PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32006}
6,8 231
ocen
6,8 10 1 231
Jesse James
powrót do forum filmu Jesse James

Żadnego komentarza, no co wy ludzie?

Dobry, klasyczny western o najsłynniejszym bandycie Dzikiego Zachodu, który dla jednych był łotrem, dla drugich bohaterem (do czasu, gdy postanowił ci buchnąć portfel), a wszystko to tradycyjnie nieco staromodnie, bzdetnie, chaotyczne, ale dla fanów starego kina, jakże urocze i staroświecko wykwintne. Postać Jamesa wyidealizowana do obrzydzenia (to kochający rodzinę dżentelmen, który do niewinnych ludzi nie strzela), co ma prawo budzić moralną wątpliwość. Wartość biograficzna na płaszczyźnie kolei losów Jamesa całkiem udana (choć tylko połowicznie), na płaszczyźnie psychologicznej położona całkowicie (ale trzeba mieć na uwadze, że to film sprzed 70 lat). Fani starych westernów będą bawili się znakomicie.

Moja ocena - 7/10

ocenił(a) film na 7
Grifter

Ledwo go przełknąłem. Lubię produkcje z lat 40 i 50, ale ta nie potrafiła mnie zainteresować. Inna sprawa, że postać Jamesa jest mi dobrze znana. Również 7/10.

Grifter

Scenariusz do tego filmu za dużo miejsca przeznacza na życie uczuciowe głównego bohatera. Jego działania bandyckie są rzucane zdawkowo. Sama banda zresztą pojawia się i znika, tak jak postać Fondy. Ja bym nazwał ten western komunistycznym , są tu wywrócone wartości. Bandyta, to przede wszystkim ciemiężony chłop z ludu a przedsiębiorcy to cwaniacy żerujący na krzywdzie prostych ludzi. Twórcy chcą byśmy stawali po stronie głównego bohatera, kibicowali mu ale jest to zwyczajnie moralnie niewłaściwe. Jesse James staje się w końcu pospolitym bandyta, mordercą a scenariusz próbuje to wyciszyć scenkami glamour z życia małżeńskiego, które też jest tak pokazywane dwuwymiarowo.

ocenił(a) film na 10
Grifter

Oceniam to podobnie. Dodatkowym walorem filmu jest to, że został wyprodukowany w kolorze. A jeszcze jednym - udział młodego Fondy.

Ktoś tam w komentarzach boczył się o utopionego na planie filmowym konia - uważam, że to poważny zarzut. Nie chciałbym tendencyjnie bredzić, ale wydaje mi się, że w tamtych czasach nie bardzo przejmowano się dolą zwierząt w rozrywce, więc taki wybryk nie wyróżnia tej produkcji na tle. A u nas co? Jeszcze w filmie "Popioły" świadomie uśmiercono konia, a z cyrkiem "Zalewski" wciąż trwa wojna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones