Film

1957 1 godz. 29 min.
6,0 1 444
oceny
6,0 10 1 1444
263
chce zobaczyć
{"rate":8.0,"count":2}
{"id":"6881","linkUrl":"/film/Kr%C3%B3l+Maciu%C5%9B+I-1957-6881","alt":"Król Maciuś I","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/68/81/6881/6987051.2.jpg"}
Maciuś, nierozpoznany przez nikogo dziesięcioletni król, służy w armii i przyczynia się do klęski trzech wrogich władców.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Akcja toczy się w baśniowym państwie. Dziesięcioletni Maciuś dziedziczy tron po ojcu. Królestwem jednak rządzą premier i ministrowie. Wybucha wojna. Maciuś i jego przyjaciel, gazeciarz Felek, uciekają na front. W wojsku nikt nie wie, że mały żołnierz jest władcą kraju. Maciuś wysadza w powietrze nieprzyjacielskie armaty, co powodujeAkcja toczy się w baśniowym państwie. Dziesięcioletni Maciuś dziedziczy tron po ojcu. Królestwem jednak rządzą premier i ministrowie. Wybucha wojna. Maciuś i jego przyjaciel, gazeciarz Felek, uciekają na front. W wojsku nikt nie wie, że mały żołnierz jest władcą kraju. Maciuś wysadza w powietrze nieprzyjacielskie armaty, co powoduje klęskę trzech wrogich monarchów. Po zwycięstwie wraca do stolicy i postanawia przejąć rządy we własne ręce. Jedzie do afrykańskiego króla Bum-Druma, który obdarowuje go złotem i wieloma prezentami. W jednej ze skrzyń ukrywa się Klu-Klu, córeczka egzotycznego władcy. Maciuś zaprzyjaźnia się z dziewczynką. Chce oddać część złota na potrzeby dzieci. Sprytny dziennikarz podsuwa królowi pomysł utworzenia dziecięcego sejmu. W czasie obrad Felek przeprowadza ustawę, w myśl której dorośli mają chodzić do szkoły, a dzieci zająć ich miejsca. Ustawa wchodzi w życie i w państwie zaczyna panować chaos. Jeden z pokonanych królów korzysta z okazji i wypowiada Maciusiowi wojnę. Żołnierze nie mogą bronić kraju, gdyż chłopcy w zabawie wystrzelali cały zapas amunicji. Mieszkańcy stolicy budują barykadę z beczek wypełnionych winem. Nieprzyjacielskie wojska upijają się. Zły król każe rozpylić proszek, który usypia ludność. Zwycięża i skazuje Maciusia na śmierć. Wyrok jednak nie zostanie wykonany. Klu-Klu podburza tłum. Wszyscy zaczynają dmuchać i wicher wywiewa nieprzyjaciół z miasta.

na podstawie
Janusz Korczak "Król Maciuś I" (powieść)
studio
Zespół Filmowy "Start"
inne tytuły
Król Maciuś Pierwszy Polska
Więcej...
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Dziwne

  MrLuigi5577 ocenił(a) film na 5

  Zauważyliście, że zakończenie w filmie różni się od tego w książce? Podpowiem, że książka nie kończy się happy endem w przeciwieństwie do trochę dziwacznej adaptacji filmowej. Co mam myśli? już mówię, jak ktoś czytał oryginał zapewne wie, że Król Maciuś zostaje wysłany za karę na bezludną wyspę czego w filmie ... więcej

 • Dziwny...

  honey1 ocenił(a) film na 6

  Nie wiem, ale obejrzałąm ten film i jakiś taki dziwny mi się wydaje, taki niepokojący, jakby niebezpieczeństwo czaiło się cały czas za rogiem... Ma ktoś podobne odczucia?

 • Podziwiam kreatywność typów od efektów specjalnych.

  2
  • a nawet niezly, chociaz niespodobaly mi sie sceny z papierosem, przeklenstwami i piwem

  • Fotosy z filmu Król Maciuś I

   enchant

   http://fototeka.fn.org.pl/stro na/wyszukiwarka.html?key=Kr%C3 %B3l%20Maciu%C5%9B%20I&sea rch_type=tytul

   Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.