandarowo przydawane elfom, nie znalazły w jego oczach uznania (dlatego dziwi pokazanie ich w filmach Jacksona...)" *
wynika z tego że mimo pierwsze "infantylne" cechy elfów zostały zredukowane to wizja uszu się nie zmieniła , ponieważ gdyby się zmieniła to na pewno zostalibyśmy o tym poinformowani jak to miało miejsce na w sytuacji dotyczącej wzrostu elfów. W księdze zaginionych opowieści w dworku utraconych zabaw elfy miały miniaturowe rozmiary(główny bohater musiał się zmniejszyć żeby wejść do dworku)

ocenił(a) film na 2
mate3

*"od Valinoru do Mordoru": Andrzej Szyjewski str. 15
abstrahując serdecznie polecam tą lekturę, odkryłem ją dopiero teraz a wydana była 2004 roku. mega ciekawa książka, która cieszy tym bardziej że napisana przez polaka:)

mate3

Przy jakiej okazji odkryłeś? :)

ocenił(a) film na 2
Georgiana_1

książkę? jak to przy jakiej?

mate3

Książkę. Zwyczajnie np "pewnego dnia znajomy polecił mi..." albo coś w tym stylu.

ocenił(a) film na 2
Georgiana_1

a jak ją oceniasz?

mate3

Jeszcze nie przeczytałam.

Georgiana_1

lol 10/10 sie dogadaliscie :D

ryland777

No racja, dialog cudowny wyszedł. ;)

ocenił(a) film na 2
Georgiana_1

nie no, ja nie widzę w nim nic niedogadanego...

ocenił(a) film na 10
mate3

Tolkien miał trochę zabawy, bo profesjonalnie zajmował się średniowiecznymi tekstami, w których elfy były piękniejsze niż ludzie i standardowego wzrostu, albo wyższe, ale swoim dzieciakom czytał o elfach wiktoriańskich, które były kurduplami wśród kwiatków ze spiczastymi uszami, a w każdym razie tak rysowali je wiktoriańscy ilustratorzy (notabene mocno stylizując kreskę).

mate3

Poprostu pierwsze elfy zbyt serio brały hasło "umiłowanie natury" i grzmociły się z leśną zwierzyną.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones