PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=651932}

Kraina lodu

Frozen
7,5 266 919
ocen
7,5 10 1 266919
6,9 25
ocen krytyków
Kraina lodu
powrót do forum filmu Kraina lodu

Podobnie jak większość widzów, również i mnie zdrada Hansa zaskoczyła. Zacząłem się zastanawiać czy Hans jest kłamcą doskonałym, czy jednak twórcy umieścili w filmie coś co pozwoliłoby widzowi na rozszyfrowanie tej postaci wcześniej niż przed pamiętną rozmową z Anną. Obejrzałem jeszcze raz sceny z jego udziałem i faktycznie jest coś co go zdradza. Podczas walki Elsy z kusznikami, jeden z nich, gdy jest przygwożdżony do ściany jeszcze próbuje do niej strzelić. Hans podbija jego rękę, ale zanim to robi patrzy przez ułamek sekundy w górę. Strzała z kuszy leci dokładnie w stronę wiszącego żyrandola, który spadając z pewnością zabiłby królową (stojącą idealnie pod nim), gdyby ta w porę nie odskoczyła. Myślę, że Hans momentalnie dostrzegł szansę pozbycia się Elsy (dodatkowo wychodząc na kogoś kto próbował ją heroicznie bronić). Jeśli i wy macie jakieś ciekawe spostrzeżenia na temat filmu to koniecznie się nimi podzielcie ;)

ocenił(a) film na 9
Alvin_fw

To nie jest moje spostrzeżenie, przyznaję, wyczytałam w sieci: rękawiczki. Zarówno Elza jak i Hans, gdy chcą ukrywać pewną sprawę, noszą je. Elza wyrzuca pozostałą jej rękawiczkę, gdy postanawia być wolną i utrzymywanie tajemnicy ma za sobą. Hans obnaża dłonie na czas opowiadania Annie o swoich prawdziwych motywach i zamiarach, zaś wychodząc od niej na powrót zakłada rękawiczki. Poza tym czytałam, że w oryginalnej wersji językowej umieszczono wskazówki w piosence zwanej u nas "Miłość stanęła w drzwiach".

ocenił(a) film na 9
Meleara

W literaturze i filmie rękawiczki są często symbolem fałszu. Stąd "robić coś w białych rękawiczkach". Nie zauważyłem tego elementu wcześniej. Dzięki.

ocenił(a) film na 9
Alvin_fw

"W literaturze i filmie rękawiczki są często symbolem fałszu." Dałbyś jakieś przykłady? W "Krainie..." raczej bym powiedziała, że trafniejszym określeniem, co symbolizują rękawiczki, jest "sekret". A co do zwrotu, który przytoczyłeś - wklejam cytat z sjp.pwn.pl: "Robić, załatwić coś w (białych) rękawiczkach «robić, załatwić coś taktownie, bez rozgłosu»" (co też przemawia za "tajemnicą" ;) ). Plus jako ciekawostka: "Podchodzić do kogoś, traktować kogoś w rękawiczkach «postępować z kimś ostrożnie, delikatnie, tak aby go nie urazić, nie dotknąć»".

ocenił(a) film na 9
Meleara

Rękawiczki mają podwójne znaczenie- tajemnica i kłamstwo lub czystość (głównie tradycja chrześcijańska). A jeśli chodzi o film to np.Ozymandiasz w Watchman zakłada rękawiczki tylko na czas zabójstwa Komedianta. W chwili gdy je nakłada następuje zbliżenie na jego dłonie. Przez większość filmu nie wiadomo, że to on jest zabójcą. W V for Vendetta V chowa swoje poparzone dłonie pod rękawiczkami (chociaż w tym przypadku oczywiście bardziej charakterystyczna jest maska). W tej chwili więcej przykładów nie przychodzi mi do głowy.

ocenił(a) film na 9
Alvin_fw

"Rękawiczki mają podwójne znaczenie- tajemnica i kłamstwo lub czystość (głównie tradycja chrześcijańska)."

Co do tajemnicy, wiesz, że nie mam zastrzeżeń; Poszukałam chwilę w internecie, bo niestety nie mam słownika symboli - coś o czystości znalazłam. Ale jedyną stroną (spośród tych, na które zajrzałam), na jakiej pisano o rękawiczkach jako symbolu kłamstwa, była taka z sennikiem, a to mnie nie zbyt przekonało ;) Proszę podaj jakieś wiarygodne źródło.

Obejrzałam dla przypomnienia tę scenę ze "Strażników" i wydaje mi się, że rękawiczki są tam tylko jako rekwizyt przestępcy - używa ich, żeby nie zostawić odcisków palców.

V zasłania oparzenia według mnie dla ukrycia swej przeszłości i dla estetyki.

Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie widzę fałszu. Tylko sekret.

ocenił(a) film na 10
Meleara

Nawet na Wikipedii pojawia się: "rękawica to tajemnica, ukrywanie tożsamości, niecne zamiary" ale nadal nic o kłamstwie
Jeśli chodzi o Hansa można to interpretować jako iż ma niecne zamiary i do tego je ukrywa.
Podczas tej fatalnej rozmowy z Anną kiedy opowiada jej o swoich zamiarach można to interpretować tak że już nie ukrywa przed nią tego bestialskiego planu więc ściąga rękawiczki.

ocenił(a) film na 9
Alvin_fw

PS A w ogóle to nie ma sprawy :)

ocenił(a) film na 9
Meleara

http://www.filmweb.pl/film/Kraina+lodu-2013-651932/discussion/R%C4%99kawiczka,23 21318

Nie wiem, czy to widziałaś. Dodałam ten temat jeszcze przed premierą filmu, na podstawie materiałów promocyjnych:)

ocenił(a) film na 9
Irma100

Pewnie widziałam, a że mam słabą pamięć... Na pewno jednak o rękawiczkach czytałam jeszcze w jakimś wywiadzie.

Gratuluję spostrzegawczości ;)

ocenił(a) film na 9
Meleara

Dziękuję:)

ocenił(a) film na 10
Alvin_fw

Jutro lub pojutrze (standardowo w okolicach godziny 9 :D ) pojawią się moje wypociny na temat Hansa

foxbond

Nie mogę się doczekać ;). Mam nadzieję, ze nie skończysz jedynie na Annie i Hansie. ;)
Pozdrawiam.

Alvin_fw

W piosence Miłość stanęła w drzwiach, gdy Hans mówi że czekał na "coś" wskazuje dłonią na Arendel (nie jestem pewna czy tak to się pisze) dopiero później mówi o uśmiechu itp.
I jeszcze gdy mówi że na tylu starszych brać jest pomijany. Ja przynajmiej meczu się zorientowałam, że będzie tym złym, a szkoda bo mógł być taki fajny :-\

Pozdrawiam :-)

ocenił(a) film na 9
filmomanka_6

Tak! Masz rację. Dziś oglądałam film kolejny raz - Hans wskazuje na Arendelle :) (sprawdziłam, tak się pisze).

A co to znaczy: "Ja przynajmiej meczu się zorientowałam"? Domyślam się, że jakaś literówka czy coś w tym rodzaju się tu wkradło; nie mogę rozgryźć o co chodzi, a zaciekawiło mnie trochę ;)

Meleara

Przepraszam... piszę na telefonie z T9. Powinno być od razu się zorientowałam.

jeszcze raz przepraszam :-)

ocenił(a) film na 9
filmomanka_6

Pomyłki się zdarzają, to nic takiego ;)

ocenił(a) film na 10
Alvin_fw

No przyznam że postać Hansa jest wyjątkowa.
Może nie był kłamcą doskonałym ale okoliczności w jakich kłamał, oszukiwał itp. bardzo mu sprzyjały (samotność Anny, później ucieczka Elsy, trafienie Anny odłamkiem lodu w serce przez jej własną siostrę)
Zdecydowanie mu pomogły te zdarzenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones