Ikona (2016)

Dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii, w którym swoje miejsce znalazły wszelakie wyrzutki społeczne.

plakat - Ikona (2016)
Ikona (2016): zwiastun nr 1 ...

zdjęcia

(4)

Syberia, prowincjonalny szpital psychiatryczny, stary lekarz filozofuje zza kamery. "Nie sposób opisać, co dzieje się w duszy chorego. To świat wewnętrzny – dlatego tak się nazywa", mówi ze spokojną rezygnacją doktor. Ów ton udziela się reżyserowi, który wchodzi z kamerą za szpitalne mury. Reżyser wie, że nie wejdzie jednak do głów swoich bohaterek, tutejszych pacjentek. Wie, że obiektyw to szklana ściana, która – zgodnie z intuicją psychiatry-sceptyka – nie pozwoli dosłownie "zajrzeć w duszę". Ale człowiek z kamerą może dać swoim bohaterkom to, co daje pacjentom lekarz: głos. Dokumentalna "Ikona" jest w istocie filmowym aktem słuchania.  czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 71%

Wiesz, kto tworzył ten film? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Dodaj obsadę i twórców.

Pełnometrażowy, dokumentalny portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii. Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć, jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. To miejsce przechowywania, bo o takim "leczeniu" możemy jedynie mówić, setek chorych z ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami. Zajmuje się nimi jedynie pięciu lekarzy oraz kilka pielęgniarek, którzy poświęcili najlepsze lata, służąc w szpitalu kolejnym pokoleniom pacjentów. Za murem, izolującym bohaterów filmu od świata, znajdziemy chorych na schizofrenię, seryjnych morderców, babcie cierpiące na alzheimera oraz nastolatki z problemami wychowawczymi. To jest przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków.

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Ikona

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
dystrybucja:
Krakowska Fundacja Filmowa
studio:
  • Delta Film
  • Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • Telewizja Polska (
    • koprodukcja
    )
(więcej...)
inne tytuły:
(więcej...)
  • Film nakręcono w Irkucku (Rosja).
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o