PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107899}

Immortal - Kobieta pułapka

Immortel (ad vitam)
6,0 10 724
oceny
6,0 10 1 10724
Immortal Kobieta pułapka
powrót do forum filmu Immortal - Kobieta pułapka

Kto czytał ten wie. Kto nie czytał może się dalej zachwycać. Nie czytałam komiksu, ale skoro film jest na jego podstawie, to znaczy że główny motyw wycięty jest żywcem z książki Zelaznego. Horus, kobieta z niebieskimi włosami, trudna miłość, to wątki przepisane z tej książki. Tylko u Zelaznego to były dodatki do głównej pięknej i skomplikowanej historii, można powiedzieć ornament na ramie. A tu to podstawa fabuły. Co moim zdaniem świadczy o klasie obu autorów.

Arvika

Tandaradei Eya !

W pewnym sensie racja stoi za Twą wypowiedzią. Ale film nie jest żadną adaptacją ,,Stworów Światła i Ciemności", tylko inną komiksową historią. Czytałem ową książkę, gdyż mam zajoba na punkcie Starożytnego Egiptu i przyznam, że ukontentował mnie fakt przedstawienia tam w pozytywnym aspekcie Wielkiego Siłą - Setha. Brakowało mi tego Wspaniałego Boga, archetypu Schwarzcharakteru i uosobienia dzikich sił Natury w ,,Immortelu", gdzie swą obecnością dodatkowo potrafiłby ,,namieszać". Jako odwieczny antagonista Horusa (w mitologii ostatecznie pogodził ich sąd bogów, walczyli ze sobą 80 lat). Jak zapewne zauważyłaś Horus potrzebowąl 7 dni by znaleźć ,,nosicielkę" boskiego nasienia, by w ten sposób przedłużyć swe boskie życie. I tu kryje się prawda. Z całej Enneady Heliopolitańskiej (9 głównych bóstw) tylko Seth jest nieśmiertelny. Reszta bogów podlega niekończącemu się cyklowi narodzin i śmierci. Ostateczną śmiercią boga jest zapomnienie Jego imienia, wymazanie z pamięci (Damnatio Memoriae) i brak wiary w niego, co wiąże się automatycznie z istnieniem wyznawców. I właśnie z chwilą pojawienia się w filmie piramidy z jego wnętrzem, gdzie w swych sarkofagach spoczywali inni bogowie, można sobie wyobrazić, jak potoczyłaby się akcja, gdyby obudzony został oprócz Horusa właśnie Seth ;-) Nota Bene Anubis - Szakal również nienawistny Horusowi (co zresztą ten poświadcza swymi wypowiedziami, gdy jest o nim wzmianka), jest synem Setha ze związku z Neftydą siostrą Potężnego Wojownika, który jako jedyny spośród bogów jest w stanie stawić czoła na dzionie Słonecznej Barki prawdziwemu Złu i Niebytowi, wężowi próbującemu pożreć dysk słoneczny - Apophisowi.
Zastanawią mnie tylko, jaką rolę w filmie miała ta piękna kocica Bastet ;-) Jako ładna towarzyszka Anubisa do gry w Monopol ?! Dlatego m.in. film pójdę obejrzeć po raz wtóry.
A szukać analogii pomiędzy autorami, chyba nie w tym rzecz. To po prostu i krzywemu, inny styl. Tu komiks a tu prawdziwa literacka SF. Kwestia gustu. A o gustach się nie dyskutuje. Varietas Delectat :-)
Z naszego podwórka przykład. Sapkowski, Piekara i Kres. Który jest lepszy ? Żaden. Gdyż każdy ma swój niepowtarzalny i rozpoznawalny styl pisania i każdy znajdzie swego amatora, któremu bardziej odpowiada to a siamto. Trzeba potrafić to dostrzec i docenić koleżanko.
Pokornie oddany
M.M. Vel Seth-Nekht








Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones