PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35185}

Idź i patrz

Idi i smotri
8,2 18 970
ocen
8,2 10 1 18970
8,7 15
ocen krytyków
Idź i patrz
powrót do forum filmu Idź i patrz

Oglądałem ten film już kilka razy i powiem tyle- arcydzieło kina wojennego. Film ten jest szkicem psychologicznym 14-letniego chłopca który z bezpiecznego domu dostaje się do partyzantki. W ciągu kilku dni przechodzi on tragiczną metamorfozę- od wesołego chłopaka który wojnę traktuje jak świetną przygodę, po zniszczony wojną i straszliwymi obrazami produkt końcowy II wojny światowej. Ostatnia scena- strzelanie do portretu fuhrera i marsz przez las razem z muzyką Mozarta powalają z fotela. Po obejrzeniu przez parę dni miałem starszego doła, totalnie ryję psychikę.100/10.

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

Są tu jeszcze inne cholernie klimatyczne sceny podkreślające brutalność wojny i "ryjące psychikę" - bombardowanie w lesie kiedy Florya traci słuch, widok kilkudziesięciu martwych ciał za domem Flory czy potężny ostrzał na szczerym polu i śmierć krowy.

ocenił(a) film na 9
Kamileki

... jeszcze kilkuletnie dziecko (jakieś 4-5 lat) rzucone do szopy, do której następnie zostają wrzucone granaty. gwałty, zabawy jeńcami ... - po prostu jedne z wielu okrucieństw wojny

ocenił(a) film na 10
kryslav

Rajany- srajany i inne "brutalne" filmy wojenne made in ÓSA to przy tym wieczorynka o 19.

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

pewnie dlatego, że hamerykanie nie doświadczyli "prawdziwej wojny" na swoim terenie, więc nie mają zbytnio pojęcia o tym

ocenił(a) film na 10
kryslav

A mnie najbardziej właśnie dziwi ten "monopol" USA na filmy wojenne. Owszem mają oni kilka wielkich studiów filmowych ale czy oni najbardziej ucierpieli podczas II wś. Czy na ich terenach Niemcy budowali obozy koncentracyjne, walczyli z partyzantką, dokonywali mordów i łapanek? Nie, to wszystko działo się w Polsce, ZSRR, w krajach byłej Jugosławii, Francji. Więc nie wiem dlaczego oni kręcą filmy wojenne. Poza tym ile tematów może mieć amerykański film wojenny- walki na Pacyfiku ew Francja i zachód Niemiec. A w Polsce- 3 powstania, wojna domowa, kampania wrześniowa, powstanie warszawskie, walki UB z AK- jak widać kupa tematów...

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

Twoje ostatnie zdanie podgotowało krew w mych żyłacz. Polska ma piękną historię, acz smutną. hamerykanie niewątpliwie wydali kilka filmów wojennych, ale to było kino nastawione bardziej na akcję (no dobra, kilka dramatów też było), a nie poruszało ważnych rzeczy... człowieczeństwo, litość, przemoc...itp.sam wiesz, nie było widać tego, co w IDŹ I PATRZ

ocenił(a) film na 10
kryslav

Znaczy się powiem tak- do momentu kiedy wyszedł "Szeregowiec Ryan" USA kręciło niezłe filmy wojenne ("Tora, tora" "Działa Navarony" "Most na rzece Kawi"), natomiast po tym jak ukazał się tenże Ryan pojawiły się "produkty ryanopodobne" ("U-571" "Pearl Harbour") gdzie prawda historyczna ma znaczenie drugorzędne a liczy się ilość flaków i krwi na ekranie.

ocenił(a) film na 10
Walka_dalej_trwa

Jest jeden film amerykański, który dorównuje refleksją "Idi" - "Czas Apokalipsy". On i tylko on.

ocenił(a) film na 9
kryslav

Jak to nie przecież biedne kopaki pomarli w wietnamach, to prawie jak we własnym domu! Kilka filmów z Hollywoodu zasługiwało by wręcz na miano genialnych, ale to jątrzenie o wielkim wietnamskim dramacie jakoś psuje odbiór, smutne.

ocenił(a) film na 10
Kamileki

sztukę autorską uhonorowano owacjami na stojąco ( scena podpalenia)

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

[SPOILER]
ale do podobizny dziecka (młodego Adolfika) już nie odważył się strzelić
[SPOILER]

ocenił(a) film na 10
kryslav

Florya nie strzelił do podobizny dziecka-Hitlera gdyż zrozumiał że nawet największy zbrodniarz kiedyś był właśnie takim niewinnym dzieckiem, dopiero złe doświadczenia kształtują z człowieka zbrodniarza. Stalin stał się zbrodniarzem gdyż stracił swoją żonę. Dzięki temu ocalił swoją godność człowieka. Jeśli chcesz dokładniej zrozumieć ten film polecam ten blog >>http://igorks.blogspot.com/2010/09/idz-i-patrz.html

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

zgadza się, zgadza się, o tym nawet nie trzeba pisać. ale zawsze warto o tym wspomnieć. a na blog zajrzę w wolnej chwili

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

przeczytałem tą recenzję i stało się tak, jak przypuszczałem, że nie wszystko jeszcze wyłapałem z tego filmu i że należałoby jeszcze kiedyś do niego wrócić (i być może zmienić ocenę). oczywiście przy takich produkcjach należy brać to pod uwagę. dzięki za linka, przydał się

ocenił(a) film na 7
Walka_dalej_trwa

stracił żonę i dlatego zabił miliony swoich rodaków?:)
ciekawa teza...

ocenił(a) film na 10
Tzolkin

No serio, kiedyś czytałem wspomnienia jakiegoś tam jego przyjaciela, to było tam napisane że jego żona zmarła na tyfus i od tego czasu zamknął się w sobie i stracił ludzkie uczucia. Mimo tego że miał 5 żon do końca życia nie pogodził się z utratą pierwszej. Do tego miał trudne dzieciństwo, jego ojciec był alkoholikiem, często bił go, takie same dzieciństwo miał zresztą Hitler.

Walka_dalej_trwa

co w żaden sposób ich nie usprawiedliwia.

ocenił(a) film na 10
juziapinkfloyd

No oczywiście nie żeby tu wyszło że ich bronię, porostu piszę to jako ciekawostkę którą słyszałem.

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

Wielu mężczyzn na świecie straciło żony ale nie stało się z tego powodu mordercami. Wielu ludzi miało jeszcze gorsze doświadczenia niż Stalin (np. byli gwałceni jako dzieci), ale nie wyrośli na psychopatów.
Próbuj dalej.

ocenił(a) film na 9
Surine

Ale on ich nie usprawiedliwia tylko wskazuje w swojej wypowiedzi jak traumatyczne przeżycia z okresu dzieciństwa/dorastania czy inne nieszczęśliwe zdarzenia mogą wpłynąć na człowieka.

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

>>"bezpiecznego domu" ;D

ocenił(a) film na 10
Cuala_

Co w tym dziwnego?

Walka_dalej_trwa

Film nie jest niestety tak znany jak na to zasługuje a to naprawdę WYBITNE DZIEŁO. Koszmar wojny jest przedstawiony tak realistycznie iż ma się wrażenie, że widz jest naocznym świadkiem tamtych wydarzeń (autentycznie można się wczuć i przenieść w czasie). Elem Klimow po zrobieniu "Idź i patrz" powiedział, że jako reżyser jest już spełniony i nie nakręcił już żadnego filmu więcej.

ocenił(a) film na 10
Karl86

Też tak myślę. Zamiast po raz n-ty puszczać "Skarb narodów" na Jedynce albo "Bad Boys" na Polsacie mogliby puścić "Idź i patrz". Może wtedy trafiłby do szerszej grupy widzów.

ocenił(a) film na 10
Walka_dalej_trwa

Puściliby lepiej o 20.05 na Jedynce w I dzień świąt zamiast Kevina.

Żarcik (niesmaczny).

ocenił(a) film na 10
Walka_dalej_trwa

Cytuję z Twojego tekstu: ... arcydzieło kina wojennego - i dokładam swoje 10/10 !!!

Walka_dalej_trwa

Generalnie zgadzam sie że film świetny, być może nawet wybitny. Chciałbym jedynie podzielić się moim odczuciem po seansie. Nawiązując do Twoich słów że po seansie miałeś strasznego doła i że "zrył psychikę". Napewno wpadłem w pewnego rodzaju zadume, nie byłem zszokowany (bo jako tako historie znam), nie byłem również zdołowany a raczej zadowolony że w końcu obejrzałem dobry film o II WŚ, taki jaki Polacy powinni nakręcić juz wiele lat temu. Poprostu świetne kino.

Walka_dalej_trwa

Ten film jest straszniejszy niż dobre horrory i bardzo namacalny. Widok uśmiechniętej starej babki na łóżku to dla mnie najbardziej przerażający widok jaki widziałem w filmach. Co by było gdyby tak któregoś z nas spalono żywcem w stodole? O mój boże... Film jest baardzo brutalny i rozwija się powoli do niesamowitego tragizmu w koncowce. Czuć tam bardzo evil świat i bardzo evil żołnierzy.

ktos111

Skoro w ostatnim zdaniu pokazałeś się z odpowiedniej strony, to trzeba było tak cały czas od początku

"Ten film jest straszniejszy niż good horrory i very namacalny". Skąd później taka niekonsekwencja?

ocenił(a) film na 10
perun_6

być może dlatego, że "life is brutal and full of zasadzkas"

ocenił(a) film na 9
Walka_dalej_trwa

Czy ta zgwałcona w ciężarówce dziewczyna to była Głasza ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones