PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30950}

Konformista

Il conformista
7,4 4 286
ocen
7,4 10 1 4286
7,4 11
ocen krytyków
Konformista
powrót do forum filmu Konformista

Historia wydaje się byc prostsza niż jest w rzeczywistości. Drugie dno wyjątkowo interesujące. Nie mamy do czynienia z przeciętnym konformistą w klasycznym znaczeniu tego słowa. To konformista wręcz wyjątkowy, przy swoim usilnym dopasowaniu, jest osobą niemało wyróżniającą się.
Bertolucci ciekawie rozlicza się tu z faszystowską przeszłością swojego kraju, obserwacja bohatera jest obserwacją mas. Należy zwrócić uwagę na to, że nie piętnuje tu wyraźnie dyktatury Musoliniego, a nawet w pewnym momencie stawia znak równości między faszystami a liberalnymi demokratami. Mowa tu nie o łaczeniu na tle politycznym, ideologicznym, bo łącznikiem jest coś ponad - jest nim ludzka natura. Łączy ich nieposzanowaniem ślubów małżeńskich, pewną rozwiązłością seksualną.
Film chwilami jest bardzo groteskowy, zaskakuje nieco patetyczna muzyka - np. gdy romantyczna melodia pojawia się w scenie gry wstępnej podczas opowiadania gwałtu na nieletniej dziewczynie. Mocne.
Wszystko jest tu "cacy", bez dwóch zdań. Nawiększe wrażenie robią jednak zdjęcia. Bardzo przemyślane, bardzo pomysłowe. Kapitalne ujęcia, niezwykłe operowanie światłem, malarskie kadrowanie, a przede wszystkim: absolutnie mistrzowski montaż. Dodać do tego niebanalną rezyserię i bardzo ciekawą historię odtworzoną przez dobrych aktorów - świetny film.

ocenił(a) film na 8
Marcineusz_Zet

Operowanie światłem (np. kupowanie bratków od ulicznej kwiaciarki i błękit świata nagły), kolorami, fakturami powierzchni, materiałów, cieni. Film ciężki chyba w odbiorze, przygnębiający, bohater sztywny, wyprany albo kontrolujący emocje. Zabita miłość jakby przed laty. Zagadka czy faszyzm jest przyczyną czy wygodną wymówką. Duża doza seksualności bez miłości. Dominique Sanda + Stefania Sandrelli = miód z czekoladą. W ten sposób sam Jean-Louis Trintignant momentami wręcz mi zawadzał. Zupełnie inna rola niż w Człowieku zwanym ciszą. Świetny aktor. I bardzo dobry film.

użytkownik usunięty
nawka

Dodam jeszcze - świetne wykorzystanie platońskiego mitu jaskini, jako drogi szukania genezy konformizmu.Dzięki filmowi mit zinterpretowałem w zupełnie inny sposób niż kiedyś. No i ten koniec - konformiści zawsze przegrywają ...i to samotnie.

ocenił(a) film na 10
nawka

Pan Trintigant bardzo dobrze oddał postać Marcell'ego przedstawionego w książce - poważnego, pełnego melancholii, rzadko uśmiechającego się i o lekko kobiecych rysach twarzy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones