PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=438313}

Kamień przeznaczenia

Stone of Destiny
6,3 1 086
ocen
6,3 10 1 1086
Kamień przeznaczenia
powrót do forum filmu Kamień przeznaczenia

6/10

ocenił(a) film na 6

Dość ciekawa i raczej mało znana historia o tytułowym Kamieniu Przeznaczenia, który dla Szkotów od zamierzchłych czasów był symbolem dzierżącego władzę, dlatego też królowie, oraz królowe Wielkiej Brytanii siadając na tronie mieli pod zadkiem również ten kamulec, jako symbol władzy również nad terenami północnymi.

Tyle słowem wstępu. Może na Szkotach film wywarł większe wrażenie, gdyż dotyczy ich osobiście, a przewiezienie kamyczka z Londynu na tereny Szkocji to krok w przód dla tamtejszych niepodległowców.

Ciekawe przedstawienie rzeczywistości. Podobało mi się ujęcie kontrastujące różne pokolenia - stare, które cechuje pesymizm i brak wiary - młode, pełne entuzjazmu, pełne wiary w idee przodków, oraz złaknione czynu.
Świetny obraz kontaktów między mieszkańcami Wielkiej Brytanii - choć uprzedzeń moim zdaniem trochę za wiele można w filmie zaobserwować (wyjątkiem strażnik nocny), nie wszyscy nienawidzą w końcu Szkotów :)

Trafia w serca również porównanie Szkotów - narodu, który wolność chce osiągnąć poprzez wyrwanie się z jarzma monarchii angielskiej, oraz Romów - cyganów tułających się po świecie, bez stałego miejsca pobytu, dręczonych przez rządy większości krajów i na wielką skalę nielubianych 'ałtsajderów'.

Co do gry aktorskiej, niestety pozostawia ona trochę do życzenia, jak dla mnie zbyt mała rola Carlyle'a, choć zdaję sobie sprawę, że to właśnie młode pokolenie aktorów musiało zagrać w filmie.

Film czasami troszkę zbyt naiwny, pełen czasami niepotrzebnych kwestii, scen.
6/10


ocenił(a) film na 5
kostekzary

Dobry tekst, miałem napisać coś podobnego ale widzę że jest, to się tylko podłącze pod ten wątek.
Podkreślę ostatnie zdanie, film nie jest troszkę zbyt naiwny, lecz bardzo naiwny, a to chyba wynikło z tego że niestety
jest zbyt komediowy. Historia bardzo ciekawa, można by to nakręcić w stylu nieco poważniejszym, trzymającym w napięciu, może nawet trochę jako thriller, a nie komedię i byłby hit.
Ja ten film oglądałem z beznadziejnym lektorem, który potęgował efekt komedii lub bajki. Po prostu brzmiał jak właśnie z durnych komedyjek. Muszę dorwać z napisami, może wtedy ocenię troszkę wyżej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones