PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=133046}
7,4 32 135
ocen
7,4 10 1 32135
7,8 12
ocen krytyków
Jak działa jamniczek
powrót do forum filmu Jak działa jamniczek

Miałam z 8 lat kiedy natknęłam się na "Jak działa jamniczek". Mogę skłamać co do wieku bo było to naprawdę dawno (ale na pewno miałam te 7/8 lat). Wiadomo - jak każde dziecko skupiłam się na czymś co było "animowane". Skutek był taki, że przez cały dzień myślałam o tym co zobaczyłam, a noc była nieprzespana. Po prostu się przeraziłam wszystkiego - obrazu, muzyki i lektora. Nie polecam zobaczyć za szybko ;) Nadal chyba trochę tego lęku zostało... Ale może jeśli zobaczę to dziś ocenię adekwatnie do wieku. Nie wiem jednak czy moje doświadczenie z dzieciństwa pozwolą mi sięgnąć w stronę jamniczka. ;)

ocenił(a) film na 2
fanka_grungeu

oj, ja się bardzo ciesze że obejrzałem to dopiero będąc pełnoletnim.

To jest CHORE! to jest prawdziwe +18... nie żartuję....

plantum

Szkoda, że za czasów mojego dzieciństwa leciało to z rana na jakimś ogólnodostępnym programie. A o czerwonych kółeczkach w rogu ekranu mogłam sobie tylko pomarzyć :D
Szok na całe życie...

fanka_grungeu

Też mam traumę po tym. Podejrzewał, że to właśnie jako pierwsze wstępnie zryło mi głowę :> Było jakoś rano w telewizji...

ocenił(a) film na 2
GregoryHouse

artyzm tego mnie na nogi nie powala. I rzeczywiście, tego się wręcz bać można.

ocenił(a) film na 9
fanka_grungeu

Czysty artyzm 9,0 (słodko- naiwny)
Jest to eksperyment mocno wyprzedzający swoje czasy. Ciekawa forma, mądre przesłanie. Nie oglądałam tego w dzieciństwie i nie wiem jakie robił wrażenie. Mi wydaje się słodko- naiwny, po prostu uroczy. Wydaje mi się , że dzisiejsze dzieci raczej by znudził. Nie omieszkam pokazać swojej 13 letniej córce. Żadnego szoku nie przewiduje.

ocenił(a) film na 2
zolzik6

" mądre przesłanie"

gfdzie? jakie? ??

ocenił(a) film na 9
plantum

Po pierwsze - że każda żywa istota jest bardziej skomplikowana od choćby najdziwniejszej maszyny. Nawet od stukawki-pukawki. Tego można było nie załapać bo nie było podane literkami prosto do ucha. Ale było jeszcze drugie - "nie niszczmy jamniczka! nie niszczmy motylka! bo to są stworzenia nam potrzebne do życia!" - podane na tacy. Słodko-naiwna forma (jak dla mnie samo nakręcenie animacji nie mając kamery to jest COŚ, tu mamy animację z pomysłem, treścią i sensem) ani trochę go nie umniejsza.

ocenił(a) film na 9
plantum

Jak nieuważnym trzeba być, żeby nie odnaleźć przesłania wypowiedzianego na głos przez lektora? Przesłania, które wypływa praktycznie z samego tytułu? Przesłania które łopatologicznie tłuczone jest do głowy przez całe 9 minut projekcji?
Wiem, że można czegoś w filmie (lub w ogóle, w dziele sztuki) nie zrozumieć - ale żeby głosu lektorki?

fanka_grungeu

no na prawdę kawał niezłej psychodeli z tego jamniczka

andziuwa

no bo w koncu wszystko co zyje ma w srodku jakas kiszke ...

wladekpoz

mimo, dość przerażającego charakteru filmiku, uśmiałam się właśnie przy takim j.w. zdaniu wypowiadanym głosem narratora razem z tymi wnętrznościami na ekranie- niesamowite połączenie. Moim zdaniem to była kobieta, ale kto wie...

ocenił(a) film na 10
The_Green_Fairy

Oo, a ja byłam pewna, że to kobieta...
No jak to był głos faceta to jestem w jeszcze większym szoku;)

ocenił(a) film na 10
The_Green_Fairy

Oo, a ja byłam pewna, że to kobieta...
No jak to był głos faceta to jestem w jeszcze większym szoku;)

ocenił(a) film na 7
WhiteDemon

lektorka to przypadkowa pani sprzątaczka na którą natknął się Julian Antonisz w studiu. Nie umniejsza to wcale filmowi :)

ocenił(a) film na 10
wojvara

Co Ty mówisz??!
Niezła historia;) - i zgadzam się z Tobą.
Głos tej pani doskonale oddaje nastrój animacji;)

użytkownik usunięty
fanka_grungeu

Obejrzałam fragment i jestem w hm... szoku?
To jest autentycznie przerażające.
Ktoś przytoczy dokładniejszą historię, gdy leciało to w TV?

użytkownik usunięty

Nie uświadczylam geniuszu tego kogoś, kto ukladal wtedy w tvp program (przynajmniej nie, jeśli chodzi o jamniczka , którego uwielbiam) ale po tym, jak przeczytalam, że ten film lecial w jakimś paśmie porannym (jak animacja to od razu dla dzieci?i co, zdziwko?) przypomnialo mi się, że kiedyś w sumie natknęlam się na coś, co bylo bardzo dziwne.... chodzi mi o animację, w której jakaś tancerka rozbierala się z ubrania, a potem ze skóry i zostal sam szkielet. Na Boga, w 90% widzialam to rano w tvp. Może ktoś kojarzy? Chętnie bym to teraz obejrzala żeby zobaczyć czy dobrze to pamiętam.

No tak... Emitowanie takiej makabry o poranku zapewne można nazwać "geniuszem" :D Niestety szkieleto-tancerki nigdy nie widziałam. Może kiszki i jamniczki mi wystarczyły :D Widziałam za to czerwonego kapturka dla dorosłych, którego można podsumować słowami "mroczny", "przerażający" i "ryjący banię małemu dziecku" ;)
Ps. do tej pory boję się Jamniczka... Nadal nie mogę go obejrzeć :O

użytkownik usunięty
fanka_grungeu

Czerowny kapturek też w tvp?, możesz dać jakiś namiar na to? Też uważam, że trzeba mieć opancerzony mózg, żeby docenić wartość tego filmu. Jego przeslanie jest genialnie proste i cholernie wartościowe, tylko żeby je dostrzec nie można się zbytnio skupić na glosie lektorki i stylu rysunków, co pewnie zrobi mlodszy widz. No starszy też, ale starszym to tak nie wstrząśnie.
Ps. jak obejrzysz go teraz pewnie będziesz się lekko dziwić, że wydawal ci się taki straszny. :)

użytkownik usunięty
fanka_grungeu

Ok, dzisiaj obejrzałam "The Company of Wolves" i to zdecydowanie nie ten film, którego szukam.
Na FW go nie ma w kapturkowo-powiązanych. :/

Czy ten, który znasz kończy się w ten sposób, że Kapturek odchodzi (ucieka?) od wilka (on ją zdaje się darzył jakąś toksyczną, chorą miłością ;p) i obojętnie wygląda sobie przez okno na ulice miasta, a tam w biały dzień spaceruje wilk (zwierzę) pomiędzy przechodniami (oczywiście wszyscy go ignorują jakby był niewidzialny ;>) - chyba jej szukał wśród nich. Coś takiego kojarzę.
I mam 70% pewności, że to nie był anglojęzyczny film - może Rosyjski?
Możecie sobie wyobrazić, jaka psychodela dla dzieciaka - koniecznie muszę to obejrzeć jeszcze raz. ;D

użytkownik usunięty

chodziło mi oczywiście o *rosyjski.

Niestety nie pamiętam szczegółów. Pamiętam tylko, że to było mroczne i okropne :)
No i oczywiście ryło banię ^^

użytkownik usunięty
fanka_grungeu

Trudno, dzięki za dobre chęci. :)

użytkownik usunięty

Ja pamiętam, ale nie animację - to był gag Benny Hill'a.

Za to ja mam pytanie o tego czerwonego kapturka - już od dawna na niego poluję! Pamiętacie jego tytuł albo możecie podać jakiegoś linka, lub cokolwiek - co mnie naprowadzi?

ocenił(a) film na 10
fanka_grungeu

Hihi - lekko czesze banię grabiami, to fakt.
Świetna psychodelka.
Nie miałam pojęcia, że produkcja motyla jest tak kosztownaXD

ocenił(a) film na 10
WhiteDemon

Film jest bardzo wartościowy i daje do myślenia. Bardzo podobał mi się w sposób w jaki te ważne przesłanki są przekazywane za pomocą prostej animacji i śmiesznej gwary. Nie wiem czy dziecko by zrozumiało ogólny przekaz ale jak się dorobię potomstwa to na pewno to sprawdzę :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones